Mesaj Panosu

endüstri mühendisligi odası kurulmalımı?(anket)
   Mesaj Panosu

Endüstri Mühendisleri

Yeni Başlık Gönder
Cevap Gönder   

« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  

endüstri mühendisligi odası kurulmalı mı?
evet
85%
 85%  [ 55 ]
hayır
14%
 14%  [ 9 ]
Toplam Oylar : 64

Yazar Mesaj

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Durum:Offline
Üye No: 2425

MesajTarih: 8/12/2007, 01:19    Mesaj konusu: endüstri mühendisligi odası kurulmalımı?(anket) Alıntıyla Cevap Gönder

evet arkadaslar burada gerci genelde makina ve endüstri ve işletme mühendisleri takılacagını sanıyorum ama herkes yorumlarını yapsın bakalım aslında biz bu konuyu baska bi konu baslıgı altında baslattık gibi ama aslında bu konunun olması gereken yer burası

neyse olmalımı olmamalımı baslayalım hadi Smile

arkadaslar endüstri mühendisligi olarak kendimizi anlatmamız gerektigi kanaatindeyim

bizim ne iş yaptıgımızı neden gerekli oldugunu göstermeliyiz

ufak bir alıntı daha yapacam
--------------------------------------------------------------------

Imza yetkisi olmadan calıstigimiz yerlerde bilimsel bir yonetim anlayisini benimsetmek zor.

Ornegin,Standart zamani bilimsel olarak belirlemek , ozellikle patron sirketlerinde, ust kademe yoneticilerin isine gelmiyor. Anlamıyor.
Siz burda patronun veya mudurun dedigi bicimde standart zaman belirleyemesiniz.
Pekala ne olacak ?
Ya siz güle güle diyeceksiniz, bunun sonrasındaki gelişmeler malum, iş arama süreci , çevre baskısı vb.
Ya da sabredip bilimsel yonetimin onemi konusunda ikna etmeye, patronun olaylarıa uzun vadeli, butunsel bakmasını saglamaya calisacaksiniz k, burda da basarili olma sansiniz oldukca dusuk, cunku O isletmenin kurulu duzuni bilimsel yonetim anlayasinin tersine isliyor.
Diyelim siz isletmeyi bırakip gittiniz, pekala isletme ne olacak? isletmenin sahibi patron mu acaba?
Devlet, is guvenligi vb. konularda isletmelere nasil yukumlulukler yukluyorsa, kanatimizce , kapasite kullanımın rapor edilmesi husunda ve buna bagli olarak standart zaman hesabi konusunda da yukumlulukler vermeli. 50 kisinin uzerinde calisan olan yerlerde Endustri Muhendisi bulundurma zorunlulugu getirilip , bu kişiler tarafından resmi kapasite raporu hazırlanmalı.

Hal, hazırda devletin çeşitli maclar icin istediği rapor makinelerin kapasiteleri göz önune alınarak hazırlanıyor. Yine devlet ( Istatistik kurumu vb.) veya sivil orgutler ( sanayi odaları vb.) verimlilik raporları da işletmelerden istemeli. Bu gunumuzdeki, işsizlik başta olmak üzere, bir çok sosyal olayın aydınlatılmasında kullanbilecek çok değerli bilgiler sunacaktır.

Günümüzde, bir inşaat Mühendisi kolon hesabı yaparken müteahhid gelip , yok kolon 60 değil 45 cm olsun derse mühendisin bu projenin altına imza atmama yetkisi var ve bu projeler de ayrıca denetleniyor.
Ama bizim meslektaşlarımız yok bir kişiden 100 adet iş beklemeliyiz, dediğinde yönetici yok 125 adet üretebilir derse bizim bunu diretmeye yetkimiz var mı ?
Müteaahid nasıl daha az çimento hesabı yapıyorsa patronda her işçiden daha fazla çıktı hesabı yapıyor. Sizce hangisinin sonucları insanlık icin daha kötü ?
------------------------------------------------------------------

bence etkileyici sizde yorumlarınızla katkıda bulunursanız sevinirim Smile

En son by_EpYn tarafından 14/12/2007, 18:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 kere değiştirildi.
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Müteşekkir Olan Üyeler
2 bu mesaj sahibine müteşekkir oldular.

Etkin Üye
Etkin Üye
Üye No: 7

MesajTarih: 8/12/2007, 01:20    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

mesleğim ve onun çıkarları gereği kesinlikle kurulmamalı demeliyim ancak bariz bir haksızlık da var tabi.
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: 8/12/2007, 01:31    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

yawww o kadar yazmıstım göndermemişşşş :@

siz makina mühleri kendi acınızdan düsündügünüzde ne kadar alanda yetkiniz olurda o kadar etkin olacagınız bilincile haklı olabilirsiniz ama su var bir endüstri müh kadar sistem yaklasımını bilemessiniz ne bilem pllanlamayı bilemessiniz ergonomiyi bilemessiniz ama dikkat edin end müh kadar diyorum yoksa bilmessiniz demiyorum bunu yanında kalite ergonomi planlama gibi konularda imza yetkisi aslında end müh e ait olmalı ama işte seninde bahsettigin gibi cıkar mevzuları yüzüne cok zor vermeleri
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et

Etkin Üye
Etkin Üye

MesajTarih: 8/12/2007, 01:35    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kalite ergonomi planlama gibi konularda

ya iyi diyosun hoş diyosunda yeni yeni kıl kıl mühendislik dalları çıkıyo yani bu alanların da sizin elinizde kalacağı garanti değilki.kontrol ,sistem müh'likleri gibi cidden etkin ve aşmış müh.likler varkı sınırları var mı o da soru işareti
Üst Bölüm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: 8/12/2007, 01:38    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

emin o lki nu alanlar elimizde kalır dedigin digibi aslında yeni müh. bölümleri cıkıyor ama bu alanlar endüstri mühendisliginin temelini olusturuyor

asagıdaki yazıyı oku gerci bu yazı forumun end müh bölümündede varda

yinede yazma ihtiyacı duydum Smile

27 DERECE
Türkay Dereli
E-Posta: t.dereli@telgraf.net

Hepimiz Endüstri Mühendisi değiliz!.
Dört yıl kadar önce Endüstri mühendisi ne iş yapar? başlığı ile bir yazı kalem almış ve kendimce Endüstri
Mühendisliği ile ilgili bazı gerçekleri açıklamaya çalışmıştım. Hatta o yazıyı, Schubertin Bitmemiş
Senfonisine patronunun yerine giden bir endüstri mühendisinin patronuna ilettiği değerlendirme raporu ile
noktaladığımı daha dün gibi hatırlıyorum. Bununla birlikte, aradan geçen yıllar içerisinde Endüstri
Mühendisliğinin toplumda algılanışında çok fazla bir ilerleme olmadığını hissediyorum. Bunu en basit
çıplaklığıyla gazetelerde yayımlanan iş ilanlarında görebilmek mümkün Endüstri Mühendisi arayan
işletmelerin bir çoğu ısrarla ve inatla veya veya da bağlaçlarını iş ilanlarında kullanmaya devam ediyorlar.
Örneğin sıklıkla görülen başlık şu:Makine Mühendisi ya da Endüstri Mühendisi aranıyor Böyle olunca da,
işler karışıyor Sorgulanması gereken asıl şey şu Acaba Endüstri Mühendisi, Makine Mühendisi ile
değiştirilebilir bir şey midir? Tabii bütün bunlar olup biterken, Endüstri Mühendisliğinin de bir türlü kendini çok
iyi tarif edemediğini itiraf etmek gerekir. Endüstri Mühendisliği ısrarla disiplinler arası olarak nitelendirildiği
halde, ne yazık ki, disiplinlerin arasındaki bölge, bir başka deyişle ara kesit& bir türlü tam olarak
tanımlan(a)mamaktadır. Bu da çoğu kez, Endüstri Mühendisliğinin diğer disiplinlerin alanına, diğer disiplinlerin
de Endüstri Mühendisliği alanına girmesi ile sonuçlanmaktadır.
Hâlâ günümüzün gözde mesleklerinden birisi olmasına ve geleceğin meslekleri arasında sayılmasına rağmen,
genç bir disiplin olan Endüstri Mühendisliğine bazıları tarafından devekuşu yakıştırması yapılıyor
Buradaki espri ise şu Endüstri Mühendisliği ne çölde yürüyen bir devedir, ne de uçabilen bir kuştur. Ne uzun
yürüyebilir ne de uçabilirTabii, bu eleştirileri yapanlar (ki sayıları çok azdır), devekuşu misali kuma gömdükleri
kafalarını şöyle bir kaldırabilselerdi, kesinlikle gerçeği de görebileceklerdi.
Şurası iyi bilinmelidir ki, Endüstri Mühendisleri kesinlikle ne iş olsa yapan ya da her şeyden anlayan joker
mühendisler değildir. Endüstri Mühendisliği kesinlikle bazılarının dediği gibi İşletme Mühendisliği ile Makine
Mühendisliği karışımı bir şey değildir. Biraz ekonomi, biraz mühendislik ve üzerine de biraz yönetim ekilen bir
çorba hiç değildir. Endüstri Mühendisi özünde sistem yaklaşımı olan, sistemler ve süreçler tasarlayan ve
bunları en uygun şekilde yöneten insandır. Endüstri Mühendisliği insan, malzeme, makine, bilgi ve benzeri gibi
temel girdileri ürün ve hizmete dönüştüren sistemlerin tasarlanması, kurulması ve verimli bir şekilde işletilmesi
olduğu kadar sürekli geliştirilmesi ile de ilgilenen bir bilim dalıdır. Endüstri Mühendisi kimi zaman bir fotoğraf
sanatçısı gibi kuruluşun fotoğrafını çeker, kimi zaman bir doktor gibi kuruluşun check-upını gerçekleştirir. Daha
yatırım yapılmadan önce, yatırım analizlerini değerlendiren, fizibilite hazırlayan bir yatırım mühendisidir
Endüstri Mühendisi. Kimi zaman, yenilikçilik peşinde koşan ve yeni ürün geliştirme projelerini yürüten bir
inovasyon mühendisidir, bir AR-GE mühendisidir Endüstri Mühendisi. Hizmet ve ürün kalitesini artıran iş
uygulamaları yapan bir kalite mühendisidir Endüstri Mühendisi. Maliyetleri azaltan, üretkenliği ve rekabet
gücünü artıran ve verimlilik artışını sağlayan uygulamalara imza atan bir verimlilik mühendisidir Endüstri
Mühendisi. Ama her şeyden önemlisi Endüstri Mühendisi, neye karar verileceğini ve alternatifler arasında
nasıl karar verilebileceğini bilen bir karar mühendisidir İşte sadece ve sadece bu nedenlerden (!) dolayı, biz
özellikle kurumsallaşmak isteyen kuruluşlara, entelektüel sermayelerini artırmak isteyen kuruluşlara şiddetle
endüstri mühendisi istihdam etmelerini öneriyoruz AR-GE projeleri geliştiren ya da geliştirme çabası
içerisinde olan işletmelere, proje konusu ne olursa olsun, proje takımlarında en az bir endüstri mühendisi
bulundurmalarını öneriyoruz
Gelin, Hepimiz Endüstri Mühendisiyiz! diye slogan atmayı artık bırakalım ve Endüstri Mühendisliğinin
nimetlerinden hemen faydalanmaya başlayalım
Üst Bölüm

Etkin Üye
Etkin Üye

MesajTarih: 8/12/2007, 01:41    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bir AR-GE mühendisidir Endüstri Mühendisi. Hizmet ve ürün kalitesini artıran iş
uygulamaları yapan bir kalite mühendisidir Endüstri Mühendisi. Maliyetleri azaltan, üretkenliği ve rekabet
gücünü artıran ve verimlilik artışını sağlayan uygulamalara imza atan bir verimlilik mühendisidir Endüstri
Mühendisi. Ama her şeyden önemlisi Endüstri Mühendisi, neye karar verileceğini ve alternatifler arasında
nasıl karar verilebileceğini bilen bir karar mühendisidir İşte sadece ve sadece bu nedenlerden (!) dolayı, biz
özellikle kurumsallaşmak isteyen kuruluşlara, entelektüel sermayelerini artırmak isteyen kuruluşlara şiddetle
endüstri mühendisi istihdam etmelerini öneriyoruz AR-GE projeleri geliştiren ya da geliştirme çabası
içerisinde olan işletmelere, proje konusu ne olursa olsun, proje takımlarında en az bir endüstri mühendisi
bulundurmalarını öneriyoruz
Gelin, Hepimiz Endüstri Mühendisiyiz! diye slogan atmayı artık bırakalım ve Endüstri Mühendisliğinin
nimetlerinden hemen faydalanmaya başlayalım

adam özetlemiş.Tepkili güzel bir yazı.
Üst Bölüm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: 8/12/2007, 01:44    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

yani zaten sırf endüstri mühendisligini hamallık gibi gören zihniyet suanda azınsanmayacak kadar fazla biz bile kendi aramızda bazen ne iş yaparsın endüstri mühendisiyim ne iş olsa yaparım abi esprileri yapıyoruz halbuki degil iştee her işi biliriz(nedeni sistem yaklasımıdır bir sistemizi insan gözünde canlandıramadıgı zaman sistemi analizde edemez) ama uygulama konusuna gelindiginde sadece üstümüze vazife olan işleri yaparız makinacılar yada elektirikciler bilgisayarcılar gibi teknik müh okuyupta ik da calısmayız veya planlamada

hic unutmam cv hazırlama diye bir seminere gittik normalde bu işlev danısmanlık oldugundan ve sosyal yönlü bir etkinlik oldugundan end müh yada sosyal icerikli bir bilim dalı görevlisinn yada mezununun gelmesi lazımdı ama bize o dersi veren arkadas bilgisayar yada yanılmıyorsam kimya müh. bölümü mezunu bir arkadastı
Üst Bölüm

Etkin Üye
Etkin Üye

MesajTarih: 8/12/2007, 01:49    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bak bak farklı bir forumdan arakladığım iki farklı insan formuna bak Smile

Endüstri mühendisleri odası kurulmasını ben de çok istedim Ama olmayacağını şimdi görüyorum. Çünkü bizim inşaat,makina mühendisleri gibi bir odadan (End müh odası) para vererek almamız gereken bir mühürlü evrak, veya bu odaya kayıt zorunluluğu yok. Gelir olmayınca oda da olmaz,ve de olmuyor.En azından dernekleşebiliriz. Dernek varmı bilmiyorum.25 Yıl özel sektörde çalıştım. 25 sene önce üye olduğum MMO üyelik evraklarını 1 kişi bile sormadı
Önder Kırlı , 1980 mezunu Endüstri Mühendisi onderz12@hotmail.com

Endüstri Mühendisleri odasının kurulabilmesi için Mühendisler ve Mimarlar odasıyla yapmış olduğum görüşmede Makina mühendisler odası altında göründüğümüz için oradaki 2/3 çoğunluğun bunu kabul ederek yönetim kurulunda ele alınması gereken bir konu olduğunu söylediler. Eğer yeterli şartları sağlayabildiğimiz takdirde bizde diğer mühendislik barnşlarında olduğu gibi kendi odamızı oluşturabilir, branşımızla ilgili sıkıntıları daha iyi anlatabiliriz. Pek çok özel ve kamu kurumları daha tam olarak endüstri mühendislerinin ne iş yaptıklarını anlamış durumda değiller.Kendimizi bu piyasa koşullarında çok iyi tanıtmamız için bir oda kurulması şarttır.

yaw şimdi umutsuzluğa düşmeyin diyecem ancak cidden olmayacak birşey Sad.Gerçekçi olmak lazım hiçbirzaman imza yetkisi alamayacaksınız.Ancak planlama ve organizasyonunda aranan adamı olacaksınız,piri olacaksınız.Zaten de para kazanacaksanız bu iki kavramdan kazanacaksınız.Ha imza gerekiyo mu mevzu da var.Hani belki çok onemsenen bir mevzu değil yoksa 30-40 yıldır bu müh.dalı var ve bir gelişme yok bana ilginç geldi.
Üst Bölüm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: 8/12/2007, 01:53    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dedim yaa terzi kendi sökügünü dikemez işte bizde öyleyiz baskalarının psiko sosyal sorunlarına basarılı cözümler bulup uygularken söz konusu kendimiz olunca cözümsüzlükten öte gidemiyoruz acaba bunun nedeni hani her endüstri mühendisi yönetici vasfı ile yetiştiriliyor yaa sorun bence burda ne derler horozu cok olan köyün sabahı gec olur buda öyle bişi Smile

bu arada arakladıgın bölüm biz endütri mühendislerinin forumu olmasın türk ie gibi bişi Very Happy

En son by_EpYn tarafından 13/12/2007, 12:38 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.
Üst Bölüm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Üye No: 12

MesajTarih: 8/12/2007, 18:14    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

by_EpYn demiş ki:
yawww o kadar yazmıstım göndermemişşşş :@

firefox kullan kardeş.

Bu arada yazılanları okudum.Bu bayağıdır olan bir sorun ve çözülmesi mümkün gözükmüyo.Ancak umut ışığını yakan gelişmeler var gibi.

[Linki görmek için üye olmanız gerekmektedir]
Üst Bölüm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: 8/12/2007, 18:35    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

yazıda yazılanlar cok dogru cünkü bi cok üniversitenin buna kendi üniversitemizde dahil olmak üzere bölüm baskanları makina kökenli adam makina mühendisligini bitirmiş yüksek lisansı end müh konularından biri üzerine yapmıs sonrada endüstri mühendisi olmus ama biz gene sanslıyız cünkü bölüm baskanımız makina kökenli olmasına ragmen endüstri mühendisligi temel konularına cok hakim o bile büyük basarı bizim icin !
Üst Bölüm

Etkin Üye
Etkin Üye

MesajTarih: 8/12/2007, 18:37    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kıbrıstaki durum yalan.Hem oradaki durum tr 'yi etkiler mi ?.Bakın diyorum size bu endüstricilerin işine falan gelmese uzardı.Umurlarında bile değil.Başka bir olay var .açıkçası endüstrici olmadığım için takıldığım bir konu değildi ancak araştıracam.hatta şimdi ortamlardayım Smile
Üst Bölüm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Üye No: 12

MesajTarih: 8/12/2007, 18:40    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

by_EpYn demiş ki:
yazıda yazılanlar cok dogru cünkü bi cok üniversitenin buna kendi üniversitemizde dahil olmak üzere bölüm baskanları makina kökenli adam makina mühendisligini bitirmiş yüksek lisansı end müh konularından biri üzerine yapmıs sonrada endüstri mühendisi olmus ama biz gene sanslıyız cünkü bölüm baskanımız makina kökenli olmasına ragmen endüstri mühendisligi temel konularına cok hakim o bile büyük basarı bizim icin !

abi şimdi iyi güzel diyosun da endüstri mühendisliği bölüm başkanı olabilmek için prof. olman ve en az da 50 yaş üstü olman lazım.bu eleman 17 yaşında girse ünüye yani 1970'lerden bahsediyoruz .Endüstri müh. kaç yıldır lisans olarak geçiyo.Yeni sayıyolar.Makina ilk kez zannedersem itüde ve 1780'lerde falan geçmeye başlıyo.tabi osmanlıda
Üst Bölüm

Etkin Üye
Etkin Üye

MesajTarih: 8/12/2007, 18:53    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

adamdaki düz mantığa bak Very Happy.Orası öle doğru da .Şimdi şöle bir sorun var bide.Jeoloji/jeofizi .vb mühendislik dallarının odası var mı yoksa onlarda inşaatçılara mı bağlı öle ise neden kopamıyolar.Bir inşaatçı olmadı bir jeolojiden alalım cevabı
Üst Bölüm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: 8/12/2007, 19:02    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

türkiyedeki ilk endüstri mühendisi mehmet tanyas hocamız olcak cok eski sayılmz dünyada gelisimler olmus ama ilk defa endüstri mühendisligi olarak 40 yıl öncesinde isim olarak anılmıs yani cok eski bir gecmisi yok acıkcası ama su var dedim yaa aslında makina kökenli olmasıda sorun yaratmıyor önemli olan bence endüstri mühendisligine yatkınlıgı bugun kendi bölüm baskanımız dedim örnek olarak itü makina mezunu ama benim diyen endüstri müh den daha cok endü müh önemli olan endüstri müh mantelitesini bilmek ve yaklasımları gercege dayandırarak uygulamak
Üst Bölüm

Aktif Üye
Aktif Üye
Üye No: 785

MesajTarih: 8/12/2007, 22:31    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ben bi makina müh olarak kurulmalı diyorum. bana göre her mühendislik dalının kendine ait bir odası bir mesleki kuruluşu olmalı.
Üst Bölüm

Etkin Üye
Etkin Üye

MesajTarih: 9/12/2007, 01:45    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

hayır oylarından biri bana ait ,onu diyeyimde Very Happy
Üst Bölüm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: 9/12/2007, 13:35    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tahmin etmiştim ama bak ne kadar hos degil herkes fikrini güzelce söylüyor 2 makinacı farklı yorumda bulunuyorlarr işte böyle bir türk nesli olmalıyız herkes fikrini söyleyebilsin ama karsıdakin incitmeden keske hep böyle kalabilsek
Üst Bölüm

Etkin Üye
Etkin Üye

MesajTarih: 9/12/2007, 13:37    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

saygı kavramı göreceli kadeşim .Kimisi mesela bir büyüğünün yanında gerektiğinde konuşmayı saygısızlık olarak algılar kimisi ise ''hür irade'' olarak algılar.Bu kuşaklarla zamanla,değişimle ilgili bir mevzu.Torunlarımıza kalan ülke bizim dedelerimizin bize bıraktıklarından illaki farklı olacaktır Very Happy .Bu arada hoşgereceğini bilerek sölüyorum , siz endüstriciler bir haddinizi biliin ,yetki metki ne oluyo ,akıllı olun Razz
Üst Bölüm

Etkin Üye
Etkin Üye
Üye No: 36

MesajTarih: 9/12/2007, 13:42    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bence de birilerinin işine gelip gelmeme durumu var.Yani verilsin verilmesin olayı değil.
Üst Bölüm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: 9/12/2007, 13:58    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

abicigim zaten bizde onu tartısıyoruz verilirse neden verilmesse neden neden verilmeli neden verilmeli gereklimidir degil midir?
Üst Bölüm

Etkin Üye
Etkin Üye

MesajTarih: 9/12/2007, 14:03    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

abi sen benlik mevzu değil diyo adam Very Happy.Çakallıklar var diyo ,büyük adamlar küçük hesaplara yatıyolar ,sen ben harcanıyoruz diyo Razz.Alıp almamakla ilgisi yok ,gerekli olup olmamasıyla ilgisi yok diyo .Admin aç biraz koçum sende Very Happy
Üst Bölüm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: 9/12/2007, 14:08    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

silistre ile beni kavga ettirmessin miri gücün yetmezzz Very Happy
Üst Bölüm

Co.Admin
Co.Admin
Üye No: 92

MesajTarih: 10/12/2007, 15:20    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bence de odaya gerek yok.Makine müh.içinde gül gibi geçiniyorsunuz bölmeye gerek yok Smile
Üst Bölüm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: 10/12/2007, 15:32    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

makinacılkar ve imza yetkileri acısından bakınca haklısın kaliteye bile ancak siz imza atıyorsunuz kalite demişken teknik ekipman yada malzeme demiyorum ürün orgaınizasyon belgelendirme sürecinden bahsediyorum yoksa tejnik konularda sizin blgiiz bizimkinden cok daha fazla bide endüstri mühendisleri mmo da üvey evlat muamelesi görüyor insanı bu nokta tedirgin ediyor ve edecekte
Üst Bölüm

Co.Admin
Co.Admin

MesajTarih: 10/12/2007, 16:33    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

baksana abi tek kaldın.Endüstriciler memnun demekki ,zorlamaya gelmez bir konu demekki Smile
Üst Bölüm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: 10/12/2007, 17:47    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

abicigim bu forumda zaten endüstri mühendislerinin sayısı az oldugu kesin ben sadece sizlere vede arkadaslara bu baslık adı altında endüstri mühendsleri nedir ne degildir neyle ugrasır oda neden gereklidir neden gerekli degildir bunun tartısılmasını istedigim icin burdayız ve bundada basarılıyız bence Smile

neticede burada bilincli olarak birseylerin tartısıldıgını görmek ilerisi hakkında ufkumuzu acıyor sonuc ne olursa olsun
Üst Bölüm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: 12/12/2007, 08:12    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

katılım sayısı ALLAH tan bekledigimden yüksek cıktı sonuc aleyhte olsada Very HappyVery Happy
Üst Bölüm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: 13/12/2007, 12:15    Mesaj konusu: kıbrısta endüstri mühendisligi odası kuruldu Alıntıyla Cevap Gönder

kıbrısta endüstri mühendisligi odası kuruldu!

Uzun zamandan beri; öğrenciyken bile Endüstri Mühendisleri Odası'nın kurulması ile ilgili tartışmalar yapıldığına şahit olmaktayım. Özellikle son birkaç yılda bu tartışma daha da hareretlendi ve daha resmi platformlarda gündeme gelmeye başladı. Tartışma ve e-posta gruplarında sık sık endüstri mühendisleri odası tartışmalarına rastlanıyor.

Geçenlerde yine Endüstri Mühendisleri Odası'nın kurulmasıyla ilgili yenibir haber var mı diye araştırırken Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti'nde Endüstri Mühendisleri Odası'nın kurulduğunu öğrendim. Endüstri Mühendisleri Odası, Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği bünyesinde 14. oda olarak kurulmuş ve 2005 yılında faaliyete geçmiş. Gerçi hakkında detaylı bilgiye ulaşamadım, ama kurulduğu vaki.

Türkiye'de niçin kurulamdığı sorusu hâlâ önümüzde duruyor. Belki KKTC'deki meslektaşlarımız ölçeğin verdiği kolaylıktan faydalanmış olabilirler. Ancak bu bizim için bir mazeret değil. Bence Türkiye'deki sorun Endüstri Mühendisliği Bölümlerinin akademik bir altyapı oluşturamamasından kaynaklanıyor. Bunda en büyük payda üniversitelerimizdeki bölüm başkanlarının farklı disiplinlerde yetişip bölüm başkanlığı mücadelesini çoğu zaman kişisel bir mücadele çerçevesine oturtması. Haklarını yememek gerek, Türkiye'de idari sorumluluklar ile yetki ve kaynak dağılımı arasındaki çarpıklık zaten mesailerinin önemli bir kısmını alıyor. Bir de buna ilgili disiplinin dışından gelmek eklenince endüstri mühendisliği eğitimi, endüstri mühendisliği derslerini vermekten ibaret oluyor. Akademik bir alyapı oluşturmak ve mesleki örgütlemenin temelleri atmak havada kalıyor.
Üst Bölüm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: 13/12/2007, 12:18    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

baska bi forumdaki endüstri mühendisligi odası kurulmalı anketinin sonucları ve anket halen aktif olarak devam ediyor

Endüstri Mühendisleri Odası Kurulmalı mı?
Kesinlikle gerekli, kurulmalı.
351 85.2%

MMO içerisinde daha etkin olunması yeterli.
41 10%

Gereksiz, kurulmasa da olur.
12 2.9%

Kurulması zararlı olur, kurulmamalı.
8 1.9%

(turk-ie.org sitesinden alıntıdır)
Üst Bölüm

Co.Admin
Co.Admin

MesajTarih: 13/12/2007, 12:23    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

e tabiki bu yanlı bir sonuç.Sonuçta orası enüstri mühendislerinin sahası .Burası deplasman Very Happy
Üst Bölüm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: 13/12/2007, 12:31    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

haklı olabilirsin hüso su yazıyıı oku bakalım düsüncelerini degiştirebilecekmiyim Smile

ufak bir alıntı daha yapacam
--------------------------------------------------------------------

Imza yetkisi olmadan calıstigimiz yerlerde bilimsel bir yonetim anlayisini benimsetmek zor.

Ornegin,Standart zamani bilimsel olarak belirlemek , ozellikle patron sirketlerinde, ust kademe yoneticilerin isine gelmiyor. Anlamıyor.
Siz burda patronun veya mudurun dedigi bicimde standart zaman belirleyemesiniz.
Pekala ne olacak ?
Ya siz güle güle diyeceksiniz, bunun sonrasındaki gelişmeler malum, iş arama süreci , çevre baskısı vb.
Ya da sabredip bilimsel yonetimin onemi konusunda ikna etmeye, patronun olaylarıa uzun vadeli, butunsel bakmasını saglamaya calisacaksiniz k, burda da basarili olma sansiniz oldukca dusuk, cunku O isletmenin kurulu duzuni bilimsel yonetim anlayasinin tersine isliyor.
Diyelim siz isletmeyi bırakip gittiniz, pekala isletme ne olacak? isletmenin sahibi patron mu acaba?
Devlet, is guvenligi vb. konularda isletmelere nasil yukumlulukler yukluyorsa, kanatimizce , kapasite kullanımın rapor edilmesi husunda ve buna bagli olarak standart zaman hesabi konusunda da yukumlulukler vermeli. 50 kisinin uzerinde calisan olan yerlerde Endustri Muhendisi bulundurma zorunlulugu getirilip , bu kişiler tarafından resmi kapasite raporu hazırlanmalı.

Hal, hazırda devletin çeşitli maclar icin istediği rapor makinelerin kapasiteleri göz önune alınarak hazırlanıyor. Yine devlet ( Istatistik kurumu vb.) veya sivil orgutler ( sanayi odaları vb.) verimlilik raporları da işletmelerden istemeli. Bu gunumuzdeki, işsizlik başta olmak üzere, bir çok sosyal olayın aydınlatılmasında kullanbilecek çok değerli bilgiler sunacaktır.

Günümüzde, bir inşaat Mühendisi kolon hesabı yaparken müteahhid gelip , yok kolon 60 değil 45 cm olsun derse mühendisin bu projenin altına imza atmama yetkisi var ve bu projeler de ayrıca denetleniyor.
Ama bizim meslektaşlarımız yok bir kişiden 100 adet iş beklemeliyiz, dediğinde yönetici yok 125 adet üretebilir derse bizim bunu diretmeye yetkimiz var mı ?
Müteaahid nasıl daha az çimento hesabı yapıyorsa patronda her işçiden daha fazla çıktı hesabı yapıyor. Sizce hangisinin sonucları insanlık icin daha kötü ?
------------------------------------------------------------------

bence etkileyici
Üst Bölüm

Co.Admin
Co.Admin

MesajTarih: 13/12/2007, 12:35    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

abi 7 kişi katılmış anktete 6 'sı makineci.Önce bence siz endüstriciler mesleğinize ve imza hakkınızı dillendirin ve sahip çıkın.Açıkçası bize laf bile düşmemesi lazım ama yani ya bu sitede endüstrici yok yada pek bu tip kendi meslekleriyle ilgili problemleri takmıyolar,yani anı yaşıyorlar.Very Happy
Üst Bölüm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: 13/12/2007, 12:48    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

endüstrici arkadaslar genelde endüstri müh bölümüne bakıp işlerine gelen dökümanları alıp gidiyorlar orayada benzer bi baslık actım umarım dikkatlerini ceker ve katılım saglanır kendi sınıfımın grubuna bile atmadım bu anketi dedigin gibi ilgisizlik cünkü onlarda artık umutlarını kesmişler bu konudan aa su var birilerinin bu bosvermişlige bir dur demesi lazım belkide bir kıvılcım !

ne dersin nasıl olur?
Üst Bölüm

Co.Admin
Co.Admin

MesajTarih: 13/12/2007, 12:56    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sen bu arada hiç milleti davet ettinmi ?
Üst Bölüm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: 13/12/2007, 13:03    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

hayır neden edeyim ki herkes kendi hakkını savunamıyor mu? sadece haber etmek icin endüstri müh bölümünde baslık actım o kadar

bu arada ben acar kahvaltı yapıp derse gidem zaten bundan sonrada 1.5 ay bıyunca sadece belli vakitlerde girecem galiba foruma sınavlar ödevler projeler baya bi bastırdı artık Smile
Üst Bölüm

Co.Admin
Co.Admin

MesajTarih: 13/12/2007, 13:08    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Doneceksin diye bekleriz
Sozlerini ozleriz
Eger donmeyipte ,bizi keklersen
Seni cokk ama cokk özleriz

hüso mesajlarını editlemekten cok büyük zev alıyorum yawww Very Happy
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 15918

MesajTarih: 21/12/2007, 05:16    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaslar bir endüstri mühendisi olarak odamızın kurulmasından yanayım.bu yönde çalışmalar yapılmakta biliyor musunuz bilmiyorum ama Endüstri Mühendisligi Topluluklari Birligi var ve oda kurma amacına yönelik çalışmaları da bulunuyor.bu birliğe aşağıdaki üniversite toplulukları üye.
* Bilkent Üniversitesi - Operational Research Kulübü
* Boğaziçi Üniversitesi - Yöneylem Araştırması Kulübü
* Dokuz Eylül Üniversitesi - Endüstri Mühendisliği Topluluğu
* Erciyes Üniversitesi - Endüstri ve Bilim Kulübü
* Eskişehir Osmagazi Üniversitesi - Endüstri Mühendisliği Öğrenci Topluluğu
* Gazi Üniversitesi - Endüstri Mühendisliği Topluluğu
* İstanbul Teknik Üniversitesi - Endüstri Mühendisliği Kulübü
* Kocaeli Üniversitesi - Endüstri Mühendisliği Kulübü
* Marmara Üniversitesi - Industrial Engineering Society
* Ortadoğu Teknik Üniversitesi - Verimlilik Topluluğu
* Uludağ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Topluluğu
* Yıldız Teknik Üniversitesi Kalite ve Verimlilik Kulübü
Üst Bölüm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: 22/12/2007, 03:07    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

abi neden hayır yada neden evet bu arada anladıgım kadarı ile makina mühendislerinin bize gıcıgı var Very Happy

bu arada kocaelinde sadece 1 olusum yok 1 enüdstri müh kulubu var digeride agek adı altında 2. bi olusum daha var ama önemli olan bu kurumlarda kitlesel olarak bütünlesme bencillik ve koltuk kavgaları varken bu olusumlarda basarı ne miktarda yakalanır onu sorgulamak lazım Smile
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 15918

MesajTarih: 22/12/2007, 12:56    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bildiğim kadarıyla en son aşamada Endüstri Mühendisligi Topluluklari Birligi olarak dernekleşme aşamasına geçilmişti ve bu anlamda GENÇ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLERİ DERNEĞİ (GEMDER) kurulmuştu ama son zamanlarda ne oldu gelişmelerle ilgili haber alamıyorum ama haberim oldukça sizlere iletirim.topluluk olduk birlik olduk dernek olduk sadece oda olmak kaldı.Very Happy
Üst Bölüm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: 24/12/2007, 05:03    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

insallah hocam Smile
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 17640

MesajTarih: 12/3/2009, 10:30    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Gerçekten mükemmel bir yazı bütün arkadaşlarıma gönderdim aslında endüstri müh. önemini bu kriz çok açık bir şekilde gösterdi. planlama ya da üst düzey yönetim de çalışan makine mühendisleri bölümlerine yönelik olarak üretime önem veripkaynakları iyi değerlendirmemesinin ve yeni kaynaklar arayışı içinde olmayışının acısını çoğu işletme bayrağı çekerek karşıladı.
Bunun en somut örneği Koç Grubu dur. Askeriye kökenli Yönetici ve planlamacıları yetkilendiren Koç ailesi rekabet gücünü kaybetti.en önemli markaları büyük değer kayıplarına uğradı.hemen hemn hepsi rakiplerinin gölgesinde.

Bu arada Endüstri Mühendisliği Odası nın kurulması gerektiğini söylemiyorum bile.
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder E-Posta gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM

Üye
Üye
Üye No: 20522

MesajTarih: 29/6/2009, 13:45    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

endüstri mühendisliği sanıldığı kadar yeni bir meslek dalı olmamasına rağmen neden imza yetkisi yok anlamış değilim.

katıldığımız kalite eğitimlerinden aldığımız denetçi sertifikaları sayesinde imza yetkisi alabileceğimiz söylense de ne derece doğru bilmiyorum.
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 23498

MesajTarih: 4/12/2012, 07:54    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

zamanında bir bakanımız bile endüstri mühendisi olmasına rağmen bu konu gündeme gelmedi. birde konferansta hocalarımızın bu konu hakkında ortak fikirleri elimizi taşın altına koyamamasından kaynaklanmaktadır. yurt geneli bir çıkış olmaz ise sesimiz çok az çıkar. bu tartışmalar da forumdan yukarı çıkamaz.
Üst Bölüm

Etkin Üye
Etkin Üye
Üye No: 18

MesajTarih: 14/12/2012, 10:40    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

verin şunlara bir oda da çaylarını içelim yazıkla bunlara Very Happy mühendisler odaları yok allah bilir imza yetkileri de yoktur bunların oleyo
Üst Bölüm

Etkin Üye
Etkin Üye
Üye No: 18

MesajTarih: 14/12/2012, 12:45    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

80 dakka nanesi yüzünden değişemedim de ama şunu da ekleyim .bence endüstriciler mühendis falan değil çakma işletmeci . ekleyim dedim Very Happy
Üst Bölüm
Mesajları göster:   

Yeni Başlık Gönder    Mesaj için teşekkür et
Cevap Gönder   

Mesaj Panosu

Endüstri Mühendisleri

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti gönderemezsiniz
Bu forumdan eklenti indiremezsiniz

Bookmark this page to Facebook Bookmark this page to Twitter Bookmark this page to GoogleBookmark this page to Delicious Bookmark this page to Digg Bookmark this page to Blogmarks Bookmark this page to Blinklist Bookmark this page to Furl Bookmark this page to linkaGoGo Bookmark this page to Reddit Bookmark this page to Simpy Bookmark this page to Technorati Bookmark this page to Spurl Bookmark this page to Yahoo!

Benzer Başlıklar
Başlık Yazar Forum Cevap Son Mesajlar
Yeni mesaj yok Duyuru: Endüstri Mühendisligi İş İlanları by_EpYn İşveren İlanları 95 29/1/2016, 18:48 Son gönderilen mesajlar
hcozalp
Yeni mesaj yok Önemli: Endüstri Mühendisligi Staj İlanları by_EpYn Endüstri Mühendisleri 5 15/11/2009, 01:15 Son gönderilen mesajlar
Makaroncakaron
Yeni mesaj yok Önemli: Endüstri mühendisligi programları arsivi by_EpYn Freeware/Demo Mühendislik yazılımları 17 14/3/2015, 14:34 Son gönderilen mesajlar
ndnd
Yeni mesaj yok Önemli: Myo Teknikerler Odası Duyuru huso Güncel Duyurular 0 29/12/2008, 12:48 Son gönderilen mesajlar
huso
Yeni mesaj yok Önemli: endüstri mühendislerine ögütler(yol h... by_EpYn Endüstri Mühendisleri 5 24/12/2009, 14:55 Son gönderilen mesajlar
canerj
Yeni mesaj yok Önemli: Bağcılar endüstri meslek lisesi Hakkında huso Önerdikleriniz 1 6/3/2010, 20:42 Son gönderilen mesajlar
tefkufu
Yeni mesaj yok Önemli: endüstri müh. arsivi(yalın üretim-bul... by_EpYn Endüstri Mühendisleri 82 29/5/2017, 21:04 Son gönderilen mesajlar
energy
Yeni mesaj yok Önemli: Kocaeli anadolu teknik ve endüstri me... huso Önerdikleriniz 0 20/1/2010, 11:44 Son gönderilen mesajlar
huso
Yeni mesaj yok Anket Hazırlama Klavuzu (Endüstri Müh... skutluay Endüstri Mühendisleri 0 25/8/2009, 16:22 Son gönderilen mesajlar
skutluay
Yeni mesaj yok Endüstri mühendisligi kitapları (ingi... maximen Endüstri Mühendisleri 20 12/10/2009, 23:32 Son gönderilen mesajlar
lastking

Kod Çalışma Süresi = 0.0907 saniye, SQL Sorgu Adedi = 29, GZIP = Kapalı Hata denetimi = Kapalı,