Mesaj Panosu

MERCEDES-BENZ TÜRK A.Ş MAKİA STAJ DEFTERİ

Mesaj Panosu

Staj dosyaları

Yeni Başlık Gönder
Cevap Gönder   

« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar Mesaj

Üye
Üye
Durum:Offline
Üye No: 49081

MesajTarih: 4/8/2017, 23:14    Mesaj konusu: MERCEDES-BENZ TÜRK A.Ş MAKİA STAJ DEFTERİ Alıntıyla Cevap Gönder

1. GİRİŞ
1.1. Stajın Amaç ve Kapsamı

[Linki görmek için üye olmanız gerekmektedir]

Stajın amacı;işletmenin yönetim ve örgütlenme biçimlerinin öğrenilmesi,bilgi akışının ve planlamanın anlaşılması,bilgi işlem olanaklarının incelenmesidir.Bunların yanı sıra yönetim stajında daha önce gördüğümüz üretim bilgilerine ek olarak bir işletmenin organizasyon yapısını,yönetim kademelerini,akışlarını incelememiz için yararlı bir fırsattır.
Stajın kapsamı okulda gördüğümüz teorik bilgilerin pratikte nasıl uygulandığını görmemiz ve iş hayatını yakından tanımamızdır.Yönetim stajı,yönetime daha çok ilgi duyan öğrenciler için ileride ne konumda çalışacaklarına karar vermeleri açısından olumlu bir rol oynamaktadır.
1.2. Firma Hakkında Genel BilgileR
1.2.1.MERCEDES-BENZ TÜRK A.Ş GENEL BİLGİLER

1967 yılında Daimler-Benz AG’nin %36 ortaklığı ile Otomarsan ünvanıyla İstanbul’da kurulan Mercedes-Benz Türk, 0 302 tipi otobüslerin üretimine, 1968 yılında başlamıştır.
Üretime başladıktan sadece iki yıl sonra, 1970 de ihracata başlayan şirket, 1984 yılında Mercedes-Benz Türkiye Genel Mümessili olmuştur.
1986 yılında ise Türkiye’nin büyüme potansiyeline pararel olarak Orta Anadolu İli Aksaray’da kamyon fabrikası üretime geçmiştir.
Kasım 1990’da şirketin ticari ünvanı Mercedes-Benz Türk A.Ş olarak değişmiştir.
470 milyon Euro’yu aşan yatırım hacmiyle Mercedes-Benz Türk A.Ş bugün Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biridir ve 4.200 personel istihdam etmektedir. Bunun yanı sıra ülke çapındaki bayi ve satış sonrası hizmet ağında 2.500 kişi çalışmaktadır.
Daimler AG’nin Mercedes-Benz Türk sermayesindeki payı %67’dir.
Günümüzde İstanbul’da Hoşdere Fabrikasında şehirlerarası ve belediye tipi
otobüsler,Aksaray Fabrikasında ise hafif,orta ağır ve ağır sınıf kamyonlar ve çekiciler üreten Mercedes-Benz Türk’ün bu tesisleri Daimler AG’nin geliştirme ve üretim ağının önemli parçalarını oluşturmaktadır. Şirket,sadece Türkiye’de üretilen modelleri de kapsayan ürünlerinin yurtiçi satışlarını ve ihracatını da yapmaktadır. Ayrıca Mercedes-Benz marka hafif ticari araç ve Daimler çatısı altında tüm otomobil markalarının ithalatını ve satışını yapan Mercedes-Benz Türk,2006 yılında toplam 26.716 adet araç satışı gerçekleştirmiştir.
En güncel teknolojilerle donatılan, yüksek kaliteli ürünleri sayesinde Mercedes-Benz Türk,Türkiye şehirlerarası otobüs pazarında %64.3 ‘lük,6 ton üzeri kamyon pazarında ise %24 ‘lük pazar payıyla lider konumdadır. Şirket, Türkiye’nin otobüs ve kamyon ihracatında da öncü konumdadır ( 2006 yılında 1.222 adet otobüs ve 2.681 adet kamyon ihraç edilmiştir.). batı Avrupa ülkelerinin Mercedes-Benz Türk’ ün en önemli ihracat parlarını oluşturması ayrıca dikkat çekmektedir.

Mercedes-Benz Türk A.Ş. Aksaray Fabrikası 1994 yılında ISO 9002,Hoşdere Fabrikası ise 1995 yılında ISO 9001 kalite belgelerini alarak Türk Otomotiv ana sanayinde bu belgeleri alan ilk üretim tesisleri oldular. Hoşdere Fabrikası 2002 yılı itibari ile ISO/TS 16949:2002 ve ISO 9001:2000 kalite yönetim sistem standartlarına göre belgelendirilmiştir. Aksaray Tesisleri 2003 yılında ISO/TS 16949:2002 belgesi almıştır.
Mercedes-Benz Türk hali hazırda,otobüs üretiminde ISO 90001:2000 ve ISO/TS 16949:2002,kamyon üretiminde ise AQAP 120 ve ISO/TS 16949:2002 sertifikalarına sahiptir. Bunun ötesinde Mercedes Türk A.Ş. İstanbul Fabrikası Mayıs 2000’den beri,Aksaray Fabrikası ise 2003 yılından bu yana ISO 14001 Çevre Yönetim Standartları Sertifikasının da sahibidir.

1.2.2.SERMAYE YAPISI

Sermaye Yapısı aşağıdaki grafikte de belirtildiği gibidir:

1.2.3.ÇALIŞAN SAYILARI

Çalışan Dağılımı Aralık 2007 bilgilerine göre aşağıda belirtildiği gibidir:
Toplam Çalışan 4,422
Toplam Mavi Yakalı 3,525
İstanbul 2,304
Aksaray 1,221
Ortalama Yaş 34 Yıl
Çalışma Saati 45 saat/hafta
Hastalık Oranı 1,92 %

1.2.4.BEYAZ YAKALI EĞİTİM BİLGİLERİ

Mühendis :%52
Bayan Çalışan :%23
Yabancı Dil Bilen :%81

Mühendislerin Dağılım Oranları aşağıdaki gibidir

1.2.5.MERCEDES-BENZ TÜRK A.Ş İHRACAT FAALİYETLERİ

Mercedes-Benz Türk Mısır’dan Çin’e kadar toplam üç kıtada 66 ülkeye ihracat yapmaktadır.1970 yılından bu yana kazanılan deneyimlerle uluslararası otobüs pazarında mükemmel bir konumlandırmaya sahip olup 2003 yılı sonu itibariyle toplam 15.961 adet otobüs ihracatı gerçekleştirilmiştir.Tüm otobüs kategorilerinde müşteri özel isteklerine yanıt verebilen esnek üretim de müşteri memnuniyeti sağlamaktadır.Mercedes-Benz Türk başta Avrupa olmak üzere güvenilir ve ekonomik turizm otobüslerinin en önemli sağlayıcılarındandır.
Müşteri isteklerini karşılamak için sunduğu değişik araç uzunlukları ve çeşitleriyle Rusya.Kuveyt,Suudi Arabistan,Özbekistan gibi ülkelerde şehir içi taşımacılığa yönelik yüksek adetli sözleşmeler yaparak araç teminini sağlamaktadır.İhraç edilen tüm araçlar ileri teknoloji ve güncel üretim yöntemleriyle üretilmekte olup değişik iklim ve ağır yol koşullarında yüksek performans sağlamaktadır.

1.2.6.MERCEDES-BENZ TÜRK A.Ş KALİTE POLİTİKASI

Mercedes-Benz Türk A.Ş kalite politikasında ;
Müşteri Memnuniyeti;Amacı iç ve dış müşterilerinin ihtiyaç beklentilerini eksiksiz karşılayarak müşteri memnuniyetinin sürekliliğini sağlamaktır.
Teknoloji ve kalite de önderlik;Hedefleri;ürünlerine,üretim ve hizmet süreçlerine uyguladıkları yeni yöntemler ve sürekli iyileştirmeler ile iç pazarda sahip oldukları teknolojik önderliklerini ve lider kalitelerini dünya pazarlarına da taşımaktır.
Çalışanların katılımı;Başarılarının temelini; bütün çalışanlarının daha fazla sorumluluk üstlenmesini ve etkin katılımını sağlamak oluşturmaktadır. Toplam kalite anlayışı doğrultusunda kalitelerini sürekli iyileştirmek herksin öz sorumluluğudur.
Çevreyi Koruma; Yaşadıkları doğal çevreyi ona zarar verebilecek her türlü etkenden korumaları gerektiği bilincinde çevreyi korumaya yönelik en uygun malzeme ve tekniklerin seçilmesi temel prensipleridir.
Süreçlerin iyileştirilmesi; Tüm birimlerin sürekli ve ortak çalışmasıyla süreçlerini günün değişen koşul ve beklentilerine uygun bir şekilde geliştirmeyi amaçlamaktadırlar.
Yan sanayi ve bayi organizasyonu ile bütünleşme; Yani sanayileri ve bayi organizasyonları ile bütünleşerek kaliteli ürün ve müşteri memnuniyetine yönelik karar üretme ve uygulama süreçlerinin daha verimli olmasını sağlamaktadırlar.

kriterleri dikkate alınmaktadır.

1.2.7.MERCEDES-BENZ TÜRK A.Ş ÇEVRE POLİTİKASI

Çevre politikaları aşağıdaki kriterleri kapsamaktadır:
Doğal kaynakların korunması; teknik,ekonomik ve ticari olanakların
elverdiği ölçüde çevreye en zarar veren teknolojileri uygulayarak doğal
kaynakları korumak, ham madde kullanımını optimumda tutmak ve oluşan atıkların uygun geri kazanımlarını sağlanmasına yardımcı olmak öz sorumluluklarıdır.
Yasalara uyum; Türk Çevre Mevzuatına uymayı taahhüt etmekte ve
sürekli iyileştirme yaklaşımı çerçevesinde Daimler çapında geçerli olan
normları sağlamayı hedeflemektedirler. Geliştirme ve üretim aşamalarında ürünlerin ve proseslerin çevre dostu olmasına dikkat etmektedirler. Bu yöndeki çalışmalarını, ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde sürdürmektedirler.
Çevresel Yükün Azaltılması; Havaya,toprağa ve suya verebilecekleri
çevre etkilerini önlemek, kontrol altında tutmak ve oluşan etkileri azaltmak öncelikli amaçlarıdır. Bu amaca bağlı olarak sürekli iyileştirme çalışmaları yapmaktadırlar. Faaliyetlerini tesislerinin kapsamında sürdürürken, taşeronları ve yan sanayi firmalarıyla bir bütün halinde çalışmayı hedeflemektedirler.
Çalışanların Katılımı; Üst yönetim başta olmak üzere tüm Mercedes
Benz Türk elemanları olarak çevre korumanın herkesin sorumluluğu olduğu bilinciyle bu konudaki çalışmalara yetki ve sorumlulukları dahilinde aktif olarak katılmak gerektiği inancındalar. Bu amaçla etkin bilgi akışı ve eğitimler ile kendilerini çevre koruma konusunda sürekli geliştirmektedirler.

1.2.8.MERCEDES-BENZ TÜRK A.Ş TESİSLERİ

1.2.8.1.HOŞDERE FABRİKASI

1995 yılında hizmete giren ve 2005 yılında ikinci yatırım aşaması tamamlanan Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası halen dünyanın en modern otobüs
fabrikalarından biridir.
Araç kalitesi açısından büyük önem taşıyan ve paslanmaya karşı üstün koruma sağlayan katoforez tesisi (KTL) Türkiye’de otobüs üretiminde bir ilk olma özelliğini taşıyor. Hoşdere Fabrikası’nda fabrikanın enerji ihtiyacını karşılayan bir kojenerasyon merkezi ve otobüs geliştirme merkezi de bulunuyor.
Klasik bant üretiminin yerine akan bant ve sabit çalışma istasyonları (box) kombinasyonunun uygulandığı bu fabrikada, aynı anda farklı modellerin üretilmesinde sağlanan esnekliğin yanı sıra üretimde bekleme zamanları asgariye indirilebilmekte ve böylece üretim daha ekonomik hale getirilmektedir.
Mercedes-Benz Türk, dünyada ilk kez otobüs üretiminde hava yastığı teknolojisini Hoşdere Fabrikası’nda uygulamıştır. Ergonomik açıdan çalışma şartlarını çok olumlu etkileyen hava yastıklarından karoserilerin montaj istasyonları arasında nakillerinin yanı sıra çeşitli montaj işlerinde de yararlanılmaktadır. Hoşdere Otobüs Fabrikası, gerek seçilen teknoloji ve sistemler açısından, gerekse alınan özel önlemler ve arıtma tesisleri ile çevre koruma açısından da örnek bir tesistir. Mercedes-Benz Türk bugün otobüs üretiminde yaklaşık 2.000 personel istihdam etmektedir.
Şehirlerarası otobüsler Travego, Intouro ve yeni Tourismo ile şehiriçi otobüs yeni Conecto Hoşdere Fabrikası’nda üretilmektedir.
Tüm uluslararası kalite standartlarına uygun olan bu otobüslerin % 65’i başta Batı Avrupa ülkeleri olmak üzere 70 ülkeye ihraç edilmektedir.
Yıllık üretim kapasitesi 4000 otobüs olan Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda toplam €150 milyon tutarında yatırım yapılmıştır. Fabrika, 360.000 m²'lik bir arazi üzerinde 115.000 m² kapalı alana sahiptir. Pazarlama merkezi Mercedes-Benz Türk,

ürettiği ve ithal ettiği araçları, satış öncesinde amaca en uygun araçların seçimi için danışmanlık, satış sonrası ise servis ve yedek parça hizmetiyle bütünleştirir.
Şirket, yurtiçinde sattığı araçların ekonomik ve verimli kullanımını sağlamak için teorik ve pratik eğitim,garanti ve tamir-bakım hizmetleri verir. Bu hizmetler yurtdışı satışları içinde geçerlidir. Mercedes-Benz markasının dünya çapında mevcut servisleri, Mercedes-Benz Türk ‘ün ihraç ettiği tüm araçların hizmetindedir. Mercedes-Benz Türk ‘ün 2000 yılında hizmete giren ve 150.000 m²'lik bir arazi merkezi üzerine kurulan yeni pazarlama merkezi, İstanbul/Hadımköy, Hoşdere mevkiinde, şirketin Otobüs Fabrikası’ndan 4 km uzaklıktadır. Satış birimleri, araç teslim holleri, modern bir teknik eğitim merkezi, satış sonrası hizmetler bölümü ve eğitim atölyelerinin yanı sıra, 21.000 m² ‘lik bir alanı kapsayan yedek parça deposu, toplam 45.000 m² kapalı alana sahip yeni pazarlama merkezinin odak noktalarını oluşturmaktadır. Türkiye çapında hizmet veren acil servis ağıyla Mercedes-Benz Türk, Hadımköy stoğunda bulunan orijinal yedek parçaları 24 saat içinde ülkenin her yerine ulaştırmaktadır.

1.2.8.2.DAVUTPAŞA FABRİKASI

Mercedes-Benz Türk’ün kuruluşundan 1994 yılı sonuna kadar otobüs üretim tesisi olan Davutpaşa Fabrikası,Hoşdere Tesislerinin faaliyete geçmesiyle birlikte yeniden düzenlenerek en güncel imalat teknolojisinin uygulandığı bir karoseri fabrikası haline getirilmiştir.2007 yılında ise tamamen Hoşdere Fabrikasına taşınarak faaliyetini durdurmuştur.

1.2.8.3.AKSARAY FABRİKASI

Mercedes-Benz Türk’ün Aksaray ilindeki kamyon fabrikası 1986 yılında üretime başladı. Aradan geçen sürede bu fabrikada üretilen 90.000 adedi aşkın çeşitli tonajlarda kamyon öncelikle iç pazarda satılmıştır.
Günümüzde yaklaşık 1.350 çalışanı olan Aksaray Kamyon Fabrikası’nda

hafif sınıf kamyonlar  ATEGO 1215 C  ve  ATEGO 1517 C,
ağır sınıf nakliye araçları  AXOR 3228 C, AXOR 3240 C,    AXOR 2523 C, AXOR 2528 C, AXOR 2628 CL, AXOR 2640 CL
çekiciler AXOR 1835 LS ve AXOR 1840 LS
inşaat araçları AXOR 3028 B/K, AXOR 2528 K/KL, AXOR 1823 K, AXOR 1828 K, AXOR 3440 K, AXOR 4140 B
Unimog 4000 tipi araçlar üretilmektedir.

Bugün yıllık üretim kapasitesi 12.300 araç olan Aksaray Kamyon Fabrikası 558.117 m2‘lik bir arazi üzerinde 78.600 m2 kapalı alanına sahip, katoforez astar boya havuzu, kaynak robotları gibi en üst düzeyde ürün kalitesini güvence altına alan birimleri de kapsayan bir üretim tesisidir.
Almanya’daki kamyon fabrikası ile aynı kalitede araç üreten Mercedes-Benz Türk Aksaray Fabrikası, 2001 yılında Orta ve Doğu Avrupa Ülkelerine  ihracatı başlatmıştır. Daha sonra Batı Avrupa pazarlarına da kamyon satışına başlanmasıyla
Aksaray Fabrikası’ndan yapılan ihracat ivme kazanmış ve bugün 56 ülkeye yapılan kamyon ihracatı toplam 11.000 adede yükselmiştir.
Diğer taraftan ürünlerin ve ürün kalitesinin eşitlenmesiyle Mercedes-Benz Türk’ün  yan sanayicileri Almanya’daki kamyon fabrikalarına da parça verme olanağına kavuşmuşlardır.

1.2.8.4.PAZARLAMA MERKEZİ

Mercedes-Benz Türk,ürettiği ve ithal ettiği araçları,satış öncesinde amaca en uygun araçların seçimi için danışmanlık,satış sonrasında ise servis ve yedek parça hizmetiyle bütünleştirir.Şirket yurt içinde sattığı araçların ekonomik ve verimli kullanımını sağlamak için teorik ve pratik eğitim,garanti ve tamir-bakım hizmetleri verir.Bu hizmetler yurt dışı satışları için de geçerlidir.Mercedes-Benz markasının dünya çapında mevcut servisleri,Mercedes-Benz Türk’ün ihraç ettiği tüm araçların hizmetindedir.
Kredi ya da leasing yoluyla Mercedes-Benz araç sahibi olmak isteyenlere Mercedes-Benz finans aracılığıyla hizmet verilmektedir.Bireysel ve kurumsal kredi olanaklarını alternatifli şekilde sunmak yerine kişilerin kendi ödeme planlarını kendilerinin yapmalarını sağlayarak,istedikleri Mercedes-Benz araca koşullarına en uygun şekilde sahip olmaları sağlanmaktadır.
Bu tip faaliyetler Mercedes-Benz Türk bünyesinde Pazarlama Merkezi içerisinde gerçekleştirilmektedir.Mercedes-Benz Türk’ün 2000 yılı sonunda hizmete giren ve 150.000 m2’lik bir arazi üzerine kurulan yeni Pazarlama

merkezi,İstanbul/Hadımköy Hoşdere Mevkiinde,şirketin otobüs fabrikasından 4 km uzaktadır.
Satış birimleri,araç teslim holleri,modern bir teknik eğitim merkezi,satış sonrası hizmetler bölümü ve eğitim atölyelerinin yanı sıra 21.000 m2’lik bir alanı kaplayan yedek parça deposu,toplam 45.000 m2’lik kapalı alana sahip yeni Pazarlama Merkezi’nin önemli karakteristik bir parçasıdır.
Saydamlık,işlevsellik,yalın çizgiler.ışık ve doğa ile uyum bu freah ve görkemli tesisin mimari tarzını belirleyen öğelerdir.Dört kaplı büro binası,5000 m2’lik modern ve ergonomik büro alanını kapsar.750 m2 genişliğinde bir alana sahip olan ve bakır kaplı bir kubbe ile örtülen teşhir salonu yeni Pazarlama Merkezi’nin önemli karakteristik bir parçasıdır.
Doğal görünümünün yanı sıra güncel teknolojilerle donatılan Pazarlama Merkezi,”akıllı bina” kavramının örneklerinden biridir.

1.2.9.MERCEDES-BENZ TÜRK A.Ş KISA TARİHÇESİ

[Linki görmek için üye olmanız gerekmektedir]
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder
Mesajları göster:   

Yeni Başlık Gönder    Mesaj için teşekkür et
Cevap Gönder   

Mesaj Panosu

Staj dosyaları

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti gönderemezsiniz
Bu forumdan eklenti indiremezsiniz

Bookmark this page to Facebook Bookmark this page to Twitter Bookmark this page to GoogleBookmark this page to Delicious Bookmark this page to Digg Bookmark this page to Blogmarks Bookmark this page to Blinklist Bookmark this page to Furl Bookmark this page to linkaGoGo Bookmark this page to Reddit Bookmark this page to Simpy Bookmark this page to Technorati Bookmark this page to Spurl Bookmark this page to Yahoo!

Benzer Başlıklar
Başlık Yazar Forum Cevap Son Mesajlar
Yeni mesaj yok Karışık Mühendislik staj defterleri huso Staj dosyaları 142 2/7/2018, 13:15 Son gönderilen mesajlar
berkurt1
Yeni mesaj yok Önemli: MERCEDES BENZ TÜRK EĞİTİM CD LERİ despohakan Otomotiv & Otomasyon( Dizel Mot..vb ) 35 22/5/2016, 21:58 Son gönderilen mesajlar
herakles
Yeni mesaj yok Önemli: GEMO PLC-AKILLI RÖLE (TÜRK YAPIMI LO... senolece PLC Sistemleri(Siemens,S7-200,HMI,Scada,simülatörler.vb) 0 4/3/2009, 23:41 Son gönderilen mesajlar
senolece
Yeni mesaj yok Önemli: Mesleki staj veya proje bazlı staj ar... mrtaltinok Staj İlanları 6 19/9/2016, 15:18 Son gönderilen mesajlar
mert1996
Yeni mesaj yok Önemli: Staj Yerleri Altan Staj İlanları 7 5/6/2017, 17:51 Son gönderilen mesajlar
hasan123
Yeni mesaj yok Önemli: Yurtdışında staj huso Staj İlanları 6 24/11/2012, 23:57 Son gönderilen mesajlar
hcozalp
Yeni mesaj yok Önemli: staj başvuru adresleri hippy3tr Staj İlanları 10 18/9/2016, 21:06 Son gönderilen mesajlar
keltikli1994
Yeni mesaj yok Önemli: İstanbul'da STAJ Yeri Aranıyor Tano Staj İlanları 1 20/11/2009, 16:24 Son gönderilen mesajlar
huso
Yeni mesaj yok Önemli: Endüstri Mühendisligi Staj İlanları by_EpYn Endüstri Mühendisleri 5 15/11/2009, 01:15 Son gönderilen mesajlar
Makaroncakaron
Yeni mesaj yok Önemli: Havaş dan staj ve part time iş huso Staj İlanları 0 6/3/2009, 16:17 Son gönderilen mesajlar
huso

Kod Çalışma Süresi = 0.0712 saniye, SQL Sorgu Adedi = 25, GZIP = Kapalı Hata denetimi = Kapalı,