Mesaj Panosu

Makina Tasarımı ve Konstrüksiyon
   Mesaj Panosu

Makine

Yeni Başlık Gönder
Cevap Gönder   

« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar Mesaj

Uzman Üye
Uzman Üye
Durum:Offline
Üye No: 7740

MesajTarih: 20/7/2007, 20:58    Mesaj konusu: Makina Tasarımı ve Konstrüksiyon Alıntıyla Cevap Gönder

Makina tasarımı ve konstrüksiyon da problemi olanlara yardımcı olabilirim
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder
Müteşekkir Olan Üyeler
2 bu mesaj sahibine müteşekkir oldular.

Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: 24/8/2007, 23:44    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bu konuyu açalı 1 ay dan fazla oldu. Ancak şunu gördüm. Bugün Türkiyedeki herkes Tasarım ve Konstrüksiyonu çok iyi biliyormuş. Ancak birtek benim bundan haberim yokmuş bunu öğrendiğim çok iyi oldu. Bu gün internette bir araştırma yapacağım. Konusu da tasarım ve konstrüksiyonda Türkiyenin bulunduğu yer. Biz şu anda dünya devletleriyle kıyaslandığımızda neredeyiz. Ve ülkemizde tasarım ve konstrüksiyonla ilgili neler ve kimler var (Tasarım ve konstrüksiyon öğrencileri hariç.). Zaten bu kadar meraksız ve etkisiz bir toplum olmak her ülkeye nasip olmaz.
Üst Bölüm

Uploader
Üye No: 9436

MesajTarih: 1/9/2007, 23:08    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ya fostum bari ben bişeyler yazıyım dedim. küçük bi tartışma ortamı yapalım belki katılan olur.

sence makine tasarımında en önemli etken nedir. yani bir makine neye göre tasarlanmalı. önce burdan başlayalım.
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder E-Posta gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et

Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: 2/9/2007, 14:55    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Katılmana çok sevindim arkadaşım. Bu ülkenin insanlarını anlamakta güçlük çekiyorum bazen. Hep hazır şeyler istiyor insanlar . Araştıralım bir şeyler üretelim gibi düşünenler çok az. En azından soralım öğrenelim demek gerektiğine inanıyorum. Dünya ülkelerine bakıyorum ve sürekli hayıflanıyorum. Endüstriyel tasarım ekonominin can damarı. İhtiyaç duyulan şeyleri tespit edip ve ona göre ürünler tasarlayıp üretmek ve tüm dünyaya satmak gelişmekte olan ülkeler için olmazsa olmazlardan biridir. Sadece tüketim ile bir yere varamayız. Ülkenin zenginleşmesinin yolu tüketmekten değil üretmekten geçer. Ama insanlarımız herşeye razı kurbanlık koyunlar gibi kaderini bekliyor.
Kusura bakma konumuzla alakası yok ama söylemeden geçemedim. Gelelim tasarımın yapılmasına , bana göre tasarımdan önce ihtiyaç belirlenmeli. İhtiyacın pazar araştırması yapılr. Eğer yaptığımız tasarım ürününden kazanç elde edilecek parametreler elde edilmiş ise üretim aşamasına geçilir. Yani bu ürünü hangi makinalarla üretebiliriz, neler gerekli, maliyet analizleri yapılarak gerekli yatırım miktarı ve öz kaynaklar tespit edilir. Daha sonra da üretimin yapılacağı yer ve pazarlamanın nasıl yapılacağı ve alt yapısını planladıktan sonra herşey uygun ise üretim aşamasına geçeriz. Temel amaç en iyi kaliteyi enaz yatırım maliyetiyle elde etmektir. Ürün için gerekli hammaddenin sağlanması işgücü ve buna benzer bir sürü parametre incelenecektir.
Şimdi insanlara birşeyler üretin dediğimizde hep şunu duyuyorum. Herşey icat olmuş biz neyi icat edeceğizki. Sanki adamlara tasarla üret dediğimizde birşeyler icat edin diye düşünüyorlar. Halbuki çevremizi incelediğimizde hayatımızı kolaylaştıracak birçok şeyi düşünüp ve tasarlayarak gerçekleştirebiliriz.
Şimdilik sağlıcakla kalın
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 10393

MesajTarih: 2/9/2007, 23:37    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Yeni bir Makina "Arz ve Talep" dedigimiz kural cercevesi icinde yapilmalidir. Tabii bu bir bakis acisi. Konuyu daha degisik acilardanda incelemek mümkündür elbette. Saygilar.
Üst Bölüm

Uploader

MesajTarih: 3/9/2007, 01:07    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bende ilk olarak alakasız bir konu ile başlamak istiyorum. bursa ya hava alanı yaptılar ve hatta birçok ile. hemde gereksiz olduğu halde. ancak işte hiç kimse sözü edilen arz- talep, iş görürlük, maliyet vb konuları ne kadar yazıktırk ki Türkiye 'de kimse dikkate almıyor. işte şusözden her nekadar hoşlanmasam da sonuçta orası Türkiye. hazırcı bir millet yolunda resmen doruk noktasında. dediğin gibi icat edilmiş kardeşim banane yapıyolar işte demek nedense herkese kolay geliyo, ancak hiç kimse o icat edilmiş olanı geliştirmek yolunda tek bir yapıcı adım dahi atmıyo. örneğin US-NASA halen düşüne biliyormusun 1960 tan kalma teknoloji ile uzayı fetih ediyor. ancak sürekli bi geliştirme var. yani öncelikle çok sağlam bir araştırma ve sonrasında maliyet ve sonuç.
bu arada bilmiyorum Türkiye de ki makine mühendisliği eğitimi okullarında ekonom idersi veriliyor mu ancak burada enaz bir iktisatçı kadar iyi bir ekonomi dersi almanız gerekiyo. yoksa zorunlu ders eksikliğinden mezun olamassınız. eğer böyle bir ders yoksa çok yazık olur.

neyse, bir makine icat edilmeden yada hatta daha doğru bir ifade kullanalım (kimseyi karşıma almak istemem) bir makine için yapım aşamasına geçmeden, öncelikle evet bu yapılacak olan makine işi ne boyutta kolaylaştıracak, öncelikle bu öğrenilmeli. daha sonra makine için gerekli parçaların analizleri yapılmalı. sonuçta eğer dev bir pres tasarlanıyorsa, küçücük bir parçada ki çatlaklık işin suya düşmesine neden olur. yapım süreci , makine ne kadar bir süreçte tamamlanacak ve olası maddi kayıplar ne kadar olur telafisi mümkünmüdür. ayrıca yapım sürecinde iş gücüde hesaplanmalı. daha sonra hadi dielim ki herşey yolunda gidiyor ve makine tamamlandı. makine için harcanan bütçe ne kadar bir zaman içerisinde sizin kasanıza geri döner. ve tabiki bu makine için (bazen öyle makineler yapılır ki yanlızca yapılması 4-5 yıl sürer) üretimde geçen süre sonunda iş gücü ne olacak. yani makinenin üretimi tamamlandığında insan hayatını nasıl etkileyecek kolaylaştırma mı yoksa felakete mi sürükleyecek. bunlar yolun en başında hesaplanmalı. gerçi Türkiye de ki mühendisler hatta işverenler şimdi bana kızacak ama bu süreç için dahi ne kadar para harcamalıyız diye de ayrıca maliyet çıkarılmalı ve süreç te an azından sağlı olması için 6 ay dan 2 yıla kadar çıkmalı hatta dev projeler için 4-5 yıl.

devam edelim. katılım olacağa benziyor.

herkese iyi çalışmalar.
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder E-Posta gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et

Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: 5/9/2007, 07:30    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Evet; üretmek ! bu çok önemli. Dün derginin birinde birşey okudum ve paylaşmak istedim. Ve bu örnektende anlaşılacakki ihtiyacın ve üretimin sınırı yoktur. Gelelim okuduğum konuya bilgisayarda çalışırken soğuk veya sıcak birşeyler içeriz genellikle değilmi ? Adamlar bu içtiğimiz şeylerin aynı ısıda kalması için USB bağlantılı ısıtıcı (veya soğutucu ) yapmışlar çalıştığınız sürece gazozunuz soğuk veya kahveniz sıcak kalıyor. Enerjisini USB bağlantısından alıyor. Şimdi denebilirki bu çok kolay kardeşim. Belki yapması kolay olabilir ancak bunu düşünebilmek önemli bence.
Şimdi sırası gelmişken mizahi bir öykü anlatayım. Fabrikanın birinde Makina arızalanmış ve üretim durmuş. Fabrikanın bütün teknik elemanları çözüm bulamamışlar. Neyse dışarıdan bir usta çağrılmış. Bakmış makinaya ve bana bir çekiç getirin demiş. Almış çekici eline ve makinaya bir vurmuş ve arıza giderilmiş. Demişlerki faturanı yaz ve muhasebeden paranı al. Adam 100 dolar fatura kesmiş. Bunu gören fabrika sahibi yahu kardeşim bir çekiç vurdun 100 dolar istiyorsun olurmu böyle birşey.
Usta şöyle bir hesap çıkarmış
Çekiçle vurmak 1 dolar
Çekiçle nereye vuracağını bilmek 99 dolar.
Sağlıcakla kalın
Üst Bölüm

Uploader

MesajTarih: 6/9/2007, 01:01    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

gerçöçi herşey Türkiye üzerinde dönüyor yan iyine istemeyerekte olsa haızrcı millet demek zorundayım. kolay canım yahu ondan basiti ne demek varken ne yazık ki düşünmek fikir yürütmek, var olan bir tasarımı nasıl değiştirirde kendimize adapte ederiz yada nasıl olurda performansını yükseltiriz diye uğraşmak yok sürekli çalmak çırmak aynısını yapmaya çalışmak var. yahu bidüşün bakalım adam bu cihazı nasıl yapmış sök bi bak. sonrada kendin bişeyler koy üzereine. kendine ait bi tasarım ortaya çıksın yada en azından var olanı geliştirdiğin için ( geçen yazıda gerçi biraz alaycı oldu ama gene bu tavra devam etmek zorundayım ) yeni bişey icat et. çık ortaya evraka diye bağır.

tabi bunu yapmak için ayrıca birde kurum yada devletin hadi devleti geçtim en azından özel şirketlerin fikirlere sahip çıkması gerekiyo ve gel bakalım sen buraya neymiş şu düşündüğün demeli.

bu arada o hikaye Türkiyede geçmiyo dimi. Smile beklerim ben de.bi ara bende enteresan gerçek bi hikaye anlatıyım bak o da güzel.

herkese iyi çalışmalar.
Üst Bölüm

Üye
Üye

MesajTarih: 9/9/2007, 16:04    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Makina Tasarimi ve Üretimi bir "arz ve talep" meselesi diye gecen yazimda ifade etmistim. Görüyorumki konu daha cok "Elestirimi ? yoksa Özelestirimi ?" desem bilemiyorum ama amacindan uzaklasiyor gibime geliyor.

Bahsini etmis oldugunuz konular yanlis konular demek istemiyorum. Lütfen yanlis anlasilmasin.

Bizler "Bir Makina Tasarimi-, icadi- yada Üretimi" üzerinde bilgi ve enerjimizi yogunlastirirsak bu sanal platformdan daha cok istifade etmis olmazmiyiz?

diyorum ve konuyu tekrar toparlamak istiyorum:

---- Bir Makina; Icad, Tasarim ve Üretim asamalarini gecirirken hangi konulari göz önünde bulundurmamiz lazimdir?

ilgi ve anlayisiniza tesekkürler. ve islerinizde basarilar dileklerimle.
Üst Bölüm

Uploader

MesajTarih: 9/9/2007, 17:58    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kadir Sankal demiş ki:
diyorum ve konuyu tekrar toparlamak istiyorum:
---- Bir Makina; Icad, Tasarim ve Üretim asamalarini gecirirken hangi konulari göz önünde bulundurmamiz lazimdir?

geçen yazıda da belirttiğim gibi gerçi biraz hatta birazdan da öte sert ve katı düşündüğümün farkındayım belki hatta içinizde bana aşırı derece de kızanlar dahi vardır. ancak aşağıda sıraladıklarım ne yazık ki Tükiye 'de yok. olması gerekenlerdir yada 3 aşağı 5 yukarı dünyada bu sıralama takip edilir. yani insanlar eğer biz bunu yapmazsak ne yazık ki çok para kaybederiz hatta parayı da geçtik göklerde olan itibarımız yerin dibine girer düşüncesinde hareket ederler. ancak dediğim gibi Türkiye 'de ne yazık ki firmaların hatta kişilerin itibarla işi olmadığı gibi yalnızca parayı düşündüklerinden bu araştırmaları yapmazlar. neyse buralarda un unsurlar şunlar.

- bir makine için yapım aşamasına geçmeden, öncelikle evet bu yapılacak olan makine işi ne boyutta kolaylaştıracak, öncelikle bu araştırılmalı.

- daha sonra makine için gerekli parçaların analizleri yapılmalı. sonuçta eğer dev bir pres tasarlanıyorsa, devasa boyutlarda olmasa da yaptığı iş içok büyük olacak bir makine tasarlanıyorsa küçücük bir parçada ki çatlaklık işin suya düşmesine neden olur. bu analizler yapılırken de elbetteki olası malzemeler seçilmeli analizle birlikte maliyet hesaplarıda yapılmalı. ayrıca bunu yanında muhtemel olası alaşımlar üzerinde de durmakta fayda var. belki de sizin işinizi daha kolay yapabileceğiniz bir malzeme vardır ortada.

- bu işten sonra yapım süreci , makine ne kadar bir süreçte tamamlanacak ve olası maddi kayıplar ne kadar olur telafisi mümkünmüdür. ayrıca yapım sürecinde iş gücüde hesaplanmalı. daha sonra hadi dielim ki herşey yolunda gidiyor ve makine tamamlandı. makine için harcanan bütçe ne kadar bir zaman içerisinde sizin kasanıza geri döner. ve tabiki bu makine için (bazen öyle makineler yapılır ki yanlızca yapılması 4-5 yıl sürer) üretimde geçen süre sonunda iş gücü ne olacak. yani makinenin üretimi tamamlandığında insan hayatını nasıl etkileyecek kolaylaştırma mı yoksa felakete mi sürükleyecek.
- ayrıca bu hesaplamaların yanıda doğruluklarda hesaplanmalı ve bunu üzerine kötü senaryolar geliştirilmeli. yani siz makinenizi özel bi malzeme ile yapıyorsunuz ancak o malzeme artık madenden çıkmıyor yada artık tükenme safhasında cevher hatası yapmılmış. şimdi yola hangi malzeme ile devam edeceksiniz. bunlar yolun en başında hesaplanmalı. gerçi Türkiye de ki mühendisler hatta işverenler şimdi bana kızacak ama bu süreç için dahi ne kadar para harcamalıyız diye de ayrıca maliyet çıkarılmalı ve süreç te an azından sağlı olması için 6 ay dan 2 yıla kadar çıkmalı hatta dev projeler için 4-5 yıl.

ayrıca tasarım ekibini de yolun en başında kendinize bağlamalısınız (yan iiyi anlamda bağlamalısınız onlara tatmin edici bir ücret vermelkisiniz ki sonrada üç kuruşluk iş için bırakıp gitmesinler. ab ibunu yanında tasarım ekibinin çalışacağı tüm programlar önceden belirlenmeli ve tüm ekibin bu programı bildiğinden emin olunmalı eğer ekip iyi ancak seçilen program hakkında yeteri bilgiye sahip olmayan en az bir keip üyesi varsa gerekirse özel kurs alınması sağlanmalı. modellemelerden sonra öncelikle belirli oranda maket i yapılmalı ve onun üzerinde çalışılmalı ve sorunlar model üzerinde giderilmeli yada en alt seviyeye kadar çekilmeli. sonrasında model prototip şekline dönüştürülmeli. eğer yine sorun yoksa ki en küçük ayrıntıya kadar incelenmeli. buna kapı kolları hatta kapak menteşeleri dahil edilmeli. sırf bunun yüzünden suya düşen dev projelerin örnekleri vardır. tasaım süreci abartılmaya değer bi süreçtir.

herkese iyi çalışmalar.
Üst Bölüm

Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: 9/9/2007, 20:52    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sevgili arkadaşlar anlattığım hikaye Türkiyede geçmiyor. Zaten para birimine bakınca Türkiye olmadığı belli.
Şimdi yine gelelim tasarım konusuna. Arkadaşlar ben iyi bir tasarımcının önce çok iyi bilgisayar destekli tasarım yapabilmesi gerektiğine inanıyorum. Tasarımcı çok iyi malzeme bilgisine sahip olmalı, çok iyi statik, gerilme analizi, termodinamik ve matematik bilgisine sahip olmalı. Tasarımcı, tasarlayacağı ürünün imalatında hangi tezgahı kullanacağını yani talaşllı ve talaşsız imalatı çok iyi bilmeli. Şimdi bunuları sıralamaya kalkarsak daha bir sürü şey eklememiz gerekir. Yani kısaca bir tasarımcı herşeye hakim komplike birisi olmak zorundadır. Tasarımcı,imalatı bildiği gibi catia, solidworks ve autocad programlarını ayrıca analiz programlarını (ansys gibi) da çok iyi bilmelidir. Bu konuda ben bu şekilde düşünüyorum. Şimdi malzeme bilmiyen bir adam nasıl tasarım yapabilir. Gerilme analizi ve üretim tekniklerini bilmeyen adam sizce ne üretebilir veya yaratabilir. Ama Kadir kardeşimizin dediği gibi makina tasarımı bir arz-talep meselesi ancak dünyadaki tüm üretim bir arz-talep meselesidir. Üretim için önce zaten ihtiyaç belirlenir. İhtiyaç nedir ? Bunun cevabı çok açık gereksinim duyulan herşey ihtiyaçtır. Zaten tasarımcının görevide ihtiyaç ne ise onu gerçekleştirmek değilmidir.
Herkese iyi çalışmalar diliyorum
Üst Bölüm

Uploader

MesajTarih: 10/9/2007, 13:50    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

işte dedim ya, tasarıma başlamadan önce tamam o denilenleri yapacaksın hesaplama olayı maliyet felan kaçınılmaz ama kullanılacak programda belirlenmeli. sonuçta eğer kurmuş olduğunuz tasarım ekibinde herkes farklı programları biliyo ve buna karşılık kimse birbirlerinin kullandığı programlardan haberi yoksa müthiş bi karkaşa meydana gelir. gerçi kabul birbirlerine conver edebilirsiniz ancak busizin zaman açısından sıkıntaya sokma riski birazcıcık ta olsa fazladır. seçilmiş olan program tüm üyeler tarafından bilinmiyosa ve iyi bi ekip seçmiş ve dağıtmakta istemiyosan özel eğitim semineri düzenleyerek program anlatılmalı ve imalata kadar söz konusu program aktif olarak kullanmaları sağlanmalı.

geçen yazıda şuna de belirtmiştim:
makine için gerekli parçaların analizleri yapılmalı. bu analizler yapılırken de elbetteki olası malzemeler seçilmeli analizle birlikte maliyet hesaplarıda yapılmalı. ayrıca bunu yanında muhtemel olası alaşımlar üzerinde de durmakta fayda var. belki de sizin işinizi daha kolay yapabileceğiniz bir malzeme vardır ortada.

burada analizden kastım işte malzeme bilgisine giriyo bu durumda malzeme seçimi yapılmalı olası tüm malzemeleri önünüze koymalı ve gerekli hesaplamaları yapmalısınız (işte nedir bu hesaplamalar da bilindiği gibi her malzemenin eğilme kırılma burulma dirençleri farklıdır ve hepside birbirinden farklı tepkiler sunar size. bunların en ince detayına kadar hesaplnaması gerekir.) bilmiyorum ben küçük parçalarla hiç uğraşmadım. genelde sürekli insan boyundan büyük tasarımlar gerçekleştirdiğim için bu hesaplamalar çok detaylı yapmak zorunda kaldım. mesala eğer eğilme ve kırılmayı hesapladınız ancak sünmeyi yani uzamayı hesaplamadınız yada bi şekilde unutuldu. kimse de dikkat etmedi. makine de bir sorun olduğunda o malzeme ne kadar uzayacak ne nederen kopacak. eğer belirli bi miktar uzamayı geçerse diğer parçaları rahatsız edebilir. ayrıca kırılma şiddeti nasıl oluyor. eğer malzeme iç aksam olarak tasarlanan bi parçada kullanılacaksa şiddetli bi kırılma yaşanması gerekir. yoksa diğer parçalara zarar verebilir. tabiki buda istenmeyen bi durumdur. malum sonrasında zincirleme meydana gelir tüm parçaların kırılma olasılılığı artar.

buarada beni üzen nokta ya şurda 3 kişimi tasarım yapıyo. yok eğer öyleyse durum çok acı. yok eğer herkes tasarım yapıyo ancak kimse bu anlattıklarımızı anlatmak istemiyo yani benim bilgim bana diyosa bu daha da acı bi durum.

enazından biz devam edelim yaa.
herkese iyi çalışmalar.
Üst Bölüm

Üye
Üye

MesajTarih: 10/9/2007, 21:17    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sevgili Tasarimcilar:

„Makine tasarımında en önemli etken nedir?. Yani bir makine neye göre tasarlanmalı?“

.Seklinde baslayan bu forum konusuna, -tesbit edebildigim kadariyla; bu güne kadar asagidaki cok faydali bilgileri yazmis bulunuyoruz:

-Ülkenin zenginleşmesinin yolu tüketmekten değil üretmekten geçer.

-ihtiyaç belirlenmeli. İhtiyacın pazar araştırması yapılr

-bu ürünü hangi makinalarla üretebiliriz, neler gerekli, maliyet analizleri yapılarak gerekli yatırım miktarı ve öz kaynaklar tespit edilir.

-Temel amaç en iyi kaliteyi enaz yatırım maliyetiyle elde etmektir.

-Ürün için gerekli hammaddenin sağlanması işgücü ve buna benzer bir sürü parametre incelenecektir.

-Yeni bir Makina "Arz ve Talep" dedigimiz kural cercevesi icinde yapilmalidir.

-makine işi ne boyutta kolaylaştıracak

-makinenin üretimi tamamlandığında insan hayatını nasıl etkileyecek

-makine için gerekli parçaların analizleri yapılmalı

-yapım süreci , makine ne kadar bir süreçte tamamlanacak

-makinenizi özel bi malzeme ile yapıyorsunuz ancak o malzeme artık madenden çıkmıyor

-tasarım ekibini de yolun en başında kendinize bağlamalısınız

-tasarım ekibinin çalışacağı tüm programlar önceden belirlenmeli

-öncelikle belirli oranda maket i yapılmalı ve onun üzerinde çalışılmalı -sorunlar model üzerinde giderilmeli yada en alt seviyeye kadar çekilmeli -sonrasında model prototip şekline dönüştürülmeli
-Arkadaşlar ben iyi bir tasarımcının önce çok iyi bilgisayar destekli tasarım yapabilmesi gerektiğine inanıyorum
-Tasarımcı çok iyi malzeme bilgisine sahip olmalı

-çok iyi statik, gerilme analizi, termodinamik ve matematik bilgisine sahip olmalı

-Tasarımcı, tasarlayacağı ürünün imalatında hangi tezgahı kullanacağını yani talaşllı ve talaşsız imalatı çok iyi bilmeli.
-Yani kısaca bir tasarımcı herşeye hakim komplike birisi olmak zorundadır

-Tasarımcı,imalatı bildiği gibi catia, solidworks ve autocad programlarını ayrıca analiz programlarını (ansys gibi) da çok iyi bilmelidir

-tasarımcının görevide ihtiyaç ne ise onu gerçekleştirmek

-eğer kurmuş olduğunuz tasarım ekibinde herkes farklı programları biliyo ve buna karşılık kimse birbirlerinin kullandığı programlardan haberi yoksa müthiş bi karkaşa meydana gelir.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.Sanirim bu yazilanlari okudugumuz zaman diyebilirizki ; Tasarimcilikla ilgili, zaten hergün kullandigimiz baya önemli bilgileri gün isigina cikarmis oluyoruz.

.Hepimizcede malümdürki: Okullarda ögrendigimiz Teorik bilgilerin hepsi kullanilmadiklari takdirde zaman icinde unutuluyorlar. Is hayatimizdada sadece isimizle ilgili olan bilgileri dönüp dönüp kullaniyoruz. Bu gibi forumlarda farkli is ortamlarinda calisan, isinin Ehili kisilerle tabiri caizse“ Yeni Bilgiler ögrenme ve Bilgi Tazelemek ” baya yararli olacagi kanisindayim.

.Ögrenmenin de „yasi, zamani ve sonu“ yoktur diyerek hepinize iyi calismalar dilerim.
.Saygilarimla.
Üst Bölüm

Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: 10/9/2007, 21:22    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Mersin Üniversitesi Tarsus Teknik Eğitim fakültesinde Tasarım ve konstrüksiyon öğretmenliği bölümünde okuyan öğrencilere öğretilen ilk şey üretim, teknik resim ve tasarı geometridir. Bizler tasarımcı, tasarımcı deyip duruyoruz. Bana göre tasarım yapan kişilerin çok iyi 3 boyutlu düşünebilme yeteneğine sahip olmaları ve bu yeteneği sürekli geliştirmeleri gerekir. Ancak şunu görüyorum ki üniversite sınavının tersliğindenmidir nedir bilmiyorum, insanlar sadece bir okula gitmiş olmak için gidiyorlar. Bugün Türkiyedeki bütün üniversitelerde karşılaşabiliyorsunuz bu durumla. Öğrenciye neden bu bölümü seçtin diyoruz bir okula girmiş olmak için veya son şansım olduğu için diyor. Peki tasarım ve konstrüksiyon nedir biliyormusun? Cevap aynen şu 'kontrüksyon ne ki'. Daha söylemesini beceremiyor adam ve siz bu adamı üç boyutlu düşünmesini sağlayacak hale getireceksiniz. Acaba dünyanın neresinde böyle birşey vardır bilemiyorum. Yukarıda dediğim gibi öğrenci böyle gelince ne yapıyorsunuz önce üretim nedir, konstrüksiyon nedir, tasarım nedir, teknik resim nedir vs. bunları öğretiyorsunuz. Meslek okullarının makina bölümlerinden gelen öğrencilerle bir sorun yok. Onlar hertürlü başarılı oluyorlar. Ama öğrenci bilgisayar veya elektronik çıkışlı hatta sağlık lisesi çıkışlı gelmiş tasarımcılık okuluna. E şimdi ne yaparsınız. Uğraş allah uğraşki adam öğrensin. Artık ne derecede öğretebilirseniz. Yani aabonozcu kardeşim bangır bangır bağırıyoruz tasarım , tasarım diye gördüğün gibi üç kişiyiz. Kimsenin umurunda değil.

Neyse sağlıcakla kalın
Üst Bölüm

Uploader

MesajTarih: 11/9/2007, 00:32    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

geçen hafta Türkiye 'den bi öğrencim vardı. dil öğrenmeye gelmiş buralara. iyi güzel hoş dedim öğren şarttır bu mereti öğrenmek dedim. ne okuyorsun orda dedim, yok ben artık mezunum, uludağ makine mühendisliğinde 4 yıl süründüm dedi. meslektaşız yani dedim. odayay felan kayıtta yaptırmışsındır sen şimdi dediğimde kaçar mı hiç diye cevabı yapıtırdı. Smile iii ya gel o zaman sen ibi sınayalım dedim. güzel bi yerde cafe de oturuyoruz. olurmu hocam burda nerde sınıcaksınız dedi. anladım ki ne yazık ki içi boş mezun olmuş. neyse deyip ses etmedim ve peçeteliği gösterip çok diil 3 görünüş çıkarmasını istedim yarısını çizdi yarısını bıraktı. başka bir peçeteliğinkini ben çizdim bu katı olarak nasıl görünür sence dedim baktı baktı anlayamadım valla dedi. yediğin içtiğin benim hsabıma sen bir an önce evine dön, önce odadan kaydını sildir sonrada en basitinden mühendis kime denir buna çalış deyip yolcu ettim.
düşüne biliyormusunuz adam 3 görünüş çıkarmaktan aciz, 3 gönüşü çözmekten anlamayan ama ne kadar acıdır ki güzide msleğimizin odasına üye. böyle olmamalı. yahu hiç mi yok bi kontrol olayı.
ayrıca dediğin gibi c33 yanlızca okumak için üniye gelen okdar çok insan var ki Türkiye de. ben herzaman herkese Türkiye de de diğer yerlerde de iş bulmak umudu ile okumayın, ve kendinizi geliştirmek için okuyun, bişeyler öğrenmek için okuyun derim. ama nafile. Türkiye de okurken bizim sınıfta da vardı zekiler. düşüne biliyormusun hoca kıza soruyo kızım sen niye geldin kızda diyo ki valla hocam tiriko-dikiş makinesi diye yazdım burası oldu diyo. kime sorsa ya yanlış tercih yada nebiliyim işte hocam yazdık çıktı diyo. sanki piyango çekiliyo da büyük ikramiye buda.
hani sana tasarı geometride de bi soru sorduydum. ya bukadar mı bu ya. herşey bu kadar basit olmamalı. bilmiyorum gün geçtikçe Kemal Atatürk ün sözü silinip gidiyo. daima ileri diceğimize daha bilinçli daha akıllı olacağımıza bilmiyorum am agiderek Türkiye de ki genç nesil bunların aksini yapıyor. yavaş yavaş siliniyor.

bu arada olsun c33, demek ki Türkiye gibi ender bi ülke 3 tasarımcı yetiştirebilmiş ancak. napalım. gerçi bu bayrağı teslim edecek T.C. vatandaşı bulamıyoz ama olsun hiç olmassa insanlar Ordan da tasarımcı çıkıyo diyolar. yada enazından bi zamanlar bak tasarımcı çıkartmışlar dicekler. Smile

olsun olsun biz genede devam edelim.

herkese iyi çalışmalar.

kendinize de iyi bakın. nlur nolmaz, zati sayımız az durup dururken eksiilmeyelim. Smile

En son aabanozcu tarafından 13/9/2007, 16:36 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.
Üst Bölüm

Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: 13/9/2007, 07:36    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

aabanozcu senin dediğin gibi geçenlerde bende yeni mezun omuş bir mak. mühendisine rastladım. (Mak. müh. diyorum öyle kolay değil mak. müh. olmak veya eskiden kolay değildi) Dedimki arkadaş siz okulda hangi programları öğrendiniz. Yani autoCad, solidworks, catia yani bunlardan hangisini biliyorsun. Valla abi biz bunlardan sadece AutoCad dersini gördük. Ama pek kullanmasını bilmiyorum. Peki dedim ölçü aletlerini iyi kullanabiliyormusun; abi hepsinin adlarını biliyorum ama biraz kumpas kullanmasını biliyorum dedi. Ben tekrar sordum peki sen mühendislik yapabilirmisin diye. Evet abi neden yapamayayımki diye cevap verdi. Şimdi bende bu adama şöyle bir cevap verdim. Kardeşim sen ölçü aleti okumasını bilmiyorsun bu bir, ikincisi hiçbir programı kullanmasını bilmiyorsun iki. En temel şeyleri bilmiyen adam Analiz programlarını bilmeyen adam nasıl mühendislik yapar kardeşim diye sordum. Adam kızgın bir şekilde yanımdan ayrıldı. Evet şimdi diyorlarki işsiz kaldık. Tabiki işsiz kalırsın kardeşim. Bir şey bildiğin yok seni kim ne yapsın. Evet maalesef durum böyle
iyi çalışmalar
Üst Bölüm

Uploader

MesajTarih: 13/9/2007, 17:09    Mesaj konusu: :( / :) Alıntıyla Cevap Gönder

işsizlik olayıda ayrı bir boyut orda. yani, ben mesa iş bulamadım Türkiye 'de. sebebi ise çok komik. senin kiyle çelişiyo ama yinede söylücem. sırf arkam yok diye. düşüne biliyormusun kişi mezun olmuş ama yanlızca mezun olmuş hani vermişler bunu eline bi kağıt parçası bak sen artık mühendissin hadi git başımızdan demişler. sonrası daha da traji komik. şimdi kişi hiçbişey bilmiyo ama arkası sağlam yani dayı amca olayı felaket. dayı amca öz olmasa bile o tarz dayıları yada amcaları tanıyanları tanıyan kişileri tanıyo.hiçbirşey bilmemesine karşın ne yazık ki çok iyi ücretle iş sahibi oluyor. ancak diğer tarafta ne yazık ki hakkıyla okumuş o kağıt parçasını (artık ona kağıt parçasıda denmez bu durumda o diplomayı ) hak etmiş kişi ne yazık ki kimi kimsesi olmadığı için çok şey bilmesine karşın kapıdan geri çevrilir. ama o bilirki sorduklarında evet bir mühendisim, evet o dedilen olayı biliyorum, evet onu bende düşünüp tasarlamıştım bakın işte diyebilecek konumdadır. ama diğerine sorduklarında ne yazık ki valla bilmiyorum am asorar öğreniriz yada biz öyle bişey görmedik diyeceklerini bilir.
işte sırf bu yüzden nekadar yazıktır ki Türkiye bukadar. yani bunu ötesine geçemez, ilerleyemez yani. kimse sanmasın bundan daha iyi olacağını. kimse elinin taşı felan da geçtim artık kaya bile hafif kalır dağın altına sokmadığı sürece yok be kardeş ilerlemez yani olay budur. gerçi şimdi bu düşünceler yüzünden biçok kişi beni yadırgayacak yani resmen düşman belleyacekler ama durum acıda olsa bu bi gerçek. hemde inkar edilemez bi gerçek. bilmiyorum halen kullanılıyo mu yada doğru bi söz mü ama adam kayırmak diye b isöz vardır. işte o yapılmadığı zaman, herkes hakkına zarı olduğu zaman yani düşünebiliyormusun bir bankada sıraya geçiyosun başka biri gelip senin sıranı kapmaya çalıyo işte bunlar olmadığı zaman ilerleme yavaş yavaş olmaya başlar. en basitinden bunlar olmamalı.
en başta dediğin çizim programlarında ben herzaman şunu söylerim, var olan tüm programları öğrenmeye çalışmayın bunun bi sonu yok çünkü. kendinize bi program seçin ve o programı en iyi şekilde öğrenmeye çalışın. daha sonra da diğer çizim programlarına bu çizimi nasıl yollarım bunu öğrenin yeter. tabi bunu yanında zorluk çekmemek için diğer programların ara yüzlerini de öğrenmeyi ihmal etmemek gerek derim. yoksa tüm programları öğrenmeye çalışmak bence pek akıllıca olmaz. hem maddi hem zaman açısında. o da yetmezmiş gibi programların yazılımcıları da her sene arayüzü değiştirmekle kalmıyor yazılıma bir yığın yen özellikler ekliyolar. dediğim gib iömür yetmez yoksa.
neyse güzel güzel biz devam edelim,böylesi daha güzel. en azından iki kişiye meram anlatmak 100 kişiye meram anlatmaktan daha kolay, dimi.

herkese iyi çalışmalar.

buarada ramazan ayı herkese hayırlı olsun.
Üst Bölüm

Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: 14/9/2007, 19:06    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

aabanozcu kardeşim senden bir ricam olacak. Sen bu konularla ilgili olduğun için rica edeceğim
"Makina tasarımında optimizasyon teknikleri" ile ilgili bir veya birkaç kitap arıyorum. Araştırma imkanın olursa çok memnun olurum.
Üst Bölüm

Uploader

MesajTarih: 14/9/2007, 19:25    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ilgilenmeye başladığımı varsayabilirsin. Smile
Üst Bölüm

Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: 14/9/2007, 19:48    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bende şimdiden teşekkür edeyim o zaman Smile
Üst Bölüm

Uploader

MesajTarih: 19/9/2007, 19:57    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

slm, uzun zaman oldu c33. kusura bakma. makinemi bakıma almak zorunda kaldım. cevap yaamadığım için şimdiden özürdierim. konuyu araştırdım. ne yazık ki burda sabit bi kaynak kitap yok. bikaçtane kitap buldum ancak ne yazık ki onlarda biri MIT in diğeride UCLA 'nın kütüpanesinde ve okuldan dışarı çıkması biraz sakınca ihtiva ediyor. ama yinede araştırmaya devam edeceğim. sonuçta sözü edilen konu derin bi mevzu ve her mühendisin edinmesi gereken mutlak bilgileri içeriyor.

herkese iyi çalışmalar.
Üst Bölüm

Uploader

MesajTarih: 19/9/2007, 20:05    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ya kadir sankal dost, sana bi sorum olcak. sürekli tasarımdan bahsedip durduk işte sürekli b igereksinim ve arz-talep meselesi üzerine durduk ve sende buun üstüne basa basa vurguladın. acaba bundan kasıt nedir. yani hangi dal üzerinde yoğunlaştını bilmediğim soruyorum. yani nasıl diyeyim sonuçta bir araç tasarımınıda mühendis yapar ve son noktayı o koyar. burda arz talep aramak biraz garip olmaz mı. Smile

herkese iy çalışmalar.
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 8419

MesajTarih: 11/10/2007, 03:33    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

slm arkadaşım ben gazi tasarım son sınıf ögrencisiyim,, bi makine var hidrolik pres sıkıcı bunda bana yardımcı olmak istermisiniiz .?
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder E-Posta gönder

Uploader

MesajTarih: 11/10/2007, 03:36    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

konuyu biraz açarsan sevinirim. nasıl bi makine, tam işlevi nedir, vs.
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 7662

MesajTarih: 27/10/2007, 13:37    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar,iyii günler, ben aslında siteye üye olalı bay olmuştu.Ama yavaş yavaş kullanmaya başladım.Makine müh. 3. sınıf öğrencisiyim ama mühendisim demeye dilim varmıyor, bende onun için mühendisiz.net diyorum:).
Şaka bir yana da ettiğiniz sohbetleri okudum xok şeyler de fikir sahibi oldum.hiç bi şey düşünmediğimi anladım.
Allah hepinizden razı olsun.bu siteye daha cok önem vercem diyebilirim.
mak. müh. seviyorum ama kendi kendime yeterli olamıyorum sizlerden ilham aldıkca daha ii olcak inşallah.
tekrar tekrar teşekkürler.
mühendisiz.net iyi ki varsın.Smile
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder E-Posta gönder MSNM

Uploader

MesajTarih: 27/10/2007, 19:08    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tüm makine mühendisleri şunu bilmeli, bir makine mhendisi asla kesin sonuç bulmaz, daima yaklaşık sonuçlar elde eder ve osonuçları en yiy şekilde değerlendirerek olur yada olmaz yargısını ortaya koyar. ikinci olarak ta bir mühendis masa başı adamı değildir. sürekli dolaşmalı gezmeli ve görmeli. ve bunlar hakkında da sürekli olumlu yada olumsuz fikirler üretmeli. işte o zaman mühendis olma yolunda gerçek adımı atmış demektir.

herkese iyi çalışmalar.
Üst Bölüm

Üye
Üye

MesajTarih: 28/10/2007, 10:51    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Herkese iyi günler.
tasarımla ilgili bir soru vardı elimde, bunun hakkında yol göstermek isteyen olursa sevinirim,
Aslında soruyu tam olarak anlayamadım,yani başlangıc yapamadım,
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

[Linki görmek için üye olmanız gerekmektedir]
Üst Bölüm

Uploader

MesajTarih: 28/10/2007, 12:34    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

öncelikle ilk soru; verilmeyen dişliçapları neler. yok yani verilenler var verilmeyenler varda o yüzden.örneğin motora bağlı olan dişli çapı nedir.
- aslında devamında yapman gerekenler, (yerinde olsam her iki malzemeyi de hesaplar kararı o şekilde verirdim.) malzemelerin gerilme hesaplarını yapman gerek. zaten 2 malze var ve katsayıları belli, uzunluk ve çaplar da belli.

- coulomb-mohr teorisindede zaten formül belli, düzeltilmiş dedidğinde de benzer bir formul ancak çıkan sonuç bazı çevrelerce kesin sonuç olarak belirtilir. işte senden yaklaşık kesin sonuçu bulmanı istemiş. bunun da formülü belli.

- kayma gerilmesinde de zaten malzemeler belli. dediğim gibi herbirinin katsayısı da belli. formülde açık. gerilmeyi hesaplaman gerek.

- distorsiyon da da anladığım kadarıyla dişliler ileri geri hareket ediyor ve istenildiğinde diğer dişliler vasıtasıyla hareket iletimi sağlanıyor. işte bu esna da diğer dişlilere sonuçta bir temas sözkonusu malzemelerin kırılma katsayısından yola çıkarak bunuda hesaplayabilirsin.

ancak dediğim gibi gerilmeyi hesaplamak için verilmeyen dişli çapları onlarıda bilmen gerek. ama yok eğer onlar önemsiz dersen o zaman es geçersin onları.

bu arada hangi bölüm ve kaçıncı sınıf tasın.
Üst Bölüm

Üye
Üye

MesajTarih: 28/10/2007, 13:04    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ilgilendiğin için teşekkürler.mak. müh. 3. sınıf öğrencisiyim.
aslında bende düşündüm motordan torku taşımamız için dişli carkın yarı capını vermemiş diye,?
acaba gerekmiyo mu dedim.
hesaplamalarda bi sıkıntım yok dediğin gibi formul ama tam olarak soruyu kavrayamamıştım.
Dönen milin torkuna motorun ona sağladığı torku toplamalımıyız?
acaba eksik bir bilgimi var size göre yoksa dişli çarkın capı gerekmiyo mu?
Üst Bölüm

Uploader

MesajTarih: 28/10/2007, 13:11    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

yani sonuçta iletim gücünü bulabilemen için yada bunu hesaplayabilemen için dişli çaplarını bilemen gerek. yada hani acaba bunu senin mi bulmanı istiyo ki. eğer öyleyse biraz uğraşırsın. sonuçta güç her arttığında yada azaldığında gerilme kuvvetleride değişecek. tekrar hesapplama yapmak zorunda kalacaksın.

herkese iyi çalışmalar.
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 12333

MesajTarih: 28/10/2007, 14:21    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Oldukça zor gibi görünüyor dişli çaplarını biz bulmak istesek nasıl bulabiliriz.
Üst Bölüm

Üye
Üye

MesajTarih: 28/10/2007, 14:29    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Peki aabanozcu kardeşim bunu için motora bağlı milin de capını bilmemiz gerekmezmiydi?
Ya zaten aslında soruyu da anlamış değilim.
Şimdi ; dönen bir mil var bunu tahrik eden bir motor, mil F ve G noktalarına güç iletimi yapıyor.
Peki tabloda verilen F ve G değerlerinin güçleri ne işe yarıyo? Nasıl bi soru bu yaa…
Ben bu projeden kalırım herhalde, zaten artık şekil yolda yürürken gözümün önünde canlanıyo.

İlgilendiğiz için tekrar teşekkürler…

Siz kendinizi tanıtırmısınız( calışıyomusunuz? Yoksa okuomusunuz?)
Üst Bölüm

Uploader

MesajTarih: 28/10/2007, 18:27    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

mil çapını bilmene gerek. zaten uygun olan milin çapını senin seçmeni istiyor. 1,v te senden mil çapını hesaplayarak grafik çizmeni istiyor. F ve G güçeride nasıl diyeyim tam Türkçe karşılığını anımsamıyorum ama fizikte bir kaydırma olayı vardır.kaydırma metodunu kullanırsın. ancak burda devir hesabı yapman gerekir. onuda yapabilmen için dişlilerin çaplarını bilmen gerekiyor. yada hani dişlilerde adım değerini bilsen o yollabul derim ama o da verilmemiş. ben halen belli olmayan 3 dişlinin çaplarından yanayım. birbirinin eşi gibi gibi duruyorlar biride yeter aslında ama çizimde yetersiz bilgi var.

bi motor var, ilk hareket veriliyor. isteğe mağlı olarak manuel yada mekanik olarak f ve g dişlilerinin devreye sokulması ile motor gücü a ve b noktasına iletilmiş oluyor. bu nıktalarda da başka bir sistemi çalıştırıyo olabilir. bu iletim aynı andada olabilir farklı zamn aralıklarında da olabilir. o bizi ilgilendirmiyor şuanda.

senin yapman gereken şey mil boyunu hesaplamak ki zaten gözünün önünde, malzeme seçimini yapmak, seçtiğin malzemeye uygun olarak malzemenin değer tablosuna bakarak katsayılarını göstermek. sonrada formulle malzemenin dayanımını hesaplayarak ilerlemek.

herkese iyi çalışmalar.
Üst Bölüm

Banlandı
Banlandı
Üye No: 5616

MesajTarih: 28/10/2007, 20:16    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

beyler bu başlık cidden mükemmel gitmiş.Bence sitedeki en önemli ve en yararlı başlık bu olabilir.Baştan beri okuyorum ve daha yolun çok başında olduğumu gözlemledim Rolling Eyes
Üst Bölüm

Üye
Üye

MesajTarih: 29/10/2007, 13:15    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

herkese iyi günler.
aabanocu kardeşim sorunun bi örneğini buldum gibi, aslında motora bağlı dişliye ait yarı capa gerek yokmuş.
Çünkü güc direkt tanışınabiliyo.dolayısıyla P=2*pi*f*T (f:frekans,T:tork) burdan yola cıkarak torku buluruz sanırım.
torktan da dişliye uygulanan kuvveti buluruz şimdilik bunları öğrendim.
öğrendiklerim de bi hata yok değil mi?

ilgilenip yardım ettiğiniz için tekrar teşekkürler.

şimdilik sağlıcakla kalınSmile
Üst Bölüm

Uploader

MesajTarih: 29/10/2007, 20:34    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

f = frekans değeri nedir? ayrıca,
T = Tork = devir mi? tork u nasıl hesaplayacaksın.

gücün direk taşınabildiği görüllüyor. sonuçta dedim ya hani a yada b uçlarına istenildiğinde güç iletilebiliyo dedimştim ya. yani ister sürekli iletirsin ister hiç iletmessin bu bariz ortada.

yukarıda kiler nedir onları bi öğren bakalım.

herkese iy çalışmalar.

(kolay varken zora koşuyolar ya sizi ençok ona yanıyom.)
Üst Bölüm

Üye
Üye

MesajTarih: 29/10/2007, 22:35    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

İyi akşamlar.
Aşağıda ki tabloda N in değeri verilmiş bunu frekansa cevirebiliriz. 1 frekans 60 dev/dak eşit ordan buluruz.
P=2*pi*f*T formülünden torkku buluruz.
yani burdan çözüme başladım.F ve G noktalarına güç iletiliyo, zaten P(G) + P(F) = P ye eşit.
Tork dişlilerde kuvvete sebep olur.oda T = F*r ile kuvvetler bulunur.

(yani bu zor yol mu oluyor anlayamdım da kolayı neymiş.)
Üst Bölüm

Uploader

MesajTarih: 30/10/2007, 01:34    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

valla aşağıda ki tablo demişsinde ben tablo felan göremedim.

Tork dişlilerde kuvvete sebep olur.oda T = F*r ile kuvvetler bulunur. demişsin ya. burda ki " r " nedir? yarıçap mı?

ya niye zor diyorum, eğe rçap bilinse yada adım sayısı bilinse öncelikle bir hesaplama yaparsın. eğer senin sahip olduğun sistem için uygun deilse nebiliyim devir çok fazla ise yada dişliler çok fazla yer kaplıyorsa belirli bir oranda ölçekleyerek sistemi küçültme yoluna giderek tekrar hesaplarsın. zaten herzaman dediğim gibi mühendislik yaklaşık sonuç bilimidir. belirli bir tablo vardır bakarsın o değerler arasında kalıyor sistemem onay verirsin. ama bu yolla gereksiz bir yığın hesaplama yapmak kaçınılmaz. size neler öğretiyolar böyle yaa. hangi ders bu, hocası kim. yada isim verme ünvan yeterli. Smile

bu arada önce sana daha sonrada tüm mühendislere küçük bir tiyo vermek istiyorum. formuller değişkendir millet. yani siz E = m.c^2 dersiniz ben o formüle A = x.z^2 derim. sonuç yine aynı sonuçtur ama bnu yaparkende not düşerim derim ki A şuanlama gliyo c şu anlama geliyo derim. o yüzden siz de daima mutlaka ama mutlaka formül içerini tanımlayın. bunu yapmaya alışırsanız evrensel boyutta zorluk çekmessiniz. Smile ve formülleri ezberlemeyin hele kalıp olarak asla ezberlemeyin. ilerde çok zorluk çekersiniz.
Üst Bölüm

Üye
Üye

MesajTarih: 30/10/2007, 21:50    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ya r: yarıcap tabi ki de

tablo dediğim aşağıda ki değerler. N in altında değerler vermiş, birini scmemizi istiyo ben de işaretlemiştim demiştim bi sırayı tamamen.(bende N =600 dev/dak sectim)

Yani demiştim benzer örnek bulduğumu(istersen onu da gönderebilirim.). oradaki çözümü kendime örnek almıştım.
yani motor ana mili N devri ile döndürüyo, meydana gelen torku buluruz.

Evet, dediklerin de haklısın,ezberden kacınmalıyız,hele formül ezberinden daha cok kaçınmalıyız.
zaten ezber yapmayı sevmeyen biriyim.
Şunu söyliyeyim üni. geldin geleli ezber yapmaya ilk burda başladım.bizi ezbere itiyolar.şimdi suc bizde de olablir ama bi o kadar da hocalar da.(sanki ilk okul cocuğuna ders anlatıyolar coğu zamn, kendileride ezber yapmış zaten mantığını veremiyolar ki coğu zaman.)

eğer hocamızın ünvanını soruyosan 'çılgın' diyolar:).ders makine elemanları.
tüyoların için teşekkürler.

görüşmek üzere k.i.b. ( k:kendine , i: iyi , b: bak ) SmileSmile
Üst Bölüm

Uploader

MesajTarih: 30/10/2007, 23:01    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

yarı çapı nasıl hesaplayacaksın sonuçta oratada dişli için gereken değer eksik. neyse yolla bakalım onlarıda öyle bakalım tekrar. bu arada nezaman kadar teslim etmen gerekior.

yani sonuçta bende ilk eğtimlerimi Türkiye de aldım. sürekli bir ezbercilik olayı vardır. sürekli bişeyleri ezberletmeye çalışılar sana. sonra buraya geldim. hocama dediğim ki hocam sizde bana ezberle demiyeceksiniz dimi dedim. yok eğer öyle derseniz ben çeker giderim dedim. sakın haa. ezber yok öyle bişey yapma dedi. ben bile bazı formülleri bilmem açar defteri kitabı bakarım dedi. nezaman bakmayacaksın çok sık kullandıklrını artık bakmayacaksın ama yinede emin olmak için bakmanı tavsiye ederim demişti. bunu da söyleyen Ord.Prof. yani onun üstünde hoca yok. en azından ben ne gördüm ne tanıdım. zaten sınavlarda açık olarak yapılır. yani soruyu anladıysan hangisini kullanacağını bilir ve bakıp çözersin.

herkese iyi çalışmalar.
Üst Bölüm

Üye
Üye

MesajTarih: 6/11/2007, 16:22    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

aabanozcu kardeşim biraz zaman gecti ama bu aralar biraz yogun da
sorunun çözümünü gönderiyorum bakarsın.

güç iletim mil sorusu. faydalı olur inşşalh
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 10419

MesajTarih: 15/11/2007, 15:03    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Slmlar.
kusura bakma basligini yeni gorebildim. ben viyana teknik universitesinde okuyorum ve bir dizel motor dizay etmem gerekiyor yetmiyormus gibi bide bunu catia cizicem. oncelikle sana soracagim motor nasil dizay ediliyor bunun muhakkaki formulleri vardir bunlari nasil bulabilirim cevap yazarsan sevinirim saygilarimla
Üst Bölüm

Etkin Üye
Etkin Üye
Üye No: 10

MesajTarih: 15/11/2007, 15:07    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

catia da ilk önce parça çizmeyi sonra onları analiz etmeyi en sonda bu parçaları montajlamayı öğrenmen gerekli.Yeni başlıyorsan sitemzideki catia dökümanlarını incele olmadı takıldığın kısımda gene yardımcı oluruz arkadaşım.
Üst Bölüm

Uploader

MesajTarih: 15/11/2007, 15:59    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

emresbaykal demiş ki:
Slmlar.
kusura bakma basligini yeni gorebildim. ben viyana teknik universitesinde okuyorum ve bir dizel motor dizay etmem gerekiyor yetmiyormus gibi bide bunu catia cizicem. oncelikle sana soracagim motor nasil dizay ediliyor bunun muhakkaki formulleri vardir bunlari nasil bulabilirim cevap yazarsan sevinirim saygilarimla

isuldur kardeşin dediği gibi öncelikle catia da çizim yapmayı öğrenmen gerekiyor. biliyorsan da parçaları tek tek modeleyip nasıl montajlayacağını bilmen gerekiyor. bunları öğrendikten sonra da (yada bu esnada motor tasarım hesaplamalarını öğren) malum Türkçe de dendiği gibi bodozlamaya iş olmaz. sonuçta çizimin ölçüsüz olacağından dolayı garip bir motor icat edebilirsin. onlarla ilgili olarak hani sen bi araştır, bende bi arşivime bakayım, neler bulabileceğim.

ama istersen eğer Türkiye de şuanda kitabın adını unuttum ama sitede daha önce yazmıştım. o söz konusu kitabı bi incele. işine yarayabilir.

herkese iyi çalışmalar.
Üst Bölüm

Etkin Üye
Etkin Üye

MesajTarih: 15/11/2007, 16:02    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dediğim gibi tasarlayacak,montj yapacak sonra analiz edecek ; ktap denmiş arkadaş için sitemiz eşsiz bir kaynak ancak şu adresleride bir incelesin

ayrıca en sağlam catia sürümü vr17 'dir.sp4 entegre olan.Birşekilde onu elde etmeye çalışsın
Üst Bölüm

Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: 21/11/2007, 15:39    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

emresbaykal kardeşim yapacağın tasarımda hesaplamalarda yapılacakmı ?
Üst Bölüm

Co.Admin
Co.Admin
Üye No: 92

MesajTarih: 13/12/2007, 18:57    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

mur_ad demiş ki:
Herkese iyi günler.
tasarımla ilgili bir soru vardı elimde, bunun hakkında yol göstermek isteyen olursa sevinirim,
Aslında soruyu tam olarak anlayamadım,yani başlangıc yapamadım,
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

dostum dosyanı neden sildin.Biz siteye yüklediğimiz herhaltı silsek ne hissedersin ?
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et

Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: 13/12/2007, 20:09    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bu şekilde davrananları üyelikten çıkarmak gerekir diye düşünüyorum. Dosyayı silmek nasıl birşey oluyorsa. Anlamak güç
Üst Bölüm

Etkin Üye
Etkin Üye

MesajTarih: 13/12/2007, 20:17    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaşın art niyetli olmadığını düşünüyorum.Zannedersem özel bilgileri falan vardı o resimlerde yada kendince farklı bir nedeni.Hem hepsi de resimmiş.
Üst Bölüm

Uploader

MesajTarih: 19/12/2007, 12:20    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

isuldur demiş ki:
arkadaşın art niyetli olmadığını düşünüyorum.Zannedersem özel bilgileri falan vardı o resimlerde yada kendince farklı bir nedeni.Hem hepsi de resimmiş.

özel bilgisi varsa neden önce yollayıp yardım istiyor ki, yardımı alınca da bilgi benim bilgimdir artık mantığında olduğu açık bence. farklı biden evet bu söylediğim de farklı bi neden. hepsinin resim olması bişeyi değiştirmez, insan oğlu yazıyı öğrenmeden önce resimle anlaşmış, resimlerde çok şeyler öğrenmiş. yani kısaca resim olması bişeyi değiştirmez. c33 dostuma katılıyorum.
Üst Bölüm

Etkin Üye
Etkin Üye

MesajTarih: 19/12/2007, 12:51    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

aabanozcu demiş ki:
emresbaykal demiş ki:
Slmlar.

isuldur kardeşin dediği gibi öncelikle catia da çizim yapmayı öğrenmen gerekiyor. biliyorsan da parçaları tek tek modeleyip nasıl montajlayacağını bilmen gerekiyor. bunları öğrendikten sonra da (yada bu esnada motor tasarım hesaplamalarını öğren) malum Türkçe de dendiği gibi bodozlamaya iş olmaz. sonuçta çizimin ölçüsüz olacağından dolayı garip bir motor icat edebilirsin. onlarla ilgili olarak hani sen bi araştır, bende bi arşivime bakayım, neler bulabileceğim.

ama istersen eğer Türkiye de şuanda kitabın adını unuttum ama sitede daha önce yazmıştım. o söz konusu kitabı bi incele. işine yarayabilir.

herkese iyi çalışmalar.

abi,asıl konumuz burada kalmış arkadaş yardım istemiş ve bizlerde motor montajından bahsetmişiz belkide sitemizin en güzel başlığını bir konuya heba etmeyelim Very Happy
Üst Bölüm

Aktif Üye
Aktif Üye
Üye No: 16109

MesajTarih: 5/3/2008, 17:56    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaşlar aynı konu bnmde çok ilgimi çekiyor. makine tasarımı için şuan yeterince bilgim yok die düşünüyodm ama dier arkadaşa verilen odevi gorunce bizim universitelerimizin bole araştırma konularında cok geride kaldıgını birkez daha gormuş oldm. kendi çabalımla sitemizde solid ögrendim. ufak bir pistonlu animasyon yaptım şimdide vites kutusu yapıp daha sonra butun bir motor yapmak istiyom ama kaynak bulamıyorm. göz kararı bişiler çizmekle işin hesap kitap boyutu cok farklı ama bir yerden başlamak hep devletten beklememek lazım. onun için bana bu konuda yol gosterip tecrubelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
Üst Bölüm

Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: 6/3/2008, 10:45    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ugokcu demiş ki:
arkadaşlar aynı konu bnmde çok ilgimi çekiyor. makine tasarımı için şuan yeterince bilgim yok die düşünüyodm ama dier arkadaşa verilen odevi gorunce bizim universitelerimizin bole araştırma konularında cok geride kaldıgını birkez daha gormuş oldm. kendi çabalımla sitemizde solid ögrendim. ufak bir pistonlu animasyon yaptım şimdide vites kutusu yapıp daha sonra butun bir motor yapmak istiyom ama kaynak bulamıyorm. göz kararı bişiler çizmekle işin hesap kitap boyutu cok farklı ama bir yerden başlamak hep devletten beklememek lazım. onun için bana bu konuda yol gosterip tecrubelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Bu konuyla ilgili değşik animasyonların olduğu dosyaya aşağıdaki adresten ulaşabilirsin

Üst Bölüm

Aktif Üye
Aktif Üye
Üye No: 16109

MesajTarih: 6/3/2008, 11:25    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

çok mükemmel bir kaynak oldu bu benim için çok teşekkürler
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 2635

MesajTarih: 17/4/2008, 17:48    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

BURSA DA BULUNAN ARKADAŞLARLA MAKİNE TASARIMI İLE İLGİLİ KONULARDA BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN TANIŞMAK İSTİYORUM
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 14964

MesajTarih: 26/9/2008, 18:25    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaslar tork metre tasarmı yapmam gerekiyo. elınde tork metre ile ilgili dokumanı olan var mı ?
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 17904

MesajTarih: 8/11/2008, 13:28    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

merhaba hocam; ben otomotiv 4. sınıf öğrencisiyim ve bitirme ödevimi bu konu hakkında yapmak istiyorum. Önerebileceğiniz kaynaklar varmı?
Üst Bölüm

Co.Admin
Co.Admin
Üye No: 92

MesajTarih: 8/11/2008, 13:34    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bu dokuman ingilizcedir.

miramax demiş ki:
makina tasarımı dökümanları

hocamızın yardımı dışında sitede de pek çok kaynak bulabilirsiniz.

Konstrüksiyon ders notları

Makine elemanlari ders notlari .vb alanlarda da bu konu işlenmis olabilir

Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et

Üye
Üye
Üye No: 16128

MesajTarih: 7/4/2009, 10:11    Mesaj konusu: motor tasarımı Alıntıyla Cevap Gönder

isuldur demiş ki:
aabanozcu demiş ki:
emresbaykal demiş ki:
Slmlar.

herkese iyi çalışmalar.

abi,asıl konumuz burada kalmış arkadaş yardım istemiş ve bizlerde motor montajından bahsetmişiz belkide sitemizin en güzel başlığını bir konuya heba etmeyelim Very Happy

merhaba arkadaşlar ben makina imalatı yapan bir firmada tasarımcı olarak çalışıyorum üni son sınıfta bir V4 motor tasarımım vardı catiada dmu kinematik te montajı yapılı ilgilenen arkadaş özelden yazarsa bana yardımcı olmaya çalışırım
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 16128

MesajTarih: 7/4/2009, 10:51    Mesaj konusu: catia motor tasarımı Alıntıyla Cevap Gönder

ekleme yapmak istiyorum catia da motor tasarımı yapmak öyle kolay bir olay değildir hele catia yı hiç bilmeyen biri için çok çok zor olacaktır motor tasarımı yaparken bilmen gereken önemli noktalar vardır catiada nerde hangi komutu neden kullanacağını bilmen gerekir aksi taktirde çok zor olacaktır hararetli bir çalışma seni bekliyo allah yardımcın olsun Smile
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 20909

MesajTarih: 18/8/2009, 11:19    Mesaj konusu: MERHABALAR Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaşlar tasarım alanında çok çok yeniyim, ama hızla kendimi geliştiriyorum.
büyük makina tasarımı yapmıyoruz ama makina parçaları tasarlıyoruz.
tasarımda kendime göre ilk ögrendigim konu
kullanım kolaylıgı. Çoğu müşteri bunu istiyor kolay kullanım.
kullanım kolaylığı güvenlik önlemlerinin bi kenara atılması olarak algılanmasın.
Üst Bölüm

Etkin Üye
Etkin Üye

MesajTarih: 18/8/2009, 11:53    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

malesef türkiye'de 1-maliyet 2-kullanım kolaylıgı .vb seklinde gider .Güvenliğin metanesi okunmuyor .Özellikle küçük imalat atölyelerinde durum daha da vahim Sad .Tuzla'da yaşananları unutmamak lazım.
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 16380

MesajTarih: 10/12/2009, 15:13    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

merhaba arkadaşlar ben makine 2.sınıf öğrencisiyim makine tasarım dersi için kayış kasnak mekanizmasının kullanıldıgı bir makine tasarlamamız lazım autocad le bizim yapabileceğimiz proje önerileri verebilirmisiniz.

bir autocadde çizerken nasıl yol izlemeliyiz tecrubeli kişiler yardımcı olursa sevinirim saolun
Üst Bölüm

Uploader

MesajTarih: 10/12/2009, 15:42    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

basit bir ayaklı matkap çizebilirsin., aklıma kolay olarak ilk o geldi mesela.
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 22109

MesajTarih: 13/1/2010, 03:07    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Tasarım ve konstrüksiyon adına yardım tabii ki isterim. Konstrüksiyon olarak makinelerde(vinç) ST 52-3, DOMEX, WELDOX, HARDOX, DİLİMAX gibi değişik saclar kullanılıyor. Bunların özellikleri ve seçilme nedenlerini eğer varsa yerine kullanılabilecek alternatif malzemeler nelerdir?. Yardımcı olursanız sevinirim.
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 21552

MesajTarih: 27/2/2010, 03:19    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

mrb bitirme projesi yaklaşık 5 tonluk bir silindiri dönderecek motor hesabı yapmam lazım. silindir başındaki torku nasıl hesaplarım?
Üst Bölüm

Etkin Üye
Etkin Üye
Üye No: 18

MesajTarih: 20/1/2013, 01:50    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Tasarım-Malzeme Seçim
Örnekleri

Üst Bölüm

Etkin Üye
Etkin Üye

MesajTarih: 7/2/2013, 10:30    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

MÜHENDİSLİK TASARIMINDA SÜREÇ, KURUMSAL
İLIŞKİLER, SORUNLAR
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 25136

MesajTarih: 2/1/2014, 18:00    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Tüm mühendislik dallarında bu konu dikkatle irdelenir ve her zaman şu üç temel basamak unutulur ne yazıkki :

-Emniyet Question
-Ekonomi Question
-Estetik Question

artık;

-ucuz mamul
-ucuz işçilik
-sürümden kazanma gibi etkenler ön planda oldu. Shocked
Üst Bölüm

Etkin Üye
Etkin Üye

MesajTarih: 5/1/2014, 17:29    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tasarım ve konstrüksiyonda Türkiyenin bulunduğu yer

hocam bununla ilgili konuşalım isterim.
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 25136

MesajTarih: 9/1/2014, 09:19    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

asaglam demiş ki:
Tüm mühendislik dallarında bu konu dikkatle irdelenir ve her zaman şu üç temel basamak unutulur ne yazıkki :

-Emniyet Question
-Ekonomi Question
-Estetik Question

artık;

-ucuz mamul
-ucuz işçilik
-sürümden kazanma gibi etkenler ön planda oldu. Shocked

ben türkiyenin bulunduğu yeri ekonomik boyutuyla entegreli olarak söyledim.arge çalışmaları konusunda özgüven ve yatırım eksiklerimiz var. tabi birde ekip işi bu iş.

buyrun devam edelim. maksat münazara etmek fkirlerinizi bekleriz.
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 26679

MesajTarih: 4/3/2014, 01:11    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

merhaba ben makine müh. 4. sınıf öğrencisiyim telekobik kren üzerine bitirme tezim var. bom hesaplamaları ve dönüş sistemini tasarlayacağım ancak bom uzunluğu ağırlığını hesaplama noktasında nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum tam olarak elinde bununla ilgili döküman olan varsa çok iyi olur şimdiden teşekkürler
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 31129

MesajTarih: 19/10/2014, 00:30    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bence çok çok kötü bir yerdeyiz.
ve bana görede buna en büyük etken sadece ben anlayışıdır. Çalıştığım firmalarda ve çevremde bu sektörde olanlardan gördüğüm (istisnalar hariç) hiç kimse bilgilerini paylaşmıyor. İşin ustaları bir çırak yetiştirmek istemiyor. Gün gelir beni geçebilir diye.Halbuki en iyi usta yetiştirdiği elemanlarıyla ölçülür.
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 31290

MesajTarih: 26/10/2014, 00:48    Mesaj konusu: Makina tasarımı ve konstrüksiyon Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar yeni üye oldum sohbetinize katılmak istedim.Makine tasarımında en önemli etken bencevöncelikle ihtiyacı karşılamalı,sonra ekonomik olmalı ve son olarakta teknolojik olup çağın gerekleriene ayak uyduracak bir tasarım olmalıdır.Projeler ihtiyaçlardan doğar.İhtiyaçlarımızı gidermek için değişik alternatifler ortaya koyar ve onların arasından en çok ihtiyacımızı karşılayanı seçeriz.Bu arada makine konusu çok kapsamlı bir dal olduğu için ki diyebilirimki mühendisliğin en kapsamlı dalıdır bana göre öncelikle makinemizin hangi işlerde ihtiyaçlarımızı karşılayacağınıda belirlememiz en önemli kriterlerden biridir.Saygılarımı sunarım.
Üst Bölüm
Mesajları göster:   

Yeni Başlık Gönder    Mesaj için teşekkür et
Cevap Gönder   

Mesaj Panosu

Makine

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti gönderemezsiniz
Bu forumdan eklenti indiremezsiniz

Bookmark this page to Facebook Bookmark this page to Twitter Bookmark this page to GoogleBookmark this page to Delicious Bookmark this page to Digg Bookmark this page to Blogmarks Bookmark this page to Blinklist Bookmark this page to Furl Bookmark this page to linkaGoGo Bookmark this page to Reddit Bookmark this page to Simpy Bookmark this page to Technorati Bookmark this page to Spurl Bookmark this page to Yahoo!

Benzer Başlıklar
Başlık Yazar Forum Cevap Son Mesajlar
Yeni mesaj yok Önemli: Catia Plastik Kalıp Tasarımı, Saç Kal... mahrocan Catia 103 8/5/2017, 08:32 Son gönderilen mesajlar
Otto&Diesel
Yeni mesaj yok Önemli: CATIA V5 ile Kalıp Tasarımı silistre Catia 7 8/12/2013, 22:21 Son gönderilen mesajlar
werf
Yeni mesaj yok Önemli: 3DQuickPress ile Sac Kalıp Tasarımı F... maximen Solidworks 90 8/5/2017, 17:27 Son gönderilen mesajlar
fatihnur69
Yeni mesaj yok Önemli: Topsolid ( Sac Tasarımı ) Eğitim Vide... silistre Topsolid 35 26/11/2015, 14:47 Son gönderilen mesajlar
alex1868
Yeni mesaj yok Önemli: AutoCad (Ders 03) Dişli tasarımı c33 Autocad Görsel Derslerimiz 3 9/11/2016, 17:18 Son gönderilen mesajlar
Seyit Ali
Yeni mesaj yok Önemli: Makina Mühendisliği İş İlanları huso İşveren İlanları 351 30/12/2016, 12:37 Son gönderilen mesajlar
mechanic80
Yeni mesaj yok Önemli: Catia V5 r16 ile çizilmiş Sac Metal K... silistre Catia 148 23/5/2018, 16:38 Son gönderilen mesajlar
ebalamur
Yeni mesaj yok Önemli: AutoCad(Ders 06) Mil tasarımı görsel ... c33 Autocad Görsel Derslerimiz 1 15/6/2013, 12:59 Son gönderilen mesajlar
omeralp
Yeni mesaj yok Önemli: Makina Elemanları ders notları kemalitu Ders notları/Föyler/Lab.lar(makine müh) 68 27/5/2017, 14:57 Son gönderilen mesajlar
omerozclk
Yeni mesaj yok Önemli: Makina Mühendisliği Ders notları Arşi... smlator Ders notları/Föyler/Lab.lar(makine müh) 138 27/3/2018, 18:45 Son gönderilen mesajlar
oguzhanaydin16

Kod Çalışma Süresi = 0.1384 saniye, SQL Sorgu Adedi = 28, GZIP = Kapalı Hata denetimi = Kapalı,