Mesaj Panosu

Ata Döküm Sanayi Kaynak Ve Döküm Stajı

   Mesaj Panosu

    Staj dosyaları

Yeni Başlık Gönder
Cevap Gönder   

« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar Mesaj

Üye
Üye
Durum:Offline
Üye No: 44591
Kayıt: 16.09.2016
Puan: 15
Mesajlar: 55
Şehir: ANTALYA

MesajTarih: 20/2/2017, 14:53    Mesaj konusu: Ata Döküm Sanayi Kaynak Ve Döküm Stajı Alıntıyla Cevap Gönder
Toplam 2 staj içermektedir
Kaynak ve döküm stajı 86 Sayfa daha çok bilgi içermektedir

Döküm Stajı 20 sayfa uygulama ağırlıklıdır. Sayılmama ihtimali yok okadar güveniyorum (İçerisinde gerekli teknik resim ve uygulama resimleri mevcuttur)
Döküm stajıyla ilgili bazı resimleri bu rara sığmadığı için aynı konu başlığı altında tekrar atıcam.

1 ve 2.grup stajlarımdan sonuncusunu 10 iş günlük olmak üzere döküm üzerine Ata Döküm San. ve Tic. A.Ş. de tamamladım. İşletme Eskişehir’in köklü döküm fabrikalarından olup Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde bulunmakta ve yaklaşık 34000m² arsa üstünde 20000m² kapalı alana sahip2009 yılında üretime geçmiş bir işletmedir. İşletmede 1’i Makine Mühendisi ve 4’ü Malzeme ve Metalurji Mühendisi olmak üzere 5 mühendis ve toplamda yaklaşık 150 personel çalışmaktadır. İşletmede çalışanlar 3 vardiya olarak çalışmakta (8-16, 16-24, 24-Cool ve bu sayede işletme sürekli bir üretim halindedir. 6000 ton/yıl üretim kapasitesine sahip işletme; Bosch, Vestel, Termikel, ICF, Teka, Arçelik, Simfer, Simeco, BSH gibi firmalara parçalar üretmesinin yanında Sürel Grup bünyesinde soba, soba borusu, döküm tava-tencere gibi ürünlerde üretmektedir. İşletme aynı zamanda Eskişehir Belediyesinin döküm banklarını, armalarını, ızgaralarını ve benzeri malzemelerini de üretmektedir. İşletmenin kapalı alanında döküm, emaye, taşlama, soba montaj atölyeleriyle kalite-kontrol bölümü, laboratuvarlar ve sevkiyat bölümü bulunmaktadır.
İşletmede 2 adet 1 tonluk 600KW ve 2 adet 2 tonluk 1250KW elektrik indüksiyon ocakları bulunmaktadır. Yaş kum kalıplama yöntemiyle çalışan 2 adette kalıplama makinesi mevcuttur. Makinelere monte edilen modeller sayesinde iki farklı makinede yatay ve dikey olmak üzere seri kalıplama yapılmaktadır. F.B.O. Sinto marka Japon yatay kalıplama makinesi ile saatte 120 kalıp ve DISA marka Alman seri-dikey kalıplama makinesi ile saatte 550 kalıp yaş kum kalıplama yapılmaktadır. Daha sonra çeşitli büyüklükteki potalara sıvı metal alınarak döküm işlemi gerçekleştirilmektedir. Kalıp kumu hazırlamak içinde bir makine kullanılmakta ve hazırlanan kum bant sistemiyle kalıplama makinelerine aktarılmaktadır. Döküm işleminden sonra hava ortamında soğutulan parçalar araçlarla alınıp kumlama ve çapak alma gibi işlemler için gerekli bölümlere sevk ediliyor. Bu işlemlerden sonra son olarak kalite kontrol bölümünde kontrol edilen parçalar paketlenerek sevkiyat için hazır duruma getiriliyor.
Emaye atölyesinde ise soğutulan döküm tava-tencere, soba, ızgara vb. parçalar taşlama ve kumlama işlemlerini gördükten sonra sıvı daldırma, sıvı püskürtme ve toz püskürtme yöntemleriyle emaye kaplanarak fırınlarda pişiriliyor. Emaye işlemi gıda kodeksine uygun olarak gerçekleştirilmekte ve anti-bakteriyel özelliğe sahiptir. Pişirilen bu parçalar bant sistemi üzerinde hava ortamında soğutularak kalite kontrol bölümüne gönderilmekte ve gerekli kontroller yapılarak paketlenip sevkiyatı yapılmaktadır.
İşletme ISO 9001:2008 kalite şartlarına uygun olarak yönetilmekte ve gerekli tüm kalite belgelerine sahiptir.
Her atölye ve çalışma sahasının muhtelif yerlerinde kalite el kitapları mevcut olup gerekli bilgilendirme, uyarı ve ikazlar yazılı bulunmaktadır.
Döküm atölyesinin bir kısmı laboratuvar olarak ayrılmış ve karbon eşdeğer ölçümü, kimyasal analiz, numune hazırlama, mikro yapı kontrolü, sertlik ölçümü, emaye kalınlık ölçümü, tam darbe testi, asit testi, tuz testi ve termal şok testi gibi analiz ve testler bu laboratuvarda uygulanmaktadır. Bunlardan ayrı olarak Quick Lab sistemiyle döküme hazırlanan ergimiş metal küçük bir pota yardımıyla dökülerek küçük çaplı analizi yapılmaktadır.
Stajımın ilk gününü atölyeleri gezerek, gerekli bilgileri alarak ve resimler çekerek tamamladım. Resimleri, ayrıntıları ve dikkatimi çeken kısımları elimden geldiğince staj defterine ekleyeceğim. Bunlardan önce dökümle alakalı genel bilgiler vermek isterim.

Metal Dökümcülüğün Ana İlkeleri: Döküm tekniği, metal veya alaşımlarının ergitildikten sonra kalıp adı verilen boşlukları tam dolduracak şekilde katılaştırılması suretiyle yapı parçalarının elde edilmesi esasına dayanır. Metallerin sıvı haldeyken sahip oldukları çok yüksek şekil alma kabiliyeti, bu teknik ile değerlendirilir. Bir döküm parçanın elde edilişinde, genel olarak şu sıra izlenir.
1- Resim Çizimi: Döküm tekniğine ve malzemenin metalürjik özelliklerine uygun olarak şekil ve ölçü tespiti.
2- Model Yapımı: Kalıplama tekniği ve boyut değişimlerini göz önünde tutarak, kolay işlenen bir malzemeden, dökülecek parçanın bir geometrik benzerini imal etmek. Model üzerinde, esas parça ile ilgisi olmayan, fakat döküm tekniğinin gerektirdiği eklentiler bulunur.
3- Maça Yapımı: Döküm sırasında boş çıkması istenen yerlerde, iç şekillendirmeyi sağlayacak özel kumdan yapılmış parçaların yapımı.
4- Kalıplamak: İçine döküm yapılacak boşluğu elde etmek amacıyla özel kalıp kumu kullanarak, model şeklinin negatifi olan çukurlukla elde edilmesi. Maçalar kalıp içine, maça başlarında oturtularak yerleştirilir.
5- Ergitmek ve Dökmek: Yeterli bir akıcılık kazanacak şekilde ergitilen metal, özel akıtma kanalları vasıtasıyla kalıp içine doldurulur.
6- Temizlemek: Dökülmüş parçaların katılaşmasından sonra döküm sırasında gerekli olduğu için parçayla birlikte dökülmüş bulunan kısımlar kopartılır. Parçaların bütün iç ve dış yüzeyleri yapışmış kumdan temizlenir, fazlalıklar taşlanır.
7- Kontrol: Dökülmüş parçalar kimyasal analiz, iç yapı, mekanik özellikler, ölçü ve toleranslar, yüzey düzgünlüğü ve çatlak gibi hususlarda kontrol edilir.
Başlıca Döküm Yöntemlerinin Genel Karşılaştırılması: Dökülerek şekillendirilecek malzemelerin özelliklerine, dökülecek parçanın konstrüksiyonuna ve parça sayısına göre en uygun döküm yöntemini seçebilmek için bütün yöntemler hakkında teknolojik bilgiye sahip olmak gereklidir. Döküm yeteneği şu özellikleri kapsar. Malzemenin ergitme, döküm, katılaşma ve soğuma esnasında uğradığı değişikler önemlidir.
-Akıcılık
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder
Müteşekkir Olan Üyeler
1 bu mesaj sahibine müteşekkir oldular.

Üye
Üye
Durum:Offline
Üye No: 44591
Kayıt: 16.09.2016
Puan: 15
Mesajlar: 55
Şehir: ANTALYA

MesajTarih: 20/2/2017, 15:06    Mesaj konusu: Kaynak Ve Döküm Stajı Mükemmel Alıntıyla Cevap GönderDöküm resimleri
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder

Üye
Üye
Durum:Offline
Üye No: 48962
Kayıt: 05.07.2017
Puan: 0
Mesajlar: 1
Şehir: DÜZCE

MesajTarih: 5/7/2017, 15:55    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönderteşekkürler Smile
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder

Üye
Üye
Durum:Offline
Üye No: 49107
Kayıt: 12.08.2017
Puan: 0
Mesajlar: 1
Şehir: adana

MesajTarih: 12/8/2017, 15:38    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Göndertşk
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder

Üye
Üye
Durum:Offline
Üye No: 47127
Kayıt: 01.02.2017
Puan: 0
Mesajlar: 3
Şehir: İZMİR

MesajTarih: 7/8/2018, 01:30    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap GönderAcil lazım fakat puanım olmadığı için indiremiyorum. İndirebilen bir arkadaş varsa benimle paylaşırsa çok sevinirim. Teşekkür ederim
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder
Mesajları göster:   


Yeni Başlık Gönder    Mesaj için teşekkür et
Cevap Gönder   

   Mesaj Panosu

    Staj dosyalarıForum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti gönderemezsiniz
Bu forumdan eklenti indiremezsiniz

Bookmark this page to Facebook Bookmark this page to Twitter Bookmark this page to GoogleBookmark this page to Delicious Bookmark this page to Digg Bookmark this page to Blogmarks Bookmark this page to Blinklist Bookmark this page to Furl Bookmark this page to linkaGoGo Bookmark this page to Reddit Bookmark this page to Simpy Bookmark this page to Technorati Bookmark this page to Spurl Bookmark this page to Yahoo!


Benzer Başlıklar
Başlık Yazar Forum Cevap Son Mesajlar
Yeni mesaj yok Önemli: kaynak, kaynak alevi, oksi asetilen g... huso Kaynak & Lehimleme 0 28/10/2009, 17:45 Son gönderilen mesajlar
huso
Yeni mesaj yok Önemli: KAYNAK ÜZERİNE HERŞEY...(GEDİK KAYNAK) sedatsaritas Kaynak & Lehimleme 0 4/5/2009, 10:13 Son gönderilen mesajlar
sedatsaritas
Yeni mesaj yok Önemli: KAYNAK TEKNİĞİ , KAYNAK İŞLEMİNİN TANIMI huso Kaynak & Lehimleme 0 19/7/2009, 13:10 Son gönderilen mesajlar
huso
Yeni mesaj yok Önemli: kaynak yöntemleri AnDy Kaynak & Lehimleme 4 28/10/2013, 14:50 Son gönderilen mesajlar
salih08
Yeni mesaj yok Önemli: Kaynak Hataları huso Kaynak & Lehimleme 0 3/1/2008, 19:22 Son gönderilen mesajlar
huso
Yeni mesaj yok Önemli: KAYNAK ÇEŞİTLERİ panicamigo Kaynak & Lehimleme 0 14/12/2009, 19:37 Son gönderilen mesajlar
panicamigo
Yeni mesaj yok Önemli: Java Hakkında 10 GB 'lık Kaynak aabanozcu PHP/ASP/HTML/CGI/JAVA/PYTHON 108 22/2/2018, 23:43 Son gönderilen mesajlar
prony
Yeni mesaj yok Önemli: Kaynak Hakkında Herşey Full huso Kaynak & Lehimleme 3 29/4/2008, 14:08 Son gönderilen mesajlar
ermansau
Yeni mesaj yok Önemli: kaynak ve kaynakçılık hakkında herşey huso Kaynak & Lehimleme 0 22/1/2008, 22:17 Son gönderilen mesajlar
huso
Yeni mesaj yok Önemli: kaynak mühendisliği eğitimi 7000TL ?? celikihsan87 Kaynak & Lehimleme 1 10/4/2010, 00:27 Son gönderilen mesajlar
miramax


Kod Çalışma Süresi = 0.1072 saniye, SQL Sorgu Adedi = 26, GZIP = Kapalı Hata denetimi = Kapalı,
Powered by phpBBPano Güvenliği

144631 Saldırı girişimi engellendi