Mesaj Panosu









Bilgisayarlı Sayısal Kontrol(CNC- Computer Numerical Control

   Mesaj Panosu

    Makine     Cnc-Torna ..vb tezgahlar(Talaşlı im.)

Yeni Başlık Gönder
Cevap Gönder   

« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar Mesaj

Üye
Üye
Durum:Offline
Üye No: 49081
Kayıt: 03.08.2017
Puan: 0
Mesajlar: 47
Şehir: MALATYA

MesajTarih: 10/8/2017, 22:53    Mesaj konusu: Bilgisayarlı Sayısal Kontrol(CNC- Computer Numerical Control Alıntıyla Cevap Gönder




1. NC (NUMERİCAL CONTROL)


Sayısal kontrol (NC –Numerical Control), takım tezgahlarının sayı harf vb. sembollerden meydana gelen ve belirli bir mantığa göre kodlanmış komutlar yardımıyla işletilmesidir.Komutlar ilgili takım tezgahına veri blokları şeklinde yüklenir. Her veri bloku tezgahın anlayabileceği bir dizi komuttan meydana gelir.Bu komutları daha sonra açıklayacağım.

Sayısal kontrol, metal ve metal olmayan her türlü malzemelerin talaş kaldırmak suretiyle işlenmesinde kullanılan tüm takım tezgahlarında kullanılır.

[Linki görmek için üye olmanız gerekmektedir]

2. CNC (COMPUTER NUMERİCAL CONTROL)


Bilgisayarlı Sayısal Kontrol(CNC- Computer Numerical Control), takım tezgahlarının sayısal komutlarla bilgisayar yardımıyla kontrol edilmesidir.
CNC Tezgahlarda, NC tezgahlardan farklı olarak bir bilgisayarlı kontrol ünitesi bulunur.Böylece NC programları ,kesicilerle ilgili bazı teknik ve ofset bilgileri kalıcı olarak tezgah hafızasında saklanabilir. Ayrıca imalatın her aşamasında programa müdahale edilir ve programda istenilen değişiklikler yapılır.

Bilgisayardaki programda ,tezgahların hareketlerini kontrol etmek için harfler ve sayılardan oluşan komutlar kullanılır.(G ve M harfleri)

Mesela programda G00 kodu ,takımın talaş kaldırmadan ,koordinatları belirtilen noktaya gitmesini sağlamak için kullanılır.Aynı şekilde M03;takımın bağlı bulunduğu mili ,saat yönünde harekete başlatır ve belirli bir devirde dönmesini sağlar. M05 kodu ise ,takımın bağlı bulunduğu milin durmasını sağlar.

Endüstride kullanılan tüm CNC tezgahlarında, G (İngilizce okunuşu- ciy) ve M (İngilizce okunuşu - em ) kodları olarak ifade edilen bu özel kodlar ISO (Uluslararası Standartlar Kuruluşu)tarafından standartlaştırılmıştır.



İlk CNC freze tezgahından günümüze NC teknolojisi hemen her alanda yaygın olarak kullanılmaktadır.Bu uygulamalardan bazıları şunlardır; tornalama, frezeleme, delme, taşlama, alevle kesme, bükme, form verme, üç boyutlu ölçme, elektro erozyon ve robot uygulamaları.


3.CNC TEZGAHLARININ AVANTAJLARI

a.Programların kaydedilmesi: CNC tezgahların en önemli özelliği, yazılan parça programlarının kontrol ünitesinin belleğinde depolanabilmesidir.Bu program bellekten çağrılarak defalarca kullanılabilir. Parça programları elektrik kesildiğinde ya da tezgahın enerjisi kapatıldığında da bellekte kalacaktır.

b.Düzenleme: Bellekteki bir parça programının üzerine değişiklik yapılması, bir hatanın düzeltilmesi yada bir programda yeni eklemeler ve düzenlemeler yapılması son derece kolaydır.

c.Çevrim fonksiyonu: Sık kullanılan çeşitli uygulamalar ( silindirik, alın ve konik tornalama, vida açma, dikdörtgen cep boşaltma vb.) bellekte kayıtlıdır. Çevirim (döngü ) fonksiyonu parça programlarının yazılımını önemli ölçüde kısaltır .

d.Alt programlar:Bir programın içinde iş parçasının değişik kısımlarında uygulanacak olan tekrar işlemleri olabilir.Aynı programın , farklı koordinatlar için tekrar yazılması yerine , bunun için bir alt program yazılır ve istenilen yerde çağrılarak uygulanır.Bu ise yazılacak parça programını kısaltacaktır.

e.Kesici telafisi:Kesici takımların uzunluk , çap ve takım ucu yarıçapı değerleri birbirinden farklıdır. CNC tezgahlarda kesici bilgileri kontrol ünitesine girilir.Kontrol ünitesi bu bilgilere göre gerekli hesaplamaları yaparak kesici telafilerini (kompanzasyon) yerine getirir;iş parçasının tam ölçüsünde çıkması için kesicilerin boyut farklarını matematiksek olarak hesaplayarak ölçülere ekler yada çıkarır.Böylece iş parçaları programda ve teknik resimde verilen değerlerde işlenmiş olur.

f.İdeal işleme koşulu:Üretim anında kesme şartları sürekli olarak kontrol ünitesi tarafından izlenir ve gerekli düzenlemeler anında yapılır. Örneğin torna tezgahında bir alın tornalama işleminde kesici, dış çaptan merkeze doğru hareket ederken aynanın devri de otomatik olarak artacaktır.

g.Simülasyon: Yazılan programın üretimine geçilmeden önce bu program kontrol ünitesinde bulunan ekranda (VDU) grafik olarak işlenir, yani simüle edilir. Bu simülasyon sonucu parçanın üretimine geçilmeden önce yazılan programın doğruluğu test edilmiş olur.

h.Diğer üniteler ile iletişim: Diğer bilgisayarlar ile iletişim kurulabilir. Bu şekilde, kontrol ünitesinin belleğindeki bir program merkezi bir bilgisayara gönderilebilir yada başka bir bilgisayardaki program tezgaha aktarılarak işlenebilir.

j.Arızanın bulunması: CNC Tezgahında bir arıza olduğunda, elektronik aksam kontrol ünitesine test ettirilebilir. Kontrol ünitesi, arızanın hangi birimde olduğunu tespit ettikten sonra bu bilgiyi grafik ekranda görüntüler.

k.Kesicilerin otomatik değişimi: CNC tezgahlarda üretim yüksek hassasiyette gerçekleştirilir ve üretilen parçaların tamamı birbirinin özdeşidir. Bu ise sanayinin en fazla gereksinim duyduğu aynı tolerans değerlerine sahip özdeş parçaların seri üretimini sağlar.
CNC tezgahlarının yukarıda bahsedilen böylesine avantajlarının yanı sıra birkaç dezavantajlarından söz edilebilir. Bunlar; tezgahın ilk alım fiyatının yüksek olması, bakımının daha masraflı olması ve daha eğitimli tezgah operatörüne gereksinim duyulmasıdır.

4. CNC TEZGAHLARINDA KESİCİ TAKIMLAR

CNC tezgahlarda işleme süresini ve işleme kalitesini en fazla etkileyen faktörlerin başında kesici takımlar ve bunların bağlanma sistemleri gelir. Bu tezgahlarda kullanılacak kesici uç ve takımların şu özelliklere sahip olması gerekir.
Kesici uç kolayca değiştirilebilir.
Çıkan talaşları kırma özelliği olmalıdır.
Kesici takım sağlam ve dengeli bağlanabilmelidir.
Kesici uç hassas olarak bağlana bilmelidir.
Kesici takım değişimi kolay ve hızlı olmalıdır.
Kesici uç yüksek sıcaklıkta sertliğini kaybetmemelidir.
Kesici Takım Gereçleri: CNC tezgahlarında kullanılan kesiciler; HSS kesiciler ve sert metal uç kesicilerdir.

HSS Kesici Takımlar: HSS kesiciler tek parça olarak kullanılır. Bu kesiciler küçük çaplı deliklerin delinmesi, kanal açılması, vb. işlerde kullanılır.

Sert Metal Uçlar: Sert metal uç kesiciler değişik boyut ve şekillerde standart olarak üretilir. Her bir uçta (ucun tasarımına bağlı olarak 6,8 yada daha fazla kesme kenarı bulunur. Bir kenar köreldiğinde, diğer bir kenar kesme yapacak konuma indekslenir.
Kesici uçların en önemli avantajları; standart ve hassas boyutlarda üretilmesi, doğru kesme geometrisine sahip olması, hızlı değiştirilmesi ve bileme işleminin olmamasıdır. Kesici ucun bütün kenarları kullanıldıktan sonra bu uç yeni bir uç ile değiştirilerek işleme kanılan yerden devam edilebilir. ISO talaş kaldırma için sert metal kesicileri 3 ana gurupta toplamıştır.

P: uzun talaş veren malzemelerin işlenmesinde kullanılan sert metal kesiciler ( çelik, çelik döküm, paslanmaz çelik, uzun talaş bırakan temper döküm vb.)
M: işlenmesi güç olan malzemeleri işlenmesinde kullanılan sert metal kesiciler ( manganlı sert çelik, ısıya dayanıklı çelikler, paslanmaz çelik, sert döküm vb.)
K: kısa talaş bırakan malzemelerin işlenmesinde kullanılan sert metal kesiciler ( döküm, sert çelikler, demir dışı metaller, alüminyum vb.)

5. CNC TEZGAHLARINDA TAKIM MAGAZİNİ

CNC tezgahlarında birden fazla kesici takım kullanılır. Bu kesiciler, magazin olara adlandırılan bir takımlıkta bulunur ve programda yer alan sıraya göre buradan değiştirilerek iş parçasından talaş kaldırırlar. ( bu takımlık torna tezgahlarında taret olarak adlandırılır.)
Takım magazini tezgahın yapısına göre hidrolik, pnömatik yada servo motor tahrikiyle çalışır. Magazin dönerek pozisyona gelmesini sağlayan komutu kontrol ünitesinden alır. Bu ünite takımın bağlandığı istasyonun pozisyona gelip gelmediğini de denetler.

6. CAD/CAM SİSTEMLERİ

CAD/CAM sistemi, işletmelerdeki verimliliği arttırmak için tasarım ve imalat sürecinin bilgisayar ortamında birleştirilmesi işlemidir. CAD/CAM kullanıcısı, tasarım ve üretim yazılımlarını kullanarak; önce ürünün teknik resmini ve modellemesini gerçekleştirir. Daha sonra bu çizimden yararlanarak parça üretimi için gerekli olan NC kodlarını bilgisayar yardımıyla üretir.
CAD/CAM sistemleri ayrıca üç boyutlu modellerin montajını görme ve analiz etme kolaylığı sağlar böylece, iş parçasının, üretimine geçilmeden önce güvenirliği ve dayanıklılığı test edilerek olası hatalar baştan düzeltilebilir.
CAD/CAM sistemlerinde yüzeyi, bir parçanın kabuğunun matematiksel temsilidir. Parçanın kabuğu (shell) bir çadırın sıkıca bağlanarak gerilmiş bezine benzetilebilir. Bu iki ucu arasındaki eğimli yüzey, yüzlerce düz yüzey ile tanımlanır. Eğri yüzeyleri tanımlamak için kullanılan düz yüzeylerin hesaplanmasında CAM sistemleri, NURBS (Non uniform Rational B-Spline) gibi çeşitli standartlardan yararlanır.
CAD/CAM sistemlerindeki gelişmeler 1950’li yıllarda MIT’ın NC tezgahı üretimi çalışmaları sırasında başladı. MIT, televizyona benzeyen ilk grafik ekranı ( CRT- cathode ray tube) Whirlwind bilgisayara bağlayarak basit resimler üretti. Bunu, en yaygın programlama dili APT’nin (Automatically programmed tools) geliştirilmesi izledi.
Ivan sutherland’ın 1962 yılında tez olarak yayınladığı Sketch pad sistem, CAD’ın kilometre taşıdır. Çeşitli grupların bu tez üzerinde yaptıkları geliştirme çalışmaları sonucu Bilgisayar destekli Tasarım (CAD) kavramı ortaya çıkmış ve kullanılmaya başlanmıştır. 1970 yıllardaki gelişmeler arasında IGES (ınitial Graphics Exchange Speci fication) kullanımı da yer almıştır.
1970’ler ayrıca bilgisayar tasarım uygulamaları olarak bilinir. Turnkey (Hazır) sistemler, tasarımcılara model ve çizim yapabilmeleri için üç boyutlu merkezileştirilmiş veri tabanları sağladı. Bu sistemler başlangıçta tel çerçeve ( wireframe) modellemeye destek vermekte, yüzey (surface) uygulamaları ise kısıtlı kalmaktaydı. Bu nedenle yalnız temel tasarım uygulamaları yapılabilmekteydi,ama endüstrinin gerçek tasarım sorunlarını çözmekten uzaktı.
80’li yıllar CAD/CAM teknolojisinin başını çektiği yıllar olarak sayılabilir. Bu dönemde yeni teoriler ve algoritmalar geliştirildi.Temel hedef, geleceğin fabrikasını kurmak için tasarım ve imalatın değişik öğelerini bütünleştirerek otomasyona geçmekti.

7.CNC FREZEDE KOORDİNAT SİSTEMLERİ

CNC takım tezgahlarında, eksen tanımlamaları için kartezyen koordinat sistemi kullanılır.CNC freze tezgahlarında 3 temel eksen vardır. Bunlar; tezgah tablasının boyuna ve enine hareket eksenleri ( X,Y ) ve iş milinin eksenidir (Z ). Bu tezgahlarda her üç eksen de birbirine 90 derece açıda yani birbirlerine dik konumdadır.

7.1. Mutlak ( Absolute) Koordinat Sistemi

Bu sistemde belirli bir nokta, başlangıç Noktası (0,0,0 ) olarak belirlenir ve takımın hareket edeceği noktaların başlangıç noktasına olan uzaklıkları dikkate alınır.





A noktasının yeri : X = 0 , Y = 0 , Z = 9
B noktasının yeri : X = 11 , Y = 18 , Z = -5
C noktasının yeri : X = 37,5 , Y = 38 , Z = -2
D noktasının yeri : X = 60 , Y = 26 , Z = -4
E noktasının yeri : X = 88 , Y = 52 , Z = 0










7.2. Artırımlı-Kademeli (Inremental) Koordinat Sistemi

Bu sistemde takımın hareket edeceği nokta, bir önce bulunduğu noktaya göre belirlenir.Başka bir ifade ile takımın bir önce bulunduğu nokta, başlangıç noktası(0,0,0) olarak kabul edilir ve bulunan noktanın bir önceki noktaya olan uzaklığı, noktanın sağında veya solunda yada yukarı veya aşağısında olmasına göre belirlenir.

Örnek olarak aşağıdaki şekilde takımın hareket ettiği noktaların koordinatlarını belirlersek:






A noktasının başlangıç noktasına göre koordinatları:

A noktasının yeri : X = 0 , Y = 0 , Z = 9

B noktasının yeri ( A noktasına göre ) : X = 11 , Y = 18 , Z = -14

C noktasının yeri ( B noktasına göre ) : X = 26 , Y = 14 , Z = + 3

D noktasının yeri ( C noktasına göre ) : X = 20 , Y = -6 , Z = -2

E noktasının yeri ( D noktasına göre ) : X = 28 , Y = 24 , Z = + 4













8. ISO (Uluslar arası Standartlar Kurumu ) TARAFINDAN FREZE TEZGAHLARINDA

KABUL EDİLMİŞ BAZI G ve M KODLARI

Bilgisayardaki program yardımıyla tezgahları kontrol edebileceğimizi belirtmiş ve bu kontrolü sağlamak için ISO ( Uluslar arası Standartlar Kurumu ) tarafından standartlaştırılmış olan bazı G ve M kodları:



8.1.G KODLARI

KODU
GÖREVİ
G90
Takımın başlangıç noktasına ( Mutlak noktaya göre ) hareket etmesini sağlar

G91
Takımın bir önceki konumuna göre ( Kademeli- Artırımlı olarak ) hareket etmesini sağlar.
G70
İNÇ- (IMPERIAL ) Birim Sisteminin kullanılmasını sağlar.
G71
METRIK Birim Sisteminin kullanılmasını sağlar.
G00
Takımın, talaş kaldırmadan belirtilen noktaya hareket etmesini sağlar.
G01
Takımın, talaş kaldırarak belirtilen ilerleme hızında doğrusal olarak hareket etmesini sağlar.
G02
Takımın, talaş kaldırarak ilerleme hızında ve bir yörünge etrafında saat yönünde hareket etmesini sağlar.
G03
Takımın, talaş kaldırarak belirtilen ilerleme hızında ve bir yörünge etrafında saat yönünün aksi istikametinde hareket etmesini sağlar.
G79
Takımın iki nokta arasında belirli derinlikte ve takımın genişliğinde kanal açmasını sağlar. Kanal açma döngüsüdür.
G88
Takımın belirli genişlik, uzunluk ve derinlikte frezeleme yapmasını sağlayan Dikdörtgen Frezeleme Döngüsüdür.
G89
Takımın belirli çapta ve derinlikte dairesel frezeleme yapmasını sağlayan bir döngüdür.
G87
Takımın belirli çapta ve derinlikte ancak konik olarak ( tabak şeklinde ) dairesel frezeleme yapmasını sağlayan bir döngüdür.
G81
Takımın, en fazla çapına kadar olan derinlikteki delikleri delmesini sağlayan Delik Delme Döngüsüdür.
G82
Takımın, delme sırasında belirli bir süre beklemesini sağlayan Beklemeli Delik Delme Döngüsüdür.
G83
Takımın, derin deliklerin delinmesinde (takım çapının iki katından fazla ) delme işleminin pasolu olrak yapılmasını sağlayan Pasolu Delik Delme Döngüsüdür.
G28
Daha önce frezelenmiş bir bölgenin bir eksene göre simetrisini Frezeleyen Ayna Frezeleme Döngüsüdür.



M KODLARI

KODU
GÖREVİ
M03
Takımın bağlı bulunduğu motoru çalıştır, takımın saat ibresi yönünde ve belirli bir devirde dönmesini sağlar.
M04
Takımın bağlı bulunduğu motoru çalıştırır,takımın saat ibresinin aksi istikamette ve belirli bir devirde dönmesini sağlar.
M05
Takımın bağlı bulunduğu motorun durmasını sağlar.
M06
Takımın değiştirilmesini sağlar.
M08
Soğutucunun bağlı bulunduğu motoru çalıştırır.
M09
Soğutucunun bağlı bulunduğu motoru durdurur.
M02
Programın sonunu belirtir(Sadece bir parça işlenecekse)
M30
Programın sonunu beliritr.(Birden fazla parça işlenecekse)
M99
Programın sonunu belirtir. (Programa daha sonra devam edilecekse programı geçici olarak durdurur)
M43
Programın içinde bir alt programın oluşmasını sağlar.)
M44
Alt programın sona ermesini sağlar.
M45
Hazırlanmış olan alt programın çağrılmasını sağlar.






[Linki görmek için üye olmanız gerekmektedir]











8.1.1. G00 KODU

Takımın talaş kaldırmadan belirtilen noktaya hareket etmesini sağlar.





Takımı A noktasından B noktasına talaş kaldırmadan götürmek istiyorsak

;


G
M
X
Y
Z
I
J
F
S
00

35
40
2






8.1.2. G01 KODU

Takımın belirtilen noktaya, talaş kaldırarak doğrusal hareket etmesini sağlar. Bu kod kullanılırken mutlaka takımın ilerleme hızı Feed Rate (mm/dak) belirtilmeli ve bu değer “F” sütununun altına yazılmalıdır.

Şekilde, başlangıç noktasında bulunan takımı G00 kodunu kullanarak önce “C” noktasına hareket ettirelim. Takımı parça yüzeyine çarpmaması için 2 mm lik bir mesafede tutmak gerekir. Bu yüzden “Z” değeri 2 yazılır.


Şekilde başlangıçta Orijinde noktasında bulanan takımı G00 komutuyla ilk önce talaş kaldırmadan A noktasına ve oradan da talaş kaldırarak B noktasına götürmek için G01 komutu kullanılacaktır.

G
M
X
Y
Z
I
J
F
S
00

12
14
2




G01 komutuyla A noktasında bulunan takım Z ekseninde 3 mm daldırılır ve takım B noktasına götürülür. .

G
M
X
Y
Z
I
J
F
S
00

12
14
2





01

35
40
-2.5


80


LİNE

G
M
X
Y
Z
I
J
F
S








N10
00

12
14
2












N20
01

12
14
-3


80









N30
01

35
40
-3


80










8.1.3 G02 KODU

Takımın talaş kaldırarak belirtilen ilerleme hızında ve bir yörünge etrafında saat yönünde hareket etmesini sağlar. (90 derece ve daha küçük yayların çizilmesinde kullanılır.)

Bu kodun uygulanmasında takımın bulunduğu yayın başlangıç noktasını, yayın merkez noktasını ve yayın bitiş noktalarını belirlememiz gerekir.
Aşağıdaki şekle göre




Yukarıdaki şekilde başlangıçta Orijinde bulunan takımı G00 komutuyla ilk önce talaş kaldırmadan A noktasına ve daha sonra A noktasından B noktasına G 02 koduyla gitmek için ( C noktası yayın merkezi olmak üzere ) ;

LİNE
G
M
X
Y
Z
I
J
F
S

N10
00

36
31
2




N20
01

36
31
-3


80

N30
02

63
58
-3
27
0
50

[Linki görmek için üye olmanız gerekmektedir]
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder

Etkin Üye
Etkin Üye
Durum:Offline
Üye No: 8
Kayıt: 14.10.2006
Puan: 0
Mesajlar: 1181
Şehir: tokat

MesajTarih: 14/2/2019, 13:04    Mesaj konusu: Re: Bilgisayarlı Sayısal Kontrol(CNC- Computer Numerical Con Alıntıyla Cevap Gönder



[quote="lurhascan"]1. NC (NUMERİCAL CONTROL)


Sayısal kontrol (NC –Numerical Control), takım tezgahlarının sayı harf vb. sembollerden meydana gelen ve belirli bir mantığa göre kodlanmış komutlar yardımıyla işletilmesidir.Komutlar ilgili takım tezgahına veri blokları şeklinde yüklenir. Her veri bloku tezgahın anlayabileceği bir dizi komuttan meydana gelir.Bu komutları daha sonra açıklayacağım.

Sayısal kontrol, metal ve metal olmayan her türlü malzemelerin talaş kaldırmak suretiyle işlenmesinde kullanılan tüm takım tezgahlarında kullanılır.

[Linki görmek için üye olmanız gerekmektedir]

güncel.
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder
Mesajları göster:   


Yeni Başlık Gönder    Mesaj için teşekkür et
Cevap Gönder   

   Mesaj Panosu

    Makine     Cnc-Torna ..vb tezgahlar(Talaşlı im.)



Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti gönderemezsiniz
Bu forumdan eklenti indiremezsiniz

Bookmark this page to Facebook Bookmark this page to Twitter Bookmark this page to GoogleBookmark this page to Delicious Bookmark this page to Digg Bookmark this page to Blogmarks Bookmark this page to Blinklist Bookmark this page to Furl Bookmark this page to linkaGoGo Bookmark this page to Reddit Bookmark this page to Simpy Bookmark this page to Technorati Bookmark this page to Spurl Bookmark this page to Yahoo!


Benzer Başlıklar
Başlık Yazar Forum Cevap Son Mesajlar
Yeni mesaj yok Önemli: Sayısal Hesaplamalarda Gerek Duyulabi... huso Matlab/Mathematica 3 20/12/2010, 13:14 Son gönderilen mesajlar
huso
Bu başlık kilitlenmiştir; cevap yazamaz, mesajları değiştiremezsiniz Önemli: Hidrolik-Pnömatik Kontrol Elemenları huso Hidrolik & Pnömatik &Pompalar 1 4/12/2010, 21:03 Son gönderilen mesajlar
sonteramon
Yeni mesaj yok CNC Computer Numerical Control Progra... mehmetozer44 Cnc-Torna ..vb tezgahlar(Talaşlı im.) 0 4/10/2009, 20:15 Son gönderilen mesajlar
mehmetozer44
Yeni mesaj yok CNC(Computer Numerical Control) Nedir... miramax Cnc-Torna ..vb tezgahlar(Talaşlı im.) 0 7/1/2009, 16:55 Son gönderilen mesajlar
miramax
Yeni mesaj yok CNC Computer Numerical Control Progra... huso Cnc-Torna ..vb tezgahlar(Talaşlı im.) 0 13/6/2009, 11:35 Son gönderilen mesajlar
huso
Yeni mesaj yok CNC:Computer Numerical Control (Bilgi... huso Cnc-Torna ..vb tezgahlar(Talaşlı im.) 0 27/9/2010, 11:56 Son gönderilen mesajlar
huso
Yeni mesaj yok Sayısal Analiz - Numerical Analysis machinistanbul Ders notları/Föyler/Lab.lar(makine müh) 0 27/2/2017, 14:52 Son gönderilen mesajlar
machinistanbul
Yeni mesaj yok Bilgisayarlı Kontrol Dersi Dönem Ödevi Fatih80 Mikrodenetleyiciler (PIC,intel,8051,arm,68xx,atmel..vb) 0 18/4/2008, 01:20 Son gönderilen mesajlar
Fatih80
Yeni mesaj yok makina mühendisliği sayısal yöntemler... serhat1993 Ders notları/Föyler/Lab.lar(makine müh) 0 31/8/2013, 15:34 Son gönderilen mesajlar
serhat1993
Yeni mesaj yok Computer Numeric Control Milling - De... huso Cnc-Torna ..vb tezgahlar(Talaşlı im.) 0 8/4/2012, 15:51 Son gönderilen mesajlar
huso


Kod Çalışma Süresi = 0.1366 saniye, SQL Sorgu Adedi = 25, GZIP = Kapalı Hata denetimi = Kapalı,
Powered by phpBB



Pano Güvenliği

147930 Saldırı girişimi engellendi