Mesaj Panosu

itü elektrik elektronik türk telekom staj defteri

Mesaj Panosu

Staj dosyaları

Yeni Başlık Gönder
Cevap Gönder   

« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar Mesaj

Üye
Üye
Durum:Offline
Üye No: 49081

MesajTarih: 4/8/2017, 00:37    Mesaj konusu: itü elektrik elektronik türk telekom staj defteri Alıntıyla Cevap Gönder

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
ELEKTRİK-ELEKTRONİK FAKÜLTESİ
1
STAJ RAPORU
TRANSMİSYON
1. GÜN
Sabah 08.30’da Acıbadem’de bulunan Türk Telekom 2. Bölge Müdürlüğüne gelerek stajıma başladım. Öncelikle İnsan Kaynakları biriminde bulunan Jülide Hanım’ın yanına geldim, o da beni staja başlayacağım bölüme yönlendirdi ve staj başlama belgemi imzaladı. Stajımı geçireceğim birimin, Network Sistemleri Kurulum ve Operasyon Müdürlüğü olduğunu söyledi.
Daha sonra 4. Katta bulunan Network Sistemleri Kurulum ve Operasyon Müdürlüğü’ne geldim ve beni Müdür Sırrı Bey’e yönlendirdiler. Sırrı Bey ile tanıştık, sohbetimiz süresince onun da İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Elektronik Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nde okuduğunu öğrendim. 4 haftalık stajım boyunca, her haftası başka bir birimde olacak şekilde, müdürlük içerisinde farklı birimlerde göndereceğini söyledi. İlk olarak beni Mahir Bey’in yanına (Transmisyon Grubuna) yönlendirdi. Önce transmisyon grubunda bulunan Mahir Bey, Ramazan Bey ve Cem Bey ile tanıştım. Benden sonra aynı müdürlükte benimle birlikte staj yapacak olan 2 stajyer daha geldi.
HABERLEŞMENİN TARİHİ
Herkesin gelmesiyle Mahir Bey bizi toplantı odasına aldı ve bize ‘Haberleşmenin Tarihi’ adlı, yaklaşık iki saat süreli bir sunum yaptı. Haberleşmenin gelişimini ilk insanlardan başlayarak şöyle sıraladık:
 Mağaralara yapılan çizimler
 Ses
 Bağırmak (Mesafe artıkça)
 Tamtam veya düdük (Mesafe daha çok arttığında)
 Haberci insanlar (yürüyerek ya da at sırtında)
 Mektup (Güvercin kullanarak)
 Telgraf
 Telefon
 Radyo-Link iletim
 Transmisyon iletim (Bakır, Fiber Optik (F/O))
Resim 1 (Fiber Optik Kablo)
2
Bu şekilde çeşitli aşamalardan sonra, günümüzde çok yüksek haberleşme teknolojilerine sahibiz.
Ardından bize Türk Telekom’un bünyesinde bulundurduğu müdürlükler ve görevlerini anlattı. Bu sayede hem iş hem de şirket hakkında geniş bir bilgiye sahip oldum.
Öğlen yemeğinden sonra Cem Bey bizi müdürlük bünyesinde bulunan Transmisyon Merkezine götürdü. Orada bize çeşitli iletim cihazlarını tanıttı ve yeni cihazların iletim hızlarının eskilere nazaran çok daha hızlı olduğunu söyledi, ilk cihazlar 2 Mbps iletim sağlarken daha sonra 8 Mbps, 34 Mbps, 155 Mbps, 622 Mbps gibi hızlarda iletim sağlayan cihazlar kullanılmış. F/O’ya geçildikçe hızlı sistemler daha fazla önem taşımaya başlamış. Türk Telekom şu an bünyesinde 80x100Gbps (8 Tbps) iletim yapacak sistemlere sahip olduğunu öğrendik.
2. GÜN
Mahir Bey üzerinde çalışılan konuları anlayabilmem amacıyla, bana birkaç tane sunum verdi ve neredeyse bütün günümü bu slaytlara çalışarak geçirdim. Slaytlarda anlamadığım konuları Mahir Bey’e sorarak konuları daha iyi anlamaya çalıştım.
Özellikle incelemem istenen “Transmisyon Temel Eğitimi” sunumuydu. Bu sunumda temel olarak; iletim hatları (F/O, bakır), çoğullama yöntemleri (FDMA, TDMA, CDMA vb.), Radyo-Link (R/L) ile haberleşmeyi inceledim. Bunların yanında Anlamadığım noktalarda ofiste bulunanlara sorular sorarak daha iyi öğrenmeye çalıştım.
TRANSMİSYONUN TARİHÇESİ
Bu sunumlar içerisinde transmisyon sistemlerinin tarihsel gelişimini de görmüş oldum. Başlangıcı 1970’li yıllara dayanan transmisyon sistemlerinde ilk zamanlarda PCM (Phase Code Modulation – Darbe Kod Modülasyonu) sistemi kullanılmıştır. Bu sistem, kendisine gelen analog sinyali belli aralıklar ile örnekleyerek sayısal bir sinyale dönüştürür. Sonrasında ise elde edilen her bir örnek kuantalama yapılarak, 8 bitlik dizilerini içerisinde tutulur. Bu analog-sayısal çeviriciler 30 kanallı olarak görev yapmaktadır.
Zamanın ilerlemesiyle beraber yüksek kapasite ihtiyaçları doğmuş ve bunu karşılamak için daha çok kanallı olarak çalışabilen PDH (Plesiochronous Digital Hierarchy – Eşzamanlı Sayısal Hiyerarşi) sistemleri geliştirilmiş. Bu sistemler çeşitli mertebelerde trafiğe göre daha
3
yüksek iletim sağlamaya başlamıştır. Örneğin; E1 (2 Mbps), E2 (8 Mbps), E3 (34 Mbps) ve E4 (140 Mbps) gibi hızlarla iletim sağlanmıştır.
Yine aynı şekilde ihtiyacın artmasıyla, SDH (Synchronous Digital Hierarchy - Senkron Sayısal Hiyerarşi) sistemleri üretilmiş ve iletim hızları daha fazla yükselmiştir. SDH sistemleriyle optik veya elektriksel olarak, yani F/O ya da bakır kablolar yardımıyla, değişken ve daha yüksek kapasiteli sayısal sinyallerin taşınması sağlanmıştır. Bu teknoloji de 1988 yılında oluşturulmuştur. Bu sistemlerin kapasitelerini örneklemek gerekirse; STM-1 (155 Mbps), STM-4 (622 Mbps), STM-16 (2,5 Gbps) ve STM-64 (10 Gbps).
Günümüzde trafiğin daha da hızlı olduğu noktalarda kurulan sistemler ise DWDM (Dense Wavelenght Division Multiplexing - Yoğun Dalga Boyunu Bölerek Çoklama) sistemleridir. Bu sistemler artık günümüzde çok kullanılmaya başlanmıştır çünkü tek bir fiber kılı üzerinden bile çok yüksek hızlı devre taşıyabilme gücüne sahiptir. Bu sayede çekilmesi gereken fiber optik kablo sayısını da azaltmayı sağlar.
Bu örneklerden yola çıkarak gelecek için DWDM sistemlerinin yeterli olmayacağını kanısına varabiliriz. Çünkü her yeni sistem çıktığında, eskiye nazaran çok daha hızlı iletim ortamları oluşmuş; fakat bu hızlar zamanla yetmemeye başlamıştır. Yani gelecekte daha yüksek hızda internet kullanımı ihtiyacı ve daha fazla abone olacağını düşünürsek, bu sistemlerinde yetmeyeceğini söylemek çok yanlış bir bakış açısı olmaz.
3. GÜN
Sabah büromuzda bulunan mühendislerden biri olan Ramazan Bey bize iki sabit telefonun haberleşmesinde ki geçen aşamaları anlattı. Telefonun ahizesini kaldırdığımız anda açık halde bulunan anahtar kapanır ve açık olan devremiz tamamlanmış oluyor ve devremiz üzerinde akım dolaşmaya başlar. Bu elektrik akımı ile oluşan sinyal –bulunduğumuz yerin kırsal ya da merkezi olmasıyla değişebilecek şekilde- önce evimizin yakınında bulunan ‘Toplama Dolabına’ oradan da ‘Saha Dolabına’ ulaşıyor. Saha dolabında bulunan sinyalimiz MPLS cihazları yardımıyla santrallerde bulunan ‘Transmisyon Merkezine’ iletilir. Transmisyon merkezinde değerlendirilen sinyalimiz aynı yolları izleyerek aranmak istenen numaranın bulunduğu konuma göre yola çıkar. Taşınan sinyal, aranan abonenin bulunduğu bölgedeki saha dolabından geçerek evinde ki sabit telefonuna ulaşır ve aranan telefon çalar. Bu kurulan bağlantı yoluyla birbirlerine karşılıklı olarak veri (ses) iletimine başlarlar.
4
RADYO - LINK
Öğlene doğru Mahir Bey bize R/L (Radyo Link) ile haberleşmenin nasıl olduğunu anlattı. Bir kuleden diğer kuleye bir sinyal giderken mesafe ile orantılı olarak, sinyalimizde ne oranda zayıflama olduğunu ve bu zayıflamayı nasıl tolere edeceğimizden bahsetti. R/L ile haberleşme anlamamız için Şekil 1 bize yardımcı olacaktır.
Şekil 1
Şekil 1’de görüldüğü gibi önce sisteme bir bilgi girişi olacaktır, burada yazan ‘TX’ vericiyi (transmitter), ‘RX’ ise alıcıyı (reciever) ifade edecektir. TX’e gelen bilgi iletim yönünde ki antene kadar taşınacaktır. Antene gelen bilgi radyo dalgalarına dönüştürülerek alıcı tarafında bulunan antene gönderilecektir. Alıcı tarafındaki anten ise aldığı bilgiyi RX’e iletir. Bu sayede bilgimiz R/L kullanılarak bir noktadan başka bir noktaya aktarılmış olur.
R/L ile iletim yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar şöyledir; iki antenin bir biri ile karşılıklı olarak bulunması ve arasında hiçbir engelin bulunmaması. Bu nedenle antenlerimizi LOS’a (Line Of Sight) sahip olmalı yani birbirlerini görmeleri gerekir. Genellikle bu amaç doğrultusunda R/L antenleri yüksek bölgelere kurulur.
R/L ile iletim yaparken bilgi girişinden sonra, bilgimizi taşıyan sinyal yol üzerinde çeşitli noktalarda güç kaybı yaşayacaktır. Bu kayıplar; FSL (Free Space Loss) ve dalga kılavuzu kaybıdır (dkk).Dalga kılavuzu kaybı (0,5 dBm) antende yaşanır ve Şekil 1’de gösterilmiştir. FSL formülü ise Denklem 1’de verilmiştir; ‘F’ dalganın frekansını, ‘d’ antenler arası uzaklığı ifade eder, birimleri köşeli parantez içinde belirtilmiştir.
𝑭𝑺𝑳=𝟑𝟐,𝟒 +𝟐𝟎𝒍𝒐𝒈(𝑭[𝑴𝒉𝒛])+𝟐𝟎𝒍𝒐𝒈(𝒅[𝒌𝒎]) (𝑫𝒆𝒏𝒌𝒍𝒆𝒎 𝟏)
Kayıpların yanında birde kazancımız olacaktır, bu da kullandığımız antene göre değişecek olup
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder
Mesajları göster:   

Yeni Başlık Gönder    Mesaj için teşekkür et
Cevap Gönder   

Mesaj Panosu

Staj dosyaları

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti gönderemezsiniz
Bu forumdan eklenti indiremezsiniz

Bookmark this page to Facebook Bookmark this page to Twitter Bookmark this page to GoogleBookmark this page to Delicious Bookmark this page to Digg Bookmark this page to Blogmarks Bookmark this page to Blinklist Bookmark this page to Furl Bookmark this page to linkaGoGo Bookmark this page to Reddit Bookmark this page to Simpy Bookmark this page to Technorati Bookmark this page to Spurl Bookmark this page to Yahoo!

Benzer Başlıklar
Başlık Yazar Forum Cevap Son Mesajlar
Yeni mesaj yok Karışık Mühendislik staj defterleri huso Staj dosyaları 150 31/10/2018, 17:24 Son gönderilen mesajlar
fiducia
Yeni mesaj yok Önemli: Elektrik Elektronik+Bilgisayar 176 ki... silistre Bilgisayar/Elektrik&Elektronik ve Haberleşme Mühendisleri 5 27/2/2013, 23:56 Son gönderilen mesajlar
hcozalp
Yeni mesaj yok Önemli: Elektrik Elektronik Ders Notları Sunu... huso Bilgisayar/Elektrik&Elektronik ve Haberleşme Mühendisleri 9 13/1/2016, 00:23 Son gönderilen mesajlar
herakles
Yeni mesaj yok Önemli: MERCEDES BENZ TÜRK EĞİTİM CD LERİ despohakan Otomotiv & Otomasyon( Dizel Mot..vb ) 35 22/5/2016, 21:58 Son gönderilen mesajlar
herakles
Yeni mesaj yok Önemli: GEMO PLC-AKILLI RÖLE (TÜRK YAPIMI LO... senolece PLC Sistemleri(Siemens,S7-200,HMI,Scada,simülatörler.vb) 0 4/3/2009, 23:41 Son gönderilen mesajlar
senolece
Yeni mesaj yok Önemli: Mesleki staj veya proje bazlı staj ar... mrtaltinok Staj İlanları 6 19/9/2016, 15:18 Son gönderilen mesajlar
mert1996
Yeni mesaj yok Önemli: Elektronik Kitaplar ve Dökümanlar(Gün... huso Bilgisayar/Elektrik&Elektronik ve Haberleşme Mühendisleri 11 30/10/2013, 13:26 Son gönderilen mesajlar
hcozalp
Yeni mesaj yok Önemli: Analog elektronik ders notları mahrocan Bilgisayar/Elektrik&Elektronik ve Haberleşme Mühendisleri 9 4/11/2014, 02:29 Son gönderilen mesajlar
iskenderkoc
Yeni mesaj yok Önemli: Elektor 2007 (elektronik dergisi iso ... maximen Bilgisayar/Elektrik&Elektronik ve Haberleşme Mühendisleri 1 27/2/2013, 23:57 Son gönderilen mesajlar
hcozalp
Yeni mesaj yok Önemli: elektrik tesisatı tekniği kitabı okasavas1 PLC Sistemleri(Siemens,S7-200,HMI,Scada,simülatörler.vb) 3 21/11/2013, 17:43 Son gönderilen mesajlar
fiducia

Kod Çalışma Süresi = 0.2072 saniye, SQL Sorgu Adedi = 27, GZIP = Kapalı Hata denetimi = Kapalı,