Mesaj Panosu

İETT Endüstri Üretim stajı defteri - END 222 STAJ I

Mesaj Panosu

Staj dosyaları

Yeni Başlık Gönder
Cevap Gönder   

« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar Mesaj

Etkin Üye
Etkin Üye
Durum:Offline
Üye No: 39631

MesajTarih: 5/2/2016, 20:59    Mesaj konusu: İETT Endüstri Üretim stajı defteri - END 222 STAJ I Alıntıyla Cevap Gönder

İçindekiler
GİRİŞ 5
1) Stajın yapıldığı işletmenin tanıtımı (İşletmenin adı, kuruluş tarihi, yeri, türü, ürün bileşimi, sektör içindeki yeri, işletmenin yönetim ve organizasyon şeması, personel sayısı ve özellikleri, akış şeması, kapasitesi vb.) 11
2) İşletmedeki üretim yöntemleri (talaşlı üretim, kaynak, döküm vb.) 24
3) İşletmenin üretim sisteminin tanıtımı, üretim girdileri ve bu girdilerin temin kaynakları, 28
4) Ana ürün ile ilgili ayrıntılı üretim akış şeması (hammadde girişinden son ürüne kadar olan sürecin tanıtımı) 30
5) İşletmede kullanılan tezgah ve ekipmanların tanıtımı 32
6) İşletmenin üretim tezgahları bakım ve onarım politikası 37
7) İşletmede kullanılan ölçme cihazları ve ölçme yöntemlerinin tanıtılması 37
Cool İşletmede üretimle ilgili diğer bilgiler. 40
BİLGİSAYAR UYGULAMALARI 41
1) Stajın yapıldığı işletmenin tanıtımı (İşletmenin adı, kuruluş tarihi, yeri, türü, ürün bileşimi, sektör içindeki yeri, işletmenin yönetim ve organizasyon şeması, personel sayısı ve özellikleri, akış şeması, kapasitesi vb.) 41
2) İşletmede kullanılan bilgisayar sisteminin tanıtımı (bilgisayar sayısı, donanım ve yazılım özellikleri, işletim sistemi vb.) 43
3) İşletmedeki bilgi işlem ağ (network) yapısı ve özellikleri. 43
4) İşletmede kullanılan özel amaçlı programlar, tanıtımı, kullanım yerleri. 46
5) İşletmede kullanılan ofis programları, tanıtımı, kullanım yerleri. 48
6) İşletmedeki herhangi bir problemin, herhangi bir programlama dilinde yazılmış bir program ile çözüm örneği (Öğrenci herhangi bir programlama dilini kullanarak kendisi bir program yazacaktır. Programın ekran çıktısı, kodları ve cd-disketi raporda sunulacaktır.) 49
7) İşletmede bilgisayar ve bilgi işlem uygulamalarıyla ilgili diğer bilgiler. 51

Resim 1:Motor Yenileme Fabrikasının Dış Görünümü 11
Resim 2: Motor Sökme-Parça Yıkama Biriminden Bir Fotoğraf 17
Resim 3:Rektefiye Biriminden Bir Fotoğraf 17
Resim 4:Şanzıman Test Cihazlarında 18
Resim 5:Laboratuar Sistemlerinden Bir Görüntü 18
Resim 7:Motor Montaj 19
Resim 6:Oto Elektrik 19
Resim 8:Test Ünitesi Girişi 20
Resim 9: Mazot Pompa Birimi 20
Resim 10:Kompressör Birimi 21
Resim 11:Motor Gömleği Resim 12:Pistonlar 21
Resim 14 :Rulmanlar Resim 15:Silindir Kapağı 22
Resim 16:Pens 22
Resim 13:Motor Blokları 22
Resim 17:Katalitik Konvanter Resim 18:Tork Konvanter 23
Resim 19:Disk Fren 23
Resim 20:Krank Mili 23
Resim 21:Kaynak Makineleri 24
Resim 22:Makine İkmal Bölümünden Bir Görüntü 28
Resim 23:Şerit Testere Tezgahı 33
Resim 24:Freze Tezgahı 34
Resim 25: Taşlama Tezgahı 34
Resim 26:Şanzıman Test Cihazı 38
Resim 27:Rockwell Sertlik Cihazı 38
Resim 28: Motor Test Cihazı 39
Resim 29:Test Sonuçları 39

Tablo 1:Fabrika Bodrum Kat Krokisi 12
Tablo 2:Fabrika Krokisi Zemin Kat 13
Tablo 3:Fabrika krokisi Üst Kat 14
Tablo 4: Motor Yenileme Fabrikası Organizasyon Şeması 15
Tablo 5:Akış Şeması 30
Tablo 6:Test Ölçüm Makinaları 38
Tablo 7:Bilgi İşlem Organizasyon Şeması 41
Tablo 8:Bilgi İşlem Akış Şeması 43
Tablo 10:Arıza Kodu C Programı Ekran Çıktısı 51
Tablo 11:Arıza Kodu C Programı Ekran Çıktısı 51

GİRİŞ
Ondokuzmayıs Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü zorunlu END 222 STAJ I Bilgisayar uygulamaları ve Üretim stajı kapsamında 01.07.2013 - 14.08.2013 tarihleri arasında İETT bünyesinde faaliyet gösteren Topkapı Garajı Araç Bakım Onarım, İkitelli Garajı Motor Yenileme Fabrikası ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nda olmak üzere30 iş günü olarak yapılmıştır. Stajın 15 iş günü üretim stajı 15 iş günü ise bilgisayar uygulamaları stajı olarak aynı kurumda yapılmıştır.
İETT
Kısa Tarihçe:

İstanbul kent içi ulaşımı 1869 yılında Dersaadet Tramvay Şirketi'nin kurulması ve Tünel Tesisleri'nin inşasıyla başlar.
İstanbul kent içi ulaşımı 1869 yılında Dersaadet Tramvay Şirketi'nin kurulması ve Tünel Tesisleri'nin inşasıyla başlar. 1871 yılında ilk atlı tramvay hizmete girer. 1913 yılında Silahtarağa’da Türkiye’nin ilk elektrik fabrikası kurulur. Ardından Şubat 1914’te elektrikli tramvay işletmeciliğine geçilir. 1926 yılında ilk otobüsler alınır. Bir süre muhtelif yabancı şirketler tarafından işletilen elektrik, tramvay ve tünel işletmeleri 1939 yılında millileştirilerek 3645 sayılı yasa ile İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel (İETT) İşletmeleri Umum Müdürlüğü adı altında bugünkü hüviyetine kavuşur.
1945 yılında Yedikule ve Kurbağalıdere havagazı fabrikaları ile bu fabrikaların beslediği İstanbul ve Anadolu havagazı dağıtım sistemleri İETT’ye devredilir. Elektrikli tramvaylar 1961 yılında Avrupa, 1966 yılında ise Anadolu yakasında seferden kaldırılır. 1961 yılında işletmeye alınan troleybüsler, 1984’e kadar İstanbullulara hizmet verir. 1982 yılında çıkarılan bir yasa ile tüm elektrik hizmetleri, hak ve vecibeleriyle Türkiye Elektrik Kurumu’na (TEK) devredilir. Havagazı üretim ve dağıtım faaliyeti, doğalgazın gelmesiyle 1993 yılında sona erdirilir. Bugün yalnızca kent içi toplu ulaşım hizmeti veren İETT; otobüs, tramvay ve tünel işletmeciliğinin yanında Özel Halk Otobüsleri’nin yönetim, yürütüm ve denetiminden sorumludur. İETT ayrıca İstanbul’daki raylı sistemlerin (metro, hafif metro) bir bölümünün yapımını (Eminönü-Kabataş, Sultançiftliği-Edirnekapı, Edirnekapı-Topkapı, Otogar-Başakşehir) üstlenmiştir.
Tarih 2007 yılının Eylül ayını gösterdiğinde şehir için tamamen yeni bir sistem olan ve İstanbul’a özgün şekilde tasarlanan metrobüs devreye alınır. İlk etapta Avcılar-Topkapı arasında hizmete giren metrobüs bir yıl sonra Söğütlüçeşme’ye uzatılarak şehrin iki yakasını en kısa yoldan birbirine bağlar. Bu haliyle dünyada iki kıtayı birbirine bağlayan tek sistem olarak yerini alan metrobüs projesi İETT’ye ulusal ve uluslararası alanda pek çok ödül kazandırır. 2010 yılında, Türkiye’de toplu ulaşım kültürünün oluşturularak yaygınlaştırılması amacıyla her yıl aralık ayı başında ‘Toplu Ulaşım Haftası’ düzenlenerek bir dizi etkinlikle kutlanması kararlaştırılır. İstanbul’da sürekli artan yolculuk talebini karşılamak ve İETT’nin mevcut filosunu desteklemek amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakiyle Otobüs A.Ş. firması kurularak 2011 yılının mayıs ayında hizmet vermeye başlar.
2011 yılında İETT bünyesinde yürütülen kalite standardizasyonu çalışmaları tamamlanarak ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgeleri SGS tarafından onaylanır. İETT ayrıca KalDer tarafından yürütülen ‘Ulusal Kalite Hareketi’ne katılır. 2012 yılında İETT otobüslerinin sarı renkli ve beyaz damalı olması kararlaştırılır. İETT filosunun yaş ortalamasını 5’in altına düşürmek amacıyla Euro V standartlı çevreci motora sahip, klimalı, konforlu ve engelli erişimine uygun 0 alçak tabanlı otobüs alımı yoluna gidilir. İstanbul’daki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla 2012 yılı sonlarına doğru toplu taşıma yolu (bus lane) uygulamasına geçilir.
Otobüs Garajları ve Bakım-Onarım

İETT Genel Müdürlüğü bünyesindeki toplu taşıma araçlarının bakım, onarım, yağ, su, mazot, antifriz ikmalinin ve otobüs temizliği hizmetlerinin yerine getirilmesi Araç Bakım Onarım Daire Başkanlığınca, bu araçlarımızın her türlü lastik ve yedek parça ihtiyaçlarının karşılanması Makine ve Malzeme İkmal Daire Başkanlığınca, hizmet birimlerinin inşası, onarım ve bakımı hizmetleri ise Yapı Tesisleri Daire Başkanlığınca yürütülmektedir.
Söz konusu araç bakım-onarım faaliyetleri; 8 Garaj Müdürlüğü, 2 Garaj Şefliği, Motor Yenileme Şefliği, Kaporta Boya Şefliği, Trafik ve Hasar İşleri Şefliği, Araç Bakım Yönetim Şefliği, Araç Bakım Arge Şefliği ve Acil Müdahale Şefliği ile sağlanmaktadır.
Garaj Müdürlüklerinde araçların düzeltici ve önleyici bakımları, Kaporta Boya Şefliğinde araçların kaporta ve boyasının komple yenilenmesi ve hasarlı araçların onarımları, Motor Yenileme Şefliğinde ise motor, şanzıman vb. komponentlerin bakım ve onarımları yapılmaktadır.
Garajlar
Garaj Garaj başına otobüs sayısı Toplam alan (m2) Kapalı alan (m2)
İkitelli 596 192.000 28.000
Anadolu 432 58.200 10.000
Topkapı 128 17.588 7.100
Edirnekapı 400 60.000 6.720
Ayazağa 323 102.275 11.500
Hasanpaşa 310 37.000 4.000
Kağıthane 236 65.000 7.920
Beykoz Şahinkaya 147 13.000 2.300
Sarıgazi 90 15.000 1.420

TOPLAM 2662 560.063 78.960

İkitelli

1986 yılında hizmete alınan İkitelli garajı, kapladığı alan bakımından Balkanlar’ın en büyük, Avrupa’nın ise sayılı garajları arasında yer almaktadır. Garaj, 192 bin metrekare toplam alan üzerinde 28 bin metrekare kapalı alana sahiptir. Garajda araçların elektrik ve mekanik bakımları, yağ, motor, şanzıman ve diferansiyel değişimleri rutin olarak yapılmaktadır. Buna ek olarak araçlarda komple karoser yenilemesi, araçların bilgisayar ortamında kontrolü için bilgisayarlı rot ayar sistemleri, daha güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak için kanal krikoları bulunmaktadır.
İkitelli garajı Türkiye’de örneği olmayan Motor Yenileme Fabrikasıyla birlikte Matbaa, Malzeme ve Kırtasiye Ambarı ile Psikoteknik laboratuarını bünyesinde barındırmaktadır. Garaj, istenirse sahip olduğu imkanları kullanarak yeni araç üretebilecek bilgi ve tecrübeye sahiptir. Garajın park kapasitesi bin 200 aracın üzerindedir.

Anadolu
Anadolu yakasında, Kayışdağı mevkiinde bulunan Anadolu I garajı, 1986 yılında hizmete açılmıştır. 10 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 52 bin 200 metrekare alana sahiptir. Anadolu I garajında bakım, onarım, revizyon, yağ-yakıt ikmal, yıkama, karoseri, boya, lastikhane, oto elektrik, talaşlı imalat, lift ve diğer destekleyici üniteler yer almaktadır. Gündüz yapılan rutin faaliyetlere ek olarak gece de arıza, ikmal ve temizlik işleri yapılmaktadır. Garajda 310 araç park edilebilmektedir.

Topkapı Garajı
İETT’nin halen faaliyette olan en eski garajı olan Topkapı, 1955 yılında hizmete açılmıştır. 7 bini kapalı olmak üzere toplam 17 bin 588 metrekarelik alana sahiptir. İdari binalarla birlikte araç bakım ve onarım birimlerinin bulunduğu garajdaki mevcut yapılara 1999 yılında yeni birimler eklenerek daha işlevsel hale getirilmiştir.

Garajda otobüslerin elektrik ve mekanik bakımları, yağ, motor, şanzıman ve diferansiyel değişimleri rutin olarak yapılmaktadır. Bunun yanı sıra araçlarda kısmi karoser yenilemesi ve mekanik bakımları yapılmaktadır. Çevre düzeniyle birlikte daha kullanışlı hale getirilen garajda çevreci uygulamaların sonucu olarak fiziksel arıtma ünitesi kurulmuştur.

Edirnekapı Garajı
1999 yılında hizmete açılan 60 bin metrekare alanlı garajımız, 7 bin metrekare kapalı alana sahiptir. Metrobus hattında çalışan araçların depolandığı garajda araçların bakım-onarım çalışmaları tamamen bilgisayar ortamında
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder

Etkin Üye
Etkin Üye
Üye No: 10

MesajTarih: 10/2/2016, 23:47    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ona aldı mı , kaçıncı sınıf hangi yıl ?
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 40343

MesajTarih: 10/9/2017, 18:46    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bu dosyaya çok ihtiyacım var. iettde staj yaptım ama bir allahın kulu yardımcı olmadı. şimdi ilaç gibi bi dosya buldum onuda indirmek için puan lazım diyor. litfen yardımcı olun
Üst Bölüm
Mesajları göster:   

Yeni Başlık Gönder    Mesaj için teşekkür et
Cevap Gönder   

Mesaj Panosu

Staj dosyaları

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti gönderemezsiniz
Bu forumdan eklenti indiremezsiniz

Bookmark this page to Facebook Bookmark this page to Twitter Bookmark this page to GoogleBookmark this page to Delicious Bookmark this page to Digg Bookmark this page to Blogmarks Bookmark this page to Blinklist Bookmark this page to Furl Bookmark this page to linkaGoGo Bookmark this page to Reddit Bookmark this page to Simpy Bookmark this page to Technorati Bookmark this page to Spurl Bookmark this page to Yahoo!

Benzer Başlıklar
Başlık Yazar Forum Cevap Son Mesajlar
Yeni mesaj yok Karışık Mühendislik staj defterleri huso Staj dosyaları 139 27/6/2017, 23:21 Son gönderilen mesajlar
Clockworks
Yeni mesaj yok Duyuru: Endüstri Mühendisligi İş İlanları by_EpYn İşveren İlanları 95 29/1/2016, 18:48 Son gönderilen mesajlar
hcozalp
Yeni mesaj yok Önemli: endüstri müh. arsivi(yalın üretim-bul... by_EpYn Endüstri Mühendisleri 82 29/5/2017, 21:04 Son gönderilen mesajlar
energy
Yeni mesaj yok Önemli: Endüstri Mühendisligi Staj İlanları by_EpYn Endüstri Mühendisleri 5 15/11/2009, 01:15 Son gönderilen mesajlar
Makaroncakaron
Yeni mesaj yok Önemli: Mesleki staj veya proje bazlı staj ar... mrtaltinok Staj İlanları 6 19/9/2016, 15:18 Son gönderilen mesajlar
mert1996
Yeni mesaj yok Önemli: endüstri mühendislerine ögütler(yol h... by_EpYn Endüstri Mühendisleri 5 24/12/2009, 14:55 Son gönderilen mesajlar
canerj
Yeni mesaj yok Önemli: Endüstri mühendisligi programları arsivi by_EpYn Freeware/Demo Mühendislik yazılımları 17 14/3/2015, 14:34 Son gönderilen mesajlar
ndnd
Yeni mesaj yok Önemli: Bağcılar endüstri meslek lisesi Hakkında huso Önerdikleriniz 1 6/3/2010, 20:42 Son gönderilen mesajlar
tefkufu
Yeni mesaj yok Önemli: Anket: endüstri mühendisligi odası kurulmalı... by_EpYn Endüstri Mühendisleri 45 14/12/2012, 12:45 Son gönderilen mesajlar
hcozalp
Yeni mesaj yok Önemli: Kocaeli anadolu teknik ve endüstri me... huso Önerdikleriniz 0 20/1/2010, 11:44 Son gönderilen mesajlar
huso

Kod Çalışma Süresi = 0.0912 saniye, SQL Sorgu Adedi = 27, GZIP = Kapalı Hata denetimi = Kapalı,