Mesaj Panosu

STANDART POMPA VE MAKİNA İTÜ MAKİNA STAJ DEFTERİ

Mesaj Panosu

Staj dosyaları

Yeni Başlık Gönder
Cevap Gönder   

« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar Mesaj

Üye
Üye
Durum:Offline
Üye No: 49004

MesajTarih: 10/8/2017, 13:03    Mesaj konusu: STANDART POMPA VE MAKİNA İTÜ MAKİNA STAJ DEFTERİ Alıntıyla Cevap Gönder

Arrow STANDART POMPA VE SANAYİ Exclamation Exclamation

Stajımı 27.07.2015 – 21.08.2015 tarihleri arasında İstanbul Dudullu Organize Sanayi’sinde bulunan STANDART POMPA VE MAKİNA SANAYİ TİCARET A.Ş’de yaptım. Yapmış olduğum stajın konusu esas olarak üretilen parçaların ve diğer ürünlerin üretim aşamalarını detaylı bir şekilde irdelemek, yapılan operasyonların yapılış şekillerini, üretilecek parçaların hangi tezgâhlardan geçtiğini, yapılış esnasında dikkat edilmesi gereken konuları ve üretim hakkında genel ve istatistiki verileri inceleyip değerlendirmektir. Bu stajda amaç edilen, üretim teknikleri ve teknik resim konularında edinmiş olduğum teorik ve pratik bilgileri pekiştirmek, üretimin imalat ve Ar-Ge süreçlerini izleyip bu süreçte olabildiğince aktif rol alabilmektir.
Stajımın ilk gününde şirket tanıtımı yapıldı. Bu sayede şirket bünyesindeki bazı çalışanlarla tanıştım. Daha sonra fabrika gezisi yapıldı. Fabrikanın tüm bölümleri birer birer tanıtıldı ve bu bölümlerde neler yapıldığına kısaca değinildi. Staj başlangıcımda şirket geçmişi hakkında da bilgiler aldım.

YAPILAN İŞ: ŞİRKET TANITIMI

YAPILAN İŞ: 

STANDART POMPA ve MAKİNE SANAYİ TİCARET A.Ş

1957 yılında iki ortaklı bir kolektif şirket olarak Kasımpaşa’da 15m2 lik bir atölyede pompa tamiri ile sektöre adımını atan şirket, 1979 yılında “Standart Pompa ve Makine Sanayi Ticaret A.Ş.” olarak yeniden yapılanmış ve Ümraniye’deki 5000 m2 lik kapalı alanı bulunan eski fabrika binasına yerleşerek sektörün önde gelen kuruluşlarından biri haline gelmiştir.

Geçen 58 yıllık süre içinde sahip oldukları bilgi ve tecrübe birikimiyle daha iyi hizmet verebilmek, müşterilerine uluslararası kalite seviyesinde ve mükemmel tasarımlara sahip ürünleriyle en iyi çözümleri sunabilmek için üretimine yeni tesislerinde devam etmektedir. Tesislerin içinde 24000 m2 lik çağdaş yönetim merkezi ile 17000 m2 lik kapalı alana sahip araştırma, tasarım, üretim ve ürünlerin teknik performansları açısından yüzde yüz kontrole tabi tutulduğu deney standartları yer almaktadır.

Şirketin imalat programında 2m3/h-5000m3/h kapasite ve 5m-700m basma yüksekliği arasındaki pompalar bulunmaktadır.

Üretilen pompaların uygulama alanları;

Konutlar-Sosyal tesisler
LPG servis istasyonları
Isı ve enerji santralleri
Sanayi tesisleri
Tarımsal sulama
Kanalizasyon şebekeleri
Arıtma tesisleri
Yangın söndürme tesisleri
Genel su ihtiyaçlarının karşılanması olarak belirtilebilir.

YAPILAN İŞ: ŞİRKET TANITIMI
YAPILAN İŞ: 

Fabrikada üretilen belli basil pompa grupları şunlardır;

Tek kademeli-salyangoz norm pompaları
Çok kademeli yatay ve dikey pompalar
Atık su ve kanalizasyon pompaları
Çift emişli yatay pompalar
Kızgın yağ pompaları
Monoblok pompaları
Yangın pompaları
In-line pompalar
LPG pompaları
Dalgıç pompaları
Hidrofor pompalar
Kimyasal proses pompaları

Konularında uzman doktora sahibi danışmanlar tarafından AR-GE bölümünde geliştirilip bilgisayar destekli programlarla tasarlanan ürünler 50 civarında numerik kontrollü ve CNC tezgâhlarında işlenerek imal edilmektedir. 25 uzman mühendis nezaretinde 225 adet kalifiyeli teknik personel tarafından montaj ve akuplajı yapılmaktadır.

Şirket yurt içinde ve dışında geniş bir pazarlama satış ve servis ağına sahiptir. Üretilmekte olan çeşitli tip ve büyüklükteki pompalar yurt içindeki 325 bayi kanalı ile satılmakta ve 11 servis istasyonuyla müşterilerine bakım ve servis hizmetleri vermektedir.

Yurt dışında ise Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Belçika, İsviçre, İspanya, İtalya, Danimarka, Yunanistan, Rusya, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye, Lübnan, Ürdün, Mısır, Hong Kong, Tayland, Filipinler ve Sri Lanka gibi pek çok ülkede, pek çok projede Standart Pompa ürünleri yer almaktadır.

YAPILAN İŞ: 

Şirket ürünleri TSE ve TSEK kalite belgelerine sahip olup yıllık üretim kapasitesi 45000 adet pompa üretilmektedir. Ortalama günlük 120, aylık 2500 pompa üretilmektedir.
Firmanın sahip olduğu kalite sistemi belgeleri; TSE, TSEK, CE, GOST, NFPA-20, ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, ISO 18001:2007, ATEX, UL ve FM’dir. Ayrıca OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi’ne de sahiptir.
İşletmenin pazar payı yurt içinde %60, yurt dışına %40 oranında pompa ihracatı yapmaktadır.
Sektöründe faaliyet gösteren Sumak, Samsun Makina, Yıldız, Mas, Wilo, KSB gibi firmalar Standart Pompa’ nın en büyük rakipleridir.

Not: Standart Pompa’ nın kroki çizimidir.

YAPILAN İŞ: Üretim Akış Şemasının İncelenmesi

Standart Pompa’da üretimi gerçekleştirilen pompaların hangi işlemlerden geçtiğini görebileceğimiz bir üretim akış şeması şu şekildedir.

ÜRETİM AKIŞ ŞEMASI ADIMLARI

1- Satıştan sorumlu bayilerden veya kullanıcı müşteri tarafından siparişler firma satış müdürlüğünce alınır.
2- Siparişi alınan ürünlerin satış müdürlüğünce gözden geçirilerek stoklarımızda mevcut olup olmadığına karar verilir.
3- Alınan siparişler eğer stoklarımızda mevcut ise gerekli işlemler yapılıp sevkiyat bölümüne sevk edilir.
4- Sevkiyat bölümünde ilgili ürün müşteriye teslim edilir.
5- Alınan sipariş eğer stoklarımızda mevcut değil ise satış müdürlüğünce tüm özellik ve detaylarıyla birlikte üretim planlama bölümüne bildirilir.
6- Üretim planlama bölümü ilgili siparişi değerlendirerek belirli planlama ile zamanlamaya sokar. Ürünün iş organizasyonunda belirlenen sürelerde fabrika talaşlı imalat bölümünde veya kendisine bağlı yan sanayi kuruluşlarında imal edilip edilmeyeceğine karar verir. Aynı zamanda ham mamul stoklarını kontrol eder ve ona göre dökümhane ile iletişime geçer. Eğer ham mamul olarak stoklarımızda mevcut ise mamul ün işleneceği makineleri belirleyerek üretimi sıraya koyar.
7- Talaşlı imalat bölümünde yapılacak olan mamulün, makine operatörleri tarafından ilgili teknik resimdeki ölçü ve toleranslarda imalatına başlanır.
8- Talaşlı imalatta işlenen mamulün kalite kontrolden sorumlu elemanlar vasıtası ile ilgili teknik resme ve montaja uygun olup olmadıkları kalibrasyonu yapılmış gerekli ölçüm aletleri vasıtası ile tespit edilir.
9- Yan sanayiden gelen ürünler kalite kontrol bölümünde sorumlu elemanlar vasıtası ile ilgili teknik resme ve montaja uygun olup olmadıkları kalibrasyonu yapılmış gerekli ölçüm aletleri vasıtası ile tespit edilir.

10- Talaşlı imalat ve yan sanayide işlenen ürünler eğer montaja uygun değil ise tekrardan montaja uygun hale getirilmesi için talaşlı imalata geri gönderilir. Eğer getirilemeyecekse hurda depoya gönderilir.
11- Kalite kontrol tarafından montaj bölümüne gönderilen mamuller montaj çalışanları tarafından ilgili siparişin özelliklerine göre monte edildikten sonra akuplaj bölümüne ya da akuplajı olmayacaksa direk test bölümüne gönderilir.
12- Akuplaj bölümüne gelen pompa ilgili siparişteki motor özelliklerinde bir elektrik veya dizel motorla uygun bir şase üzerine monte edilir ve test bölümüne gönderilir.
13- Test bölümünde montajdan ve akuplaj bölümünden gelen pompalar ilgili siparişin istenilen özelliklerine göre debi, basma yüksekliği ve sızdırmazlık kontrolleri yapıldıktan sonra eğer uygunsa boyahane gönderilir.
14- Test bölümünde kontrolden geçirilen pompalar eğer uygun değilse düzeltilmesi için tekrar montaj bölümüne gönderilir ve aynı süreç birbirini takip eder.
15- Boyahane bölümüne gelen pompalar özelliklerine veya müşterinin istediği renklerde ilgili çevre kurallarına uygun olarak görevli elemanlar tarafından boyanır ve gerekli etiketlendirme işlemleri de yapıldıktan sonra depoya gönderilir.
16- Depolaması yapılan pompalar etiket numaralarına göre gerekli evrakları ve garanti belgeleri düzenlendikten sonra sevkiyat bölümüne sevk edilir.
17- Sevkiyat bölümüne ulaşan ürünler müşterilere ulaştırılmak üzere yetkili bayilere veya direk müşteriye gönderilir
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder
Mesajları göster:   

Yeni Başlık Gönder    Mesaj için teşekkür et
Cevap Gönder   

Mesaj Panosu

Staj dosyaları

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti gönderemezsiniz
Bu forumdan eklenti indiremezsiniz

Bookmark this page to Facebook Bookmark this page to Twitter Bookmark this page to GoogleBookmark this page to Delicious Bookmark this page to Digg Bookmark this page to Blogmarks Bookmark this page to Blinklist Bookmark this page to Furl Bookmark this page to linkaGoGo Bookmark this page to Reddit Bookmark this page to Simpy Bookmark this page to Technorati Bookmark this page to Spurl Bookmark this page to Yahoo!

Benzer Başlıklar
Başlık Yazar Forum Cevap Son Mesajlar
Yeni mesaj yok Karışık Mühendislik staj defterleri huso Staj dosyaları 143 25/8/2018, 17:51 Son gönderilen mesajlar
Melo26
Yeni mesaj yok Önemli: Standart FluidSiM Türkçe Eğitim Dökü... huso Hidrolik & Pnömatik &Pompalar 1 29/3/2008, 16:47 Son gönderilen mesajlar
kalitek
Yeni mesaj yok Önemli: Mesleki staj veya proje bazlı staj ar... mrtaltinok Staj İlanları 6 19/9/2016, 15:18 Son gönderilen mesajlar
mert1996
Yeni mesaj yok Önemli: Santrifüj Pompa çizimi ve parçaları huso Çizimleriniz(sadece makineciler,autocad) 11 29/10/2016, 19:06 Son gönderilen mesajlar
lord535353
Yeni mesaj yok Önemli: Staj Yerleri Altan Staj İlanları 7 5/6/2017, 17:51 Son gönderilen mesajlar
hasan123
Yeni mesaj yok Önemli: Yurtdışında staj huso Staj İlanları 6 24/11/2012, 23:57 Son gönderilen mesajlar
hcozalp
Yeni mesaj yok Önemli: staj başvuru adresleri hippy3tr Staj İlanları 10 18/9/2016, 21:06 Son gönderilen mesajlar
keltikli1994
Yeni mesaj yok Önemli: Havaş dan staj ve part time iş huso Staj İlanları 0 6/3/2009, 16:17 Son gönderilen mesajlar
huso
Yeni mesaj yok Önemli: İstanbul'da STAJ Yeri Aranıyor Tano Staj İlanları 1 20/11/2009, 16:24 Son gönderilen mesajlar
huso
Yeni mesaj yok Önemli: Endüstri Mühendisligi Staj İlanları by_EpYn Endüstri Mühendisleri 5 15/11/2009, 01:15 Son gönderilen mesajlar
Makaroncakaron

Kod Çalışma Süresi = 0.0619 saniye, SQL Sorgu Adedi = 26, GZIP = Kapalı Hata denetimi = Kapalı,